reklama

Síla soucitu: Nový dokument ukazuje strasti i radosti azylových farem

Poměrně novým fenoménem v ochraně zvířat u nás jsou azylové farmy, které slouží jako netradiční útulky. Kromě psů a koček zde totiž nacházejí bezpečný domov i krávy, prasata či slepice. Hned dvěma azylovým farmám a lidem, kteří se kvůli zvířatům vzdali svého pohodlí, se věnuje i nový dokumentární seriál Síla soucitu z produkce brněnské aktivistické skupiny Kolektiv pro zvířata.

reklama

Osudy téměř osmdesátky zvířat, která našla domov na Azylové farmě Jarikhanda, přibližuje divákům hned první díl pod názvem „Tady jste v bezpečí“. Představí se ale především Vendula Jandorová, která se před pěti lety usadila v Březůvkách u Zlína a právě zde založila jednu z prvních českých „farm sanctuary“ – azylů pro hospodářská zvířata. Podobné azyly vznikají v posledních třiceti letech po celém světě, a staly se tak důležitým prvkem osvěty o životech těchto zvířat ve velkochovech. I proto je dokument doplněn několika krátkými záběry z prostředí velkochovů, které jsou v přímém kontrastu se spokojenými životy zvířat v azylu.

Vendula Jandorová však upozorňuje i na to, že ke špatné péči o zvířata a jejich týrání nemusí docházet jen ve velkochovech. „Každý má tendenci ukazovat prstem na velkochovy. ‚Velkochovy – to je špatně, my to máme z domácího chovu.‘ A myslí si asi logicky, že z domácího chovu to musí být dobře. A přitom my jsme kolikrát zachraňovali zvířata od soukromníků, jednotlivců a byli v takových podmínkách, že je to úplně srovnatelné,“ popisuje. Volek Šiva, který se v azylu již narodil; kůň Bon, kterého se podařilo odebrat z nevhodných podmínek; kozí rodina vytažená z nelegálních jatek i malý brojler Fénix, který utekl z transportu na jatka, patří mezi malou část zdejších azylantů, o něž se na Jarikhandě stará.

I na statku v Třebihošti na Královédvorsku to vypadá jako na každé jiné farmě se zvířaty. Život bez krutosti na statku se ale stejně jako Azylová farma Jarikhanda od běžných hospodářství liší tím, že zde zvířata prožívají zbytek života a neslouží k užitku lidí. V epizodě „Tahle farma není na maso“ seznámí dokument diváky s manželským párem, jehož společným cílem je ochrana zvířat. Na jejich statku v Podkrkonoší našly útočiště desítky zvířat, od ovcí a slepic po kočky a potkany. „Hvězdou“ zdejšího azylu je však prase Kvído. „Na náš statkový Facebook nám přišla zpráva, že kluk vyhrál první cenu v tombole na mysliveckém bálu. A divil se, že to bylo živé prase,“ popisuje příchod Kvída na statek Jakub Klvan. „Byl asi takhle velký a měl na zádech obrovské růžové číslo nastříkané sprejem, viď, dvacetdevítko,“ dodává směrem ke Kvídovi. I na statek se přesto dostávají spíše zvířata z malochovů – jako například koza Bětka, která se do azylu dostala kvůli své neplodnosti.

I další díly dokumentárního seriálu Síla soucitu přinášejí zajímavé informace. Můžeme se například seznámit s prací lékařky, která využívá rostlinnou stravu jako doplněk při léčbě rakoviny, nebo se zápasníkem MMA, jehož cílem je dokázat, že rostlinná strava a náročný sport se rozhodně nevylučují. Dostane se ale i na lásku procházející žaludkem a zákoutí brněnské rostlinné gastronomie. Seriál můžete sledovat každé pondělí na Facebooku či Youtube Kolektivu pro zvířata. Videa s jednotlivými příběhy doplňuje i webová stránka Síla soucitu s velkým množstvím dodatečných informací.

Tagy:

Hlavní zprávy

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění
Koronavirus

Není důvod k panice, tvrdí už zase Vojtěch. Po tomto výroku obvykle přišlo zpřísnění

„Není důvod k panice,“ zdůraznil znovu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci před týdnem. Těmito slovy už občany od začátku pandemie uklidňoval nejméně šestkrát. Vojtěch říká, že vzhledem k proočkovanosti a nízké zátěži nemocnic si aktuálně může toto tvrzení dovolit. Opozice mu ale vytýká, že nemá plán a jen uklidňuje lidi podobně jako posádka letadla před turbulencemi. V minulosti se po Vojtěchově ujištění, že není důvod k panice, situace pokaždé zhoršila.

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

Polsko zuří kvůli milionovým sankcím za Turów. Čechům chybí dobrá vůle, říká premiér

Aktualizováno

Polský premiér Mateusz Morawiecki označil za naprosto špatné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie uložit Polsku pokutu kvůli sporu s Českem ohledně dolu Turów. Uvedl také, že Varšava využije všechny právní i jiné prostředky k tomu, aby prokázala nevyváženost tohoto verdiktu. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Morawiecki také obvinil Česko z nedostatku dobré vůle.

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Babiš, Fiala i Rakušan. Političtí lídři se utkají ve velké superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Aktualizováno

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Adámek je po operaci mandlí v bdělém kómatu. Vše špatně, obvinila matka u soudu lékařku

Aktualizováno

Mnoha chyb se podle matky chlapce, jenž zůstal po operaci mandlí v Pardubické nemocnici před čtyřmi lety kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu, dopustili zdravotníci nemocnice při zákroku i po něm. Matka v úterý vypovídala před pardubickým soudem, několikrát se neubránila slzám. Generální ředitel společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáš Gottvald už dřív řekl, že podle interního šetření případu nenastalo pochybení v léčebném postupu.

reklama