Síkela má nůž na krku, připouštějí lidé z Fialova okolí. Udrží se v čele ministerstva?

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) je v současnosti zřejmě nejohroženějším ministrem Fialovy vlády. Kritizuje ho nejen opozice, která to má takříkajíc v popisu práce, ale i někteří politici vládních stran. Podle informací CNN Prima NEWS z něj není nadšený ani Petr Fiala (ODS). Co zaznívá od lidí z premiérova okolí a udrží si Síkela svůj post?

Síkela přišel do politiky z tvrdého byznysu. A podle zdrojů z okolí vlády je to na jeho jednání znát. Špatnou komunikaci vyčítá ministrovi průmyslu i premiér Fiala. A nejen to. Šéfa kabinetu popudila i příprava úsporného tarifu, kvůli kterému bylo během letních jednání vlády ve Strakově akademii dusno.

„Je zkrátka znát, že Síkela má kolem sebe lidi z byznysu. Všichni vidí, že komunikace ministerstva průmyslu není moc dobrá. Premiér Fiala byl naštvaný kvůli úspornému tarifu, mohlo se to připravit dříve a daleko lépe,“ popsal CNN Prima NEWS atmosféru zdroj blízký vládě.

Otázkou je, zda Síkelovu pozici ve vládě upevní pondělní rozhodnutí vlády zastropovat ceny elektřiny a plynu. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na tiskové konferenci svého vládního kolegu pochválil. Nicméně i vládní politici připouštějí, že rasantní kroky měly přijít dřív. Například europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v pondělním pořadu 360° poznamenal, že Síkela mohl některé návrhy zpracovat už v srpnu.

Síkelu otevřeně kritizuje liberecký hejtman ze STAN Martin Půta. „Tarif se připravoval od května. Možná by se dal označit za dostatečný v červnu. Ale protože ho představili na konci srpna, přičemž ceny energií dál stoupaly, tak pan ministr reagoval na minulou situaci,“ řekl v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes Půta. Nastínil také, že Síkela má čas do konce září, jinak by mohl skončit.

S ministrem průmyslu a obchodu si nebere servítky ani jihočeský hejtman z ODS Martin Kuba. I on si myslí, že Síkela zaspal. Kritičtí jsou rovněž koaliční lidovci. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka začátkem září pro CNN Prima NEWS uvedl, že Síkela „musí šlápnout do práce a odmakat to“. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský se dokonce nechal slyšet, že pokud Síkela energetickou krizi nevyřeší, musí rezignovat.

I když premiér Fiala nedávno prohlásil, že stojí za každým členem vlády, nadšený ze Síkely není, potvrdil redakci zdroj z okolí premiéra. Odvolání šéfa průmyslu, které požaduje opozice, zatím však není na stole. „Vláda se snaží vystupovat jednotně. Fiala to nechce dělat jako Babiš, že bude odvolávat ministry jak na běžícím páse a neustále hledat někoho nového. Ale dalo by se říct, že Síkela má tak trochu nůž na krku. Uvidí se, co bude dál,“ dodal zdroj.

Fiala před několika dny v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér k Síkelovi poznamenal: „Pokud bych měl k někomu výhrady, řeknu mu to osobně.“ Jestliže by Fiala vyhodnotil další Síkelovo setrvání v kabinetu jako neúnosné, musel by o tom jednat s šéfem STAN, ministrem vnitra Vítem Rakušanem, za jehož hnutí Síkela ve vládě sedí. Podle koaliční smlouvy strany respektují premiérovo právo navrhovat prezidentu republiky odvolání ministrů, nicméně „pro každý takový krok bude předseda vlády hledat podporu příslušné koaliční strany“, píše se v koaliční smlouvě.

Síkelu přivedl k politice Gazdík

Ostrá slova padají podle očekávání z opozice. V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS se strhla hádka mezi Síkelou a exministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem (ANO). Havlíček svému nástupci vyčetl, že vláda vzbudila u české veřejnosti nesplněné očekávání razantních kroků v boji s vysokými cenami energií. Kabinet podle Havlíčkových slov tvrdil, že mimořádný unijní „energosummit“ přinese zásadní průlom, ale to se nestalo. Následně padala slova o ruských trollech a sektách.

Ministr na kritiku z opozice, ale i na tu koaliční, reagoval, že ji bere jako předvolební boj. „Vnímám to jako určitý předvolební folklor. Máme před sebou komunální volby a v rámci voleb mezi sebou soutěží i pět stran koalice,“ prohlásil pro Seznam Zprávy.

Síkelu přivedl vloni do politiky někdejší ministr školství a zakladatel hnutí STAN Petr Gazdík. Síkela je jeho přítel. Ministrem průmyslu měl být původně Věslav Michalik ze STAN. Ten se nakonec nominace vzdal kvůli informacím o jeho podnikání na Kypru. Michalik tvrdil, že podnikal v souladu se zákonem, nechtěl ale novou vládu zatěžovat. Michalik letos v červnu zemřel ve věku 59 let.

Síkela se pohyboval ve světě financí přes 30 let. 18 let zastával vysoké manažerské funkce v bankovních domech, které vlastní rakouská skupina Erste Group. V roce 2010 se stal výkonným ředitelem Slovenské spořitelny, o pět let později se stal čelenem vedení samotné Erste. S rakouskou bankovní skupinou se rozloučil v červnu 2019.

Tagy:
podnikání politika ODS Petr Fiala CNN Prima NEWS Starostové a nezávislí vláda Věslav Michalik Jozef Síkela Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky