reklama

Výpadek e-shopu na dálniční známky se plánoval, tvrdil Havlíček. Paroubek to popřel

V úterý ráno čeští řidiči očekávali avizované spuštění nového e-shopu na dálniční známky. Jeho start ale doprovázely komplikace, které se projevily i během tiskové konference. Na ní ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) reagoval na nečekané zastavení webu slovy, že jde o plánovaný postup. S tím ovšem nesouhlasí ředitel státního podniku CENDIS, který měl spuštění e-shopu na starost, Jan Paroubek. Byl hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS.

reklama

„Je to bohužel velká chyba. Stala se v nejméně vhodný okamžik,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Paroubek. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové připustil, že celý systém již brzy ráno kolem 6:00 jeho lidé vypnuli, protože se báli možného kyberútoku. E-shop se následně podařilo zprovoznit až zhruba v půl páté odpoledne, mimo provoz tak byl více než 10 hodin.

Ani několikahodinový výpadek však nezastavil české řidiče, aby si zde dálniční známku koupili, když se systém znovu zprovoznil. „Nyní se zobchodovaly dálniční známky za 2,3 milionu korun, což je více než 1500 známek,“ doplnil Paroubek.

Ředitel CENDISu nesouhlasí s tvrzením ministra dopravy Karla Havlíčka, že se jednalo o plánovaný postup. „Ne, nebyl to běžný postup. Vzniklo to krátce před tiskovou konferencí. Došlo k prudkému nárůstu transakcí, byla to vnitřní chyba. Ve chvíli, kdy to vzniklo, jsme očekávali, že by to mohl být útok zvenčí,“ vysvětloval krok Paroubek s tím, že systém pro jistotu odpojili z opatrnosti.

Na Slovensku chodily pokuty klidně až po roce, říká Paroubek

Virtuální dálniční známka by podle šéfa CENDISu měla být přínosná pro řidiče i pro stát. Odpadne například otravné škrábání známky ze skla auta. Pro stát by pak mohly nové viněty přinést úspory do státního rozpočtu, neboť samotná tvorba a distribuce dálničních známek bývá nákladná.

Paroubek v pořadu 360° Pavlíny Wolfové připomněl i případ Slovenska, které již virtuální dálniční známky má od roku 2016. Zmínil však některé problémy, které se u sousedů vyskytly. Podle ředitele CENDISu například slovenským řidičům chodily pokuty klidně i s ročním zpožděním. „Chceme ten systém vylepšit, aby vyhodnocoval automaticky a do týdne by vám přišla pokuta,“ nastínil Paroubek.

Dálniční známku bude však možné nadále zakoupit i fyzicky. Původně přitom bylo ve hře, že by se tímto způsobem daly pořídit na pouhých 350 místech v Česku. „Ono je to docela dostatečné, ale vyhrála to EuroOil a Česká pošta, tak těch míst bude nakonec 3300,“ zakončil Paroubek.

Tagy:
Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové
Počasí

Zapomeňte na tropy. Zbytek léta bude chladnější, předpovídají meteorologové

Počasí v Česku bude dál proměnlivé a spíše chladnější. Během srpna se mají častěji střídat oblačné a slunečné dny, léto má být podle meteorologů typicky středoevropské. Zbytek letních prázdnin bude zřejmě teplotně průměrný až slabě podprůměrný. Vyplývá to z měsíční prognózy počasí, kterou v pondělí na svém webu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi
Sociální sítě

Bartoš poráží v motokárách Hamiltona. Internet si střílí ze šéfa Pirátů kvůli Krpálkovi

Internet zaplavily vtipy na účet předsedy Pirátů Ivana Bartoše. Ten totiž minulý týden v jednom ze svých videí řekl, že si pamatuje, jak se s judistou Lukášem Krpálkem pral v mladších žácích. Sám totiž tento sport do svých 18 let dělal. Jenže nic takového se stát nemohlo. Z Bartoše si udělal legraci i někdejší ministr financí a vášnivý tenista Miroslav Kalousek.

Zmizel šéf organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům. Šel si zaběhat a už se nevrátil

V Kyjevě v pondělí zmizel šéf nevládní organizace Běloruský dům na Ukrajině, která pomáhá Bělorusům prchajícím před represemi ze své vlasti. S odvoláním na samotnou organizaci o tom informují ukrajinská, ruská i běloruská média. Ukrajinská policie podle agentury Reuters potvrdila nahlášené zmizení. Podle Běloruského domu na Ukrajině si šel Vital Šišov ráno pravděpodobně zaběhat a už se nevrátil. Na telefonu je nedostupný.

Tak končí případy sebevražd. Nahrávka zachytila vyhrožování běloruské běžkyni

Na YouTube se dostala zvuková nahrávka, která údajně zachycuje výměnu názorů mezi běloruskou běžkyní Kryscinou Cimanouskou a dvěma sportovními funkcionáři – šéftrenérem národního týmu Jurijem Mojsevičem a zástupcem ředitele Běloruského republikového tréninkového centra pro lehkou atletiku Arturem Šumakem. Nahrávka je zjevně součástí rozhovoru, v němž oba muži dohánějí sportovkyni k slzám a snaží se ji přesvědčit, aby se vzdala účasti na olympiádě a vrátila se domů.

reklama

Domácí zpravodajství

Počítače i obědy pro děti zdarma, méně memorování: Jak chtějí strany změnit školství

Zlepšíme školství. V předvolebních programech to slibují snad všechny strany (kromě ANO, Babišovo hnutí zatím program do sněmovních voleb nepředstavilo). Jak to chtějí partaje udělat? KSČM láká na obědy pro děti zdarma, ČSSD by bezplatně rozdávala počítače a tablety, koalice Spolu chce reformovat vzdělávací programy. Co dalšího by politici chtěli prosadit?

reklama