Hrabě Kinský o setkání s Karlem III.: Minul mě jak krajinu. Otec mu vysvětlil, že jsme příbuzní

Minul mě jako krajinu, protože jsme byli stejně staří. Těmito slovy vzpomínal v pořadu Povídej Radky Červinkové na CNN Prima NEWS hrabě František Kinský na své setkání s nynějším britským králem Karlem III. K tomu došlo před lety při oficiální státní návštěvě na Pražském hradě. Sám Kinský je přitom potomkem kostelecké větve šlechtického rodu, jež je vzdáleně propojena i s britskou královskou rodinou.

„Přichází a samozřejmě zdraví všechny dámy. A všechny pány evidentně vyššího věku, než je on,“ popsal Kinský momenty v blízkosti monarchy. „Takže se pozdravil s mým otcem, který mu promptně vysvětlil, jak jsme příbuzní –⁠ že je bratrancem jeho dědečka. Karel se nad tím pobaveně zasmál, že prý netušil, kde všude má příbuzné,“ pokračoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vstupy z Londýna, komentář expertů i zákulisí. Sledujte speciál ke korunovaci Karla III.

Kinský zavzpomínal také na to, že jeho samotného britský panovník „minul jako krajinu“, protože jsou stejně staří. Oficiální večeře na Pražském hradě se totiž účastnilo kolem osmdesáti lidí. A nebylo tak možné, aby se Karel III. (tehdy ještě princ Charles, pozn. red.) pozdravil s každým. I přesto, že Kinský pobaveně přiznal, že ho to samozřejmě mrzelo, tak pro něj dle jeho slov spříznění s britskou královskou rodinou nic neznamená.

Návyků typických pro šlechtice si Kinský dle svých slov vědom sice není, ale i tak je pro něj rozhodně důležité být například adekvátně oblečen. Proto by si do divadla nikdy nevzal svetr: „Je to respekt k prostředí a já mu ho musím projevit. Nemůžu hercům, kteří stojí na jevišti a dělají to nejlepší, co můžou a umí, ukázat svůj respekt tím, že přijdu ve svetru? To si jich přece nevážím. Nevážím si toho prostoru, nevážím si tradice, nevážím si toho, co v tom všem je,“ popsal, jak vnímá důležitost vhodného oblečení. Podle jeho slov jde totiž zejména o úctu a respekt.

Dnes pětasedmdesátiletý František Kinský se řadu let věnoval oboru reklamy a pracoval dokonce jako kreativní ředitel nadnárodní reklamní agentury Ogilvy & Mather. V roce 1992 byl však jeho rodině v restituci navrácen majetek. A tak se svým otcem zahájili rozsáhlou rekonstrukci zámku v Kostelci nad Orlicí. Ten, jak Kinský vzpomíná, za komunistického režimu sloužil jako výzkumný ústav pro chov prasat. V současné době je zámek dějištěm veřejných akcí.

S moderátorkou Radkou Červinkovou Kinský pohovořil mimo jiné o svém dětství za komunismu, vysvětlil, proč vystudoval průmyslovou školu a jak ho otec přiměl k rekonstrukci zámku. Celý rozhovor si můžete poslechnout ve videu výše.

Tagy:
šlechtic hrabě šlechtický rod Kinských Povídej Radka Červinková Karel III. František Kinský