reklama

Síla soucitu: Nový dokument ukazuje strasti i radosti azylových farem

Poměrně novým fenoménem v ochraně zvířat u nás jsou azylové farmy, které slouží jako netradiční útulky. Kromě psů a koček zde totiž nacházejí bezpečný domov i krávy, prasata či slepice. Hned dvěma azylovým farmám a lidem, kteří se kvůli zvířatům vzdali svého pohodlí, se věnuje i nový dokumentární seriál Síla soucitu z produkce brněnské aktivistické skupiny Kolektiv pro zvířata.

reklama

Osudy téměř osmdesátky zvířat, která našla domov na Azylové farmě Jarikhanda, přibližuje divákům hned první díl pod názvem „Tady jste v bezpečí“. Představí se ale především Vendula Jandorová, která se před pěti lety usadila v Březůvkách u Zlína a právě zde založila jednu z prvních českých „farm sanctuary“ – azylů pro hospodářská zvířata. Podobné azyly vznikají v posledních třiceti letech po celém světě, a staly se tak důležitým prvkem osvěty o životech těchto zvířat ve velkochovech. I proto je dokument doplněn několika krátkými záběry z prostředí velkochovů, které jsou v přímém kontrastu se spokojenými životy zvířat v azylu.

Vendula Jandorová však upozorňuje i na to, že ke špatné péči o zvířata a jejich týrání nemusí docházet jen ve velkochovech. „Každý má tendenci ukazovat prstem na velkochovy. ‚Velkochovy – to je špatně, my to máme z domácího chovu.‘ A myslí si asi logicky, že z domácího chovu to musí být dobře. A přitom my jsme kolikrát zachraňovali zvířata od soukromníků, jednotlivců a byli v takových podmínkách, že je to úplně srovnatelné,“ popisuje. Volek Šiva, který se v azylu již narodil; kůň Bon, kterého se podařilo odebrat z nevhodných podmínek; kozí rodina vytažená z nelegálních jatek i malý brojler Fénix, který utekl z transportu na jatka, patří mezi malou část zdejších azylantů, o něž se na Jarikhandě stará.

I na statku v Třebihošti na Královédvorsku to vypadá jako na každé jiné farmě se zvířaty. Život bez krutosti na statku se ale stejně jako Azylová farma Jarikhanda od běžných hospodářství liší tím, že zde zvířata prožívají zbytek života a neslouží k užitku lidí. V epizodě „Tahle farma není na maso“ seznámí dokument diváky s manželským párem, jehož společným cílem je ochrana zvířat. Na jejich statku v Podkrkonoší našly útočiště desítky zvířat, od ovcí a slepic po kočky a potkany. „Hvězdou“ zdejšího azylu je však prase Kvído. „Na náš statkový Facebook nám přišla zpráva, že kluk vyhrál první cenu v tombole na mysliveckém bálu. A divil se, že to bylo živé prase,“ popisuje příchod Kvída na statek Jakub Klvan. „Byl asi takhle velký a měl na zádech obrovské růžové číslo nastříkané sprejem, viď, dvacetdevítko,“ dodává směrem ke Kvídovi. I na statek se přesto dostávají spíše zvířata z malochovů – jako například koza Bětka, která se do azylu dostala kvůli své neplodnosti.

I další díly dokumentárního seriálu Síla soucitu přinášejí zajímavé informace. Můžeme se například seznámit s prací lékařky, která využívá rostlinnou stravu jako doplněk při léčbě rakoviny, nebo se zápasníkem MMA, jehož cílem je dokázat, že rostlinná strava a náročný sport se rozhodně nevylučují. Dostane se ale i na lásku procházející žaludkem a zákoutí brněnské rostlinné gastronomie. Seriál můžete sledovat každé pondělí na Facebooku či Youtube Kolektivu pro zvířata. Videa s jednotlivými příběhy doplňuje i webová stránka Síla soucitu s velkým množstvím dodatečných informací.

Tagy:

Hlavní zprávy

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry
ZOH 2022

Pokus o nejdokonalejší bublinu. Striktní olympiáda bude spoléhat i na poplašné teploměry

Každého olympionika čekají velké nervy do poslední chvíle. Samozřejmě i z toho, jaký výkon odevzdá. Ale v kontextu olympiády v Pekingu hlavně kvůli tomu, aby neodevzdal pozitivní test na koronavirus. V dějišti akce pod pěti kruhy se už dlouhou dobu dělá vše pro to, aby takových případů bylo co nejméně. Nahlédněte do toho, jak má aspoň podle očekávání nejdokonalejší covidová bublina fungovat.

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou
Sněmovna

Neomluvitelné. Měli by se jít léčit, odsuzuje psychiatr autory šibenice před Sněmovnou

Přinesli před Poslaneckou sněmovnu šibenici s výhružným nápisem. Podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon. Činy demonstrantů u Malostranského náměstí odsoudila část veřejnosti i mnoho politiků. Je šibenice s výhružkami za hranou? O tom se ve vysílání CNN Prima NEWS rozpovídal psychiatr Cyril Höschl.

Osvětim v noci: Nekonečné apely živých i mrtvých, myšlenky na vzpouru i spalování obětí

U bran někdejšího vyhlazovacího tábora Osvětim-Birkenau se emocím nikdo neubrání. Právě tady zahynula většina z 1,4 milionu osvětimských obětí. Turisté sem míří výhradně za bílého dne, ale mě zajímá osvětimská noc, takže do Birkenau záměrně přijíždím až se soumrakem. Tahle továrna na smrt se totiž v průběhu druhé světové války nezastavila ani za tmy. Během jediné noci v roce 1944 byl třeba v Birkenau zlikvidován celý český rodinný tábor. 3 792 dětí, žen a mužů.

Polskem otřásla smrt ženy, čekala dvojčata. Lékaři odmítli potrat, přestože jedno zemřelo

Přísné protipotratové zákony v Polsku mají další oběť. Sedmatřicetiletá Agnieszka čekala dvojčata, ještě v prvním trimestru ale jedno z dětí zemřelo. Lékaři těhotenství neukončili, údajně čekali, zda druhé dítě přežije. To se nestalo a žena tak nosila mrtvé dítě v břiše několik dní, zemřela následně podle rodiny na sepsi. Příbuzní její příběh sdíleli na sociálních sítích a z tragédie obviňují vládu.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Jste parodie na politika, vysmál se Topolánek Šlachtovi. Šéf Přísahy si to nenechal líbit

Expremiér Mirek Topolánek se na sociálních sítích ostře pustil do bývalého policisty Roberta Šlachty poté, co předseda Přísahy označil kandidáta na nového policejního prezidenta Martina Vondráška za kamaráda ODS a jeho případné jmenování za politizaci policie. Topolánek Šlachtovi mimo jiné sdělil, že je „parodií na politika“. Jeho poznámka nezůstala bez odezvy.

Třaskavé jednání Sněmovny: SPD jej čtyři hodiny blokovalo. Hanba vám, zuřil Bartošek

Hnutí SPD ve čtvrtek dopoledne čtyři hodiny blokovalo jednání Poslanecké sněmovny. Ta měla znovu jednat o korespondenční volbě, která by umožnila Čechům žijícím v zahraničí jednodušeji volit. K bodu se ale poslanci nedostali. Nejprve dvě hodiny řečnil předseda hnutí Tomio Okamura, který navrhoval změny v programu schůze. Pak se za řečnickým pultem střídali i jeho kolegové, což rozčílilo koaliční poslance.

reklama