Miro Žbirka hovořil s královnou Alžbětou II. mezi čtyřma očima. Čím ho ohromila?

S britskou královnou Alžbětou II. se během života osobně setkal také zpěvák Miro Žbirka. Byl to pro něj nejemotivnější zážitek, na který vzpomínal až do konce svého života. Čím ho nejdéle vládnoucí panovnice světa šokovala?

K osobnímu setkání došlo v roce 2008, během historicky první návštěvy královny Alžběty II. na Slovensku. V nabitém programu si našla čas i na shledání s vybranými slovenskými osobnostmi, mezi nimiž nechyběl ani Miro Žbirka. Tím, že jeho matka byla Angličanka a k této zemi měl velmi silný vztah, považoval to za osudový moment. Milník ve svém životě. Před setkáním byl nervózní, nemohl se dočkat, až královnu spatří na vlastní oči. To však ještě netušil, co s Jejím Veličenstvem zažije.

„Čekal jsem, že půjde jen o jedno z mnoha formálních přijetí, které královna během své návštěvy absolvuje. Takže když se zastavila a oslovila mě, byl jsem v šoku. V krátkosti jsem jí vylíčil naši rodinnou historii, jak si moje maminka Angličanka vzala za manžela Slováka a královna poznamenala: „To je dobrá kombinace.“ A nakonec se mě zeptala: „Vy zpíváte?“ Takže je jasné, že věděla, kdo jsem a čím se živím. Úplně mi tím vyrazila dech, tohle jsem absolutně nečekal,“ popisoval nám tehdy nadšeně Miro a ze setkání zaslal i dvě fotografie.

Královna měla smysl pro humor

Před nejemotivnější schůzkou svého života absolvoval krátkou instruktáž dvorské etikety. „Ale vůbec si nejsem jistý, jestli jsem nakonec v té nervozitě něco nepopletl. Snad to bylo v pohodě. Královna Alžběta II. je velmi příjemná dáma se smyslem pro humor. Rozhodně nebyla nějak strohá, nebo snad dokonce odtažitá. Byl to pro mě jeden z nejsilnějších zážitků v životě,“ líčil Miro Žbirka.

Jeho rodiče, matka Angličanka, otec Slovák, se seznámili v roce 1943 v severolondýnské čtvrti Muswell Hill. „Kdyby se tatínek nedopustil faux pas, bylo by všechno jinak. Se svou jednotkou se právě přesouval do Anglie ze Španělska, kde bojoval v občanské válce, a během bitvy u Dunkerque se přidal na loď k Britům. Otec si po náročné cestě zašel do pubu na drink, sedl si k baru, sáhl po skleničce, která stála před ním, a kopl ji do sebe. Dívka, která seděla vedle něj, ho však upozornila, že ta sklenička byla její. Lámanou angličtinou se jí omluvil, vyústilo to v příjemný dlouhý rozhovor a pozvání na schůzku. Byla z toho láska a svatba,“ prozradil zpěvák v knize Co bolí, to přebolí.

Po skončení 2. světové války se Žbirkovi usadili v Bratislavě. V té době už spolu měli syna Jasona. Miro se jim narodil v roce 1952.

Tagy:

Hlavní zprávy

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo
Názory

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
12:58

Česko odsuzuje zneužití práva veta ze strany Ruska v Radě bezpečnosti OSN

12:35

Ruský raper zvolil smrt místo mobilizace

12:02

V Rusku se demonstruje proti mobilizaci

11:42

Zelenskyj: Ukrajina ve válce proti Rusku převzala iniciativu

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Klíčový posun. Ukrajinci obklíčili okupanty v Lymanu, v pasti drží až 5500 Rusů

Ukrajinské jednotky na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází až 5 500 nepřátel, uvedl mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj. Připustil podle agentury Reuters, že počet Rusů může být i nižší, a to kvůli jejich ztrátám a pokusům prorazit z obklíčení. Sevření „více než pěti tisíc ruských vojáků“ v Lymanu ohlásil podle ukrajinských médií také gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Domácí zpravodajství

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.