reklama

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

reklama

Přibližně 85 procent z více než 909 000 dosud infikovaných už se uzdravilo. Aktuálně nemocných je 126 561 osob. S covidem zemřelo v Česku od počátku epidemie 14 820 lidí. Od začátku roku počet úmrtí stoupl o 2 923 případů. Počet hospitalizovaných s novým koronavirem v úterý klesl na 6 608 z pondělních téměř 7 000. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Reprodukční číslo, které udává, kolik lidí průměrně nakazí jeden pozitivně testovaný, se na začátku ledna dostalo na hodnotu 1,45, poté začalo klesat až na nedělních 0,68. Od té doby mírně roste. Na stejné či vyšší hodnotě jako toto úterý bylo reprodukční číslo naposledy minulou středu.

K tématu

Index PES sleduje kromě reprodukčního čísla také průměr nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a 14denní průměr nakažených mezi seniory. Čtvrtým hodnoceným kritériem je podíl hospitalizovaných s covidem, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. S výjimkou reprodukčního čísla se zbylé tři ukazatele v úterý oproti pondělku zlepšily.

Opatření proti koronaviru v ČR, která se indexem řídí, nyní odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni. O aktuální epidemické situaci či očkování proti covidu bude ve středu jednat Ústřední krizový štáb. Předseda štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí řekl, že epidemii pomohla zpomalit opatření z konce prosince, nevidí však zatím důvod k rozvolňování.

Kdy přejdeme na 4. stupeň PES?

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že pro přechod na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích více než 3 000 lidí. Podle posledních dostupných údajů je v současnosti hospitalizovaných 6 608.

Hamáček a premiér Andrej Babiš (ANO) pak mluví o hranici 2 000 nakažených denně, které je nutné dosáhnout, aby bylo možné přejít do nižšího stupně protiepidemického systému PES. Před rychlým rozvolněním opatření varoval také prezident České lékařské komory Milan Kubek a evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Od 27. prosince se v Česku očkuje proti novému typu koronaviru. Přednost mají zdravotníci a senioři. Ve středu se proti nemoci COVID-19 nechá naočkovat prezident Miloš Zeman. Očkování absolvuje v Ústřední vojenské nemocnici v Praze, kde má zároveň v plánu celkovou preventivní zdravotní prohlídku.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Hranice okresů budou hlídat tisíce policistů. Mají být na všech hlavních tazích

Na dodržování vládních omezení pohybu obyvatel mezi okresy bude v celé zemi dohlížet 26 000 policistů. Měli by hlídkovat na všech hlavních silničních tazích včetně dálnic. Podle policejního prezidenta Jana Švejdara by měly být kontroly namátkové. Informovala o tom Česká televize. Policie také na webu zveřejnila formou otázek a odpovědí pravidla pohybu mezi regiony.

Partie

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

Jak hodnotí rok s koronavirem Zeman, Babiš a Vystrčil? Sledujte nedělní Partii

S pandemií koronaviru se Česko potýká už téměř rok. O tom, jak změnila životy lidí a jak se promítla na české politické scéně, bude mluvit v mimořádné nedělní Partii moderátorka Terezie Tománková s prezidentem Milošem Zemanem. Ve druhé části pořadu rok s koronavirem zhodnotí premiér Andrej Babiš a třetí hodinový blok bude věnovaný předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi. Sledujte Partii na Primě i CNN Prima NEWS v neděli 28. února od 11 hodin.

Maláčová vs. Schillerová: Máš podíl na tom, že si lidé musí vybírat mezi zdravím a penězi
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Co bude od pondělí platit? Z okresu jen s potvrzením, běhání pouze v obci

Nouzový stav

Domácí zpravodajství

Vláda uzavře okresy: Do práce s potvrzením, se psem jen 500 metrů od domu
Březen jako na houpačce. Jarní teploty a slunce vystřídá opět prudké ochlazení
Roušky a respirátory budou povinné v práci i venku. Firmy čeká testování zaměstnanců
Další články
reklama
reklama