Šedivý: Zapojení USA do války na Ukrajině? Byl by to blízký přísun k třetí světové válce

Ruský raketový systém schopný nést jaderné zbraně (5. 5. 2022 v Moskvě)

Rozhovor s Jiřím Šedivým

V ruských médiích se stále častěji mluví o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Fatální eskalací ukrajinsko-ruského konfliktu opakovaně hrozí i šéf Kremlu Vladimir Putin. Otázkou by bylo, jak by v takovém případě reagoval Západ. Podle bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého by přímé zapojení USA do konfliktu znamenalo blízký přísun k třetí světové válce. Český generál to uvedl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Pokud by Rusové použili jadernou zbraň, vyvolalo by to obrovský odpor a celosvětově by asi převládl názor, že je třeba Rusko za každou cenu zastavit. Američané, Britové ani Francouzi by asi nepoužili jako odvetu jaderné zbraně. Vstup těchto států do konfliktu by ale pravděpodobně znamenal přisunout se velmi blízko k třetí světové válce,“ zmínil Jiří Šedivý.

„Je to jisté varování. Určitě by ale celá západní komunita v čele s USA hledala i jiná řešení než přímý vstup do konfliktu,“ upřesnil generál v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Rusko obzvlášť v poslední době hovoří o nasazení jaderných zbraní na Ukrajině poměrně pravidelně.

Pokud by tak Federace učinila, USA a jejich spojenci zničí ruské jednotky a vybavení na Ukrajině a potopí Černomořskou flotilu. V rozhovoru se stanicí ABC News to řekl bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) David Petraeus.

Podle Amerického Institutu pro studium války (ISW) snižují pravděpodobnost, že Rusko použije jaderné zbraně, důsledky, které by ovlivnily i ruské jednotky. V jaderném prostředí by zřejmě nedokázaly fungovat a zasaženými oblastmi by pravděpodobně nemohly postupovat.

Podle Petraeuse Putin válku na Ukrajině prohrává. „Žádná anexe ani zastřené jaderné hrozby ho z této situace nemohou dostat,“ řekl bývalý šéf CIA. Evropě předpověděl těžkou zimu. „Bude čelit velmi omezené dodávce zemního plynu, ale překoná to a myslím, že se nerozštěpí v podpoře Ukrajiny,“ sdělil Petraeus.

Tagy: