Designovaný premiér Petr Fiala (ODS) a premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) se kvůli pandemii koronaviru měli spojit už dávno, míní stomatolog z iniciativy Lékaři pomáhají Česku Radek Mounajjed, který zorganizoval úterní tiskovou konferenci obou politiků. Třetí dávkou vakcíny proti koronaviru chce v Česku naočkovat milion lidí za týden, ideálně za ten příští. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS vysvětlil, jaký má plán.
Jak bylo těžké přesvědčit oba premiéry, aby se postavili vedle sebe?
Vůbec ne. Každý má trošku jiný názor, ale mezi těmi lidmi není žádná nevraživost. Myslím, že dav potřebuje ring, ale realita je jinačí. Když jsme tiskovku v pondělí zařizovali, tak jsme apelovali, abychom dali politiku bokem, protože jde o zdraví. Když člověku lékaři pomáhají, je jedno, koho volil, to je každému ukradené. Myslím, že to byl velmi rozumný spojovací prvek, který tu měl být už dávno. A jsem rád, že se nám povedlo je přesvědčit. Oba pánové měli náročný program, není legrace jim říct, ať zítra oba přijdou na tiskovou konferenci. Ale všechno přeorganizovali a přišli.
Pochopili, že je situace tak špatná, že přišli oba?
Ano, protože oba jsou velmi chytří. Mají velmi dobře nastavené kritické myšlení a oběma dochází, co se děje. Kdyby to byla legrace, žádná tiskovka by nebyla.
Mohli se ale takhle spojit už třeba před rokem, kdy byla v Česku také kritická situace...
To stoprocentně mohli. Ale bohužel se to neudělalo.
Vaše iniciativa chce očkovat milion lidí třetí dávkou za týden. Proč jste si dali tak krátký čas?
Ukázalo se, že plně očkovaným lidem po pěti měsících vyprchává imunita, stávají se tedy znovu rizikovými. To nikdo nevěděl, ale není to selhání vakcín, na chřipku se také očkujeme každý rok. Když tito lidé dostanou posilující dávku, tak pravděpodobnost, že skončí ve zdravotnickém zařízení, je minimální. A když je přeočkujeme během krátké doby, zlomí to křivku zatěžování nemocnic.
Pokud se nám podaří proočkovat milion lidí, máme propočítáno, že zabráníme 3000 lidem, aby skončili v nemocnici, takže nezatíží zdravotní systém. To je ta myšlenka. Kdybychom je vakcinovali dva měsíce, tak nějaké procento z ještě nepřeočkovaných skončí v nemocnicích.
Hlavní problém tedy je, že v současné době v Česku nestačí očkovací kapacity?
Přesně tak, na jaře jsme očkovali 150 tisíc dávek denně, teď jsme někde na polovině. Navíc jsou tu ještě lidé, které potřebují dostat první a druhou dávku, nejen ti, kteří se chtějí přeočkovat.
Očkování by se dalo třeba už příští týden skokově navýšit.
Na tiskové konferenci oba premiéři vyzvali k vakcinaci a vy máte plán. Co bude dál?
Na internetu máme formuláře, kde se hlásí dobrovolníci, kteří nám pomohou. A ve stejné době předáváme algoritmus, který máme v hlavě, dotyčným orgánům, tedy centrálnímu řídícímu týmu a NAKITu, aby vytvořily logistiku a zázemí registrace, to musí udělat stát. Kdyby se to povedlo, tak během dvou až tří dnů by se náš plán dal zrealizovat, lidé by se do něj začali zapojovat. Když zase všechno dobře půjde, tak by se očkování dalo třeba už příští týden skokově navýšit.
Znamená to, že byste milion lidí naočkovali už během příštího týdne?
Osobně bych už začal tento týden, ale jen já to nezařídím. Je to logisticky strašně těžké. Ale i kdybychom naočkovali 600 až 700 tisíc lidí, bylo by to dobré. Je lepší si dát ambiciózní cíl, ke kterému se můžeme dostat, tak to dělají sportovci. Když ho překonáme, budeme mít radost.
Teď tedy potřebujete lidi, kteří budou očkovat, prostory, kde se bude očkovat, a místo, kde se lidé budou přihlašovat…
Budeme mít databázi lidí, kteří se chtějí zapojit, tedy aktivní lidé jsou jedna část. Pak jsou specialisté, kteří si toho nevšimli, ty musíme oslovit. Existuje databáze všech ambulancí, kam pošleme vyzývací e-mail. Tam budou dva odkazy – na pomoc ve své praxi a na pomoc v očkovacím centru. Pokud bude chtít lékař pomoct očkovat ve své ordinaci, zadá tam svou kapacitu. Bude si moct vybírat z násobku šesti, protože lahvička má šest dávek. Řekne si, že má kapacitu 120 dávek a že je zvládne vyočkovat za tři dny, takže to tam zadá.
Tato data pak vložíme do interaktivní mapy, kterou si člověk rozklikne a uvidí, kolik v jeho městě vakcinuje lidí a kolik mají kapacit. Tam se bude moct registrovat. Aby někdo obvolával pacienty, je v dnešní době nesmysl. Všechno musí být automatizované a nesmí to zatěžovat doktora.
Nemůže interaktivní mapa narazit u seniorů, kteří nemají internet nebo s ním neumí?
Mohlo by se udělat ještě nějaké call centrum, to je dobrá připomínka. Tam by lidé mohli zavolat a někdo by je zaregistroval. Zároveň ale prosím všechny, kteří s očkováním nesouhlasí, ať systém ignorují. Hlavně, ať jej nezatěžují. To je jak kdyby hořel les a někdo do něj přiléval palivo.
Zkrátka tu bude nějaké procento lidí, kteří si dají místo vakcíny vývar z heřmánku.
Antivaxery jste ze současného boje proti pandemii úplně vyřadili, je to tak?
Už tady bylo hodně hádek, takže teď tu máme pozitivní cestu. Lidi, kteří očkování odmítají, už nemá cenu přesvědčovat, neslyší na argumenty. Ztrácíme obrovskou energii proti skupině deseti lidí, a mezi tím čeká sto lidí, kteří o pomoc stojí. Každý člověk se přeci bojí o své zdraví. Odmítání mi přijde už jako nějaký životní postoj. Tak tu zkrátka bude nějaké procento lidí, kteří nevěří, a místo vakcíny si dají vývar z heřmánku.
Řekl jste, jak zaktivovat lékaře a dobrovolníky. Jak zaktivovat lidi, aby se šli očkovat?
Každý pacient, který už může dostat třetí dávku vakcíny, by měl dostat e-mail nebo SMS. Tam by měly být dva odkazy – volné termíny v očkovacím centru a volné termíny u lékařů ve vašem okolí. A tam by se pak lidé měli registrovat.
Ti, kteří už teď mohou jít na třetí dávku, tedy mají čekat, že jim do několika desítek hodin přijde SMS či e-mail?
Nemyslím si, že to bude zas tak rychlé. Musí se připravit systém a zorganizovat to.
Mluvil jste ale ideálně o dvou až třech dnech.
Vše záleží na tom, jak rychle budou schopní vytvořit systém.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek varoval, že zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Jde tomu zabránit tím, že příští týden přeočkujete milion lidí?
Přesně v to doufáme, protože ty tři tisíce lidí by nezatížily nemocnice. V současné době je přes šest tisíc hospitalizovaných, takže by jich najednou bylo devět tisíc. Ta situace je tedy opravdu dramatická, řítíme se do čelního nárazu. A touto akcí ho zmírníme, protože trháme volantem. Není to zázrak všeho, ale musíme sledovat doporučení ze světa. A posilující dávku doporučují i okolní státy.
Mohli by tedy zdravotníci mít Vánoce klidnější díky vaší aktivitě, pokud se povede?
Budou se držet na uzdě. Nechci být příliš optimista, protože už tolik lidí řeklo, že je po pandemii… Uděláme pro to všechno. I kdyby se naší aktivitou navýšila kapacita očkování o 200 tisíc, tak tam budou zachráněné životy.