Šéf protiteroristického oddělení londýnské Metropolitní policie (MET) vyzval k celostátní debatě o zavedení nových zákonů na trestání lidí, kteří šíří konspirační teorie proti očkování na COVID-19. Informoval o tom britský web Evening Standard.
Zástupce komisaře Metropolitní policie Neil Basu uvedl, že by měla proběhnout diskuse o tom, zda je správné umožňovat lidem šíření dezinformací, které mohou jiné stát životy. Reagoval tak na obavy, že by falešná tvrzení, šířená zejména on-line, mohla podkopat ochotu lidí využít vakcín proti onemocnění COVID-19.
Intervence šéfa protiteroristické jednotky mohou zesílit tlak na ministry, aby zakročili proti konspiračním teoretikům, kteří mají o vakcínách vymýšlet falešné zprávy. „Existuje debata ohledně svobody projevu a zodpovědnosti ve společnosti a o lidech šířících dezinformace, které mohou stát lidské životy… Je otázka, zda je správné, že společnost umožňuje, aby se toto dělo,“ uvedl Basu.
Radikalizace příznivců islamistů a krajně pravicových skupin?
Oficiální úřady uvedly, že jedním z důvodů znepokojení zástupce komisaře je, že islamistické a krajně pravicové skupiny využívají falešná tvrzení k radikalizaci svých sledujících.
Pro zavedení nouzové legislativy umožňující pokuty a trestní sankce pro sociální média, která odmítají mazat falešné materiály ohledně vakcín na COVID-19, volají i labouristé.
Britská policie smí o Vánocích vnikat do domů a rozpouštět „nelegální“ rodinná setkání
Policie v britském hrabství West Midlands bude moci během Vánoc vstupovat do domácností a rozpouštět rodinná setkání porušující lockdownová restriktivní opatření, která má ze zákona vymáhat. Informoval o tom web The Sun s odkazem na tamního policejního komisaře, který se obává, že covidová opatření mohou brzy eskalovat v násilí.
Britští ministři trvají na tom, že problém berou vážně a poukazují na závazky Facebooku, Twitteru a Googlu označovat nebo odstraňovat obsah identifikovaný jako zavádějící.
Komentář Neila Basua přišel v době, kdy protiteroristické oddělení spustilo také kampaň s cílem přesvědčit rodinné příslušníky a přátele, aby vyvolali poplach v případě, že mají podezření na radikalizaci mladých lidí. Tento krok je podpořen rovněž obavami z omezeného kontaktu „zranitelných“ s učiteli, zdravotnickými a sociálními pracovníky a dalšími, kteří by za normálních okolností na známky hrozícího nebezpečí radikalizace mohli adekvátně a včas zareagovat.
MET nedávno zveřejnila, že počet Londýňanů mladších 19 let, kteří byli zařazeni do systému prevence proti extremismu, se v minulém roce zvýšil o pětinu.