reklama

Kauza roušky z Mníšku pokračuje, seniorům už doručili nehygienicky balené pomůcky

Další pokračování má příběh poštovní doručovatelky, která televizi CNN Prima NEWS upozornila na to, že pošta v Mníšku pod Brdy doručuje seniorům roušky balené v domácím prostředí v nehygienických podmínkách. To včera mluvčí České pošty popřel. Štáb naší televize se proto rozhodl s doručovatelkou, která mezitím dostala výpověď, věc ověřit přímo u seniorů.

reklama

Generální ředitel České pošty mezitím zadal na pobočce vnitřní kontrolu a s doručovatelkou se domluví, jak bude její spolupráce s poštou pokračovat.

O kauze nehygienického zacházení s rouškami pro seniory v Mníšku pod Brdy se hovořilo také ve čtvrtečním pořadu 360° Pavlíny Wolfové, kde ho komentoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík. „Všechny roušky, které byly tímto způsobem – řekněme nehygienicky – baleny, obálkovány, tak nešly vůbec do té poslední distribuce, nebyly vhazovány do schránek a jsou na té dodejně a budou zlikvidovány,“ sdělil pro CNN Prima NEWS.

K tématu

Vyhozená doručovatelka Beatrix Podkonická to ale popírá. „Tiskový mluvčí to včera postavil tak, že je to tvrzení proti tvrzení, proto jsem říkala, že je to jednoduché ověřit, a to tím způsobem, že se zeptáme přímo těch seniorů,“ řekla.

Štáb CNN Prima NEWS proto vyrazil do obce Klínec, kde se seniorů ptal, zda roušky od České pošty v Mníšku pod Brdy obdrželi. Přesně ty roušky, které česká pošta údajně zlikvidovala a k seniorům se vůbec dostat neměly. „Jo, dostali, dostali. Včera,“ potvrdilo hned několik penzistů.

Knap přešlap odmítá

V pátek ředitel České pošty Roman Knap poskytl CNN Prima NEWS předávací protokol, ze kterého je patrné, že roušky ze skladu Ministerstva vnitra dostala pošta jako ochranný prostředek. Tedy že nešlo o zdravotní pomůcku. Pro zacházení s ní jsou totiž nutná přísná hygienická pravidla. „Vidíte, že to je předávací protokol, na základě kterého jsme převzali materiál z celního skladu v Opočínku, přebírající je Česká pošta, rouška skládaná, typ majetku je ochranný prostředek,“ popsal Knap.

Podle hygieny je ochranná pomůcka cokoli, co člověk používá k ochraně nosu a úst, takže to mohou být kromě roušek i doma šité roušky, různé nákrčníky a podobně.

Podle středočeských hygieniků by ale rouška, která má seniory ochránit před infekcí, měla být distribuována jako zdravotnická pomůcka. To ovšem neovlivní pošta. Ta i tak zašle seniorům z Mníšku pod Brdy v následujících dnech roušky nové. „Doručíme znovu obálky správně roztříděné na ty adresy, kde to bylo roztříděno nebo doneseno špatně,“ potvrdil Knap.

Doručovatelka tvrdí, že o práci přišla jen proto, že chtěla ochránit zdraví seniorů a na případ upozornila. „Samozřejmě ve chvíli, kdy budu mít fakta u sebe na stole, tak se s paní spojím a budeme se bavit o tom dál, jak můžeme pokračovat ve spolupráci,“ řekl šéf České pošty.

Pokud by chtěli senioři na koleni balené roušky v Mníšku pod Brdy přece jen použít, doporučují jim hygienici nechat je několik dnů ležet a pak je vydezinfikovat.

K tématu

Další hlavní zprávy

Domácí

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

ANALÝZA: Koronavirus ukázal na slabinu české armády. Je ohrožena její bojeschopnost?

Česká vláda včetně premiéra Andreje Babiše i ministra obrany Lubomíra Metnara dala jasně najevo, že nehodlá krátit výdaje na Armádu České republiky. Navzdory požadavkům komunistické strany, která Babišův kabinet drží u moci. Koronavirus tedy akceschopnost českého vojska bezprostředně neohrozil. Odhalil však jiný, možná palčivější problém, než peníze. A tím je logistika.

Prezidentské volby v USA 2020

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva

Mnozí Američané se obávají, že po konci prezidentských voleb jejich zemi zachvátí občanská válka. Podle nich hrozí, že příznivci Donalda Trumpa nebo Joea Bidena nepřijmou vítězství druhého kandidáta a vyjdou do ulic. Riziko nepokojů ilustruje chaos na sociálních sítích, kde se, jak se zdá, polarizovaná americká společnost už pustila do boje.

reklama
Slovensko má jít po stopách Česka. Nastane částečný lockdown
Už žádné tréninky venku v Dobříši. Hokejová extraliga se možná rozjede příští týden
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Von der Leyenová: Volala jsem Babišovi, do Česka zasíláme 30 plicních ventilátorů
Prodloužení nouzového stavu se nevyhneme, přiznal Prymula. Rozhodne se 30. října
Finální střet Trumpa a Bidena: Nabídneme dabovanou debatu, experty i on-line reportáž
U stromečku s rouškou? Babiš nechce nic slibovat, Flegr má o letošních Vánocích jasno
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Už jste viděli, jak se staví polní nemocnice? Armáda zveřejnila záběry z Letňan
Další články
reklama
reklama