Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.
Pane profesore, ještě ani neskončila tzv. třetí vlna koronaviru a už se objevují názory, že v březnu přijde čtvrtá vlna spojená s novou mutací, která bude dokonce dvakrát nakažlivější. Tvrdí to například datový analytik Petr Ludwig. Vidíte to také tak?
Dvakrát mi připadá trochu moc, ale určitě bude nakažlivější o desítky procent. Myslím, že třeba o 60 procent, ne úplně dvakrát více.
Takže další zhoršení pandemie lze podle vás opravdu očekávat?
Pakliže v době příchodu nové mutace už nepoběží naplno jaro, tak ano. Je vysoká pravděpodobnost, že se v předjaří bude dařit těmto horším mutacím a už v březnu by mohly převládnout. Virus by měl výrazně vyšší infekčnost, a šířil by se z člověka na člověka snáze. Takže opatření, která teď fungují nyní by na nové mutace určitě nezabrala.
Už nyní jsme ale na 30procentní pozitivitě testů a 5 až 10 tisících nakažených denně. Abychom dostali epidemii pod kontrolu, měla by pozitivita podle epidemiologů dosahovat maximálně 10 procent a počet nakažených by neměl přesáhnout dva tisíce. To na první pohled vůbec nevypadá dobře.
Máte, pravdu, nevypadá.
Další podmínka uvolňování: V nemocnicích nesmí být víc než 3000 lidí s covidem
Pro zmírnění protiepidemických opatření ze současného pátého stupně PES na čtvrtý stupeň by nemělo být v nemocnicích víc než 3000 lidí. Počet hospitalizovaných bude stanoven i pro přechod do nižších stupňů. Bude se to dobře doplňovat s rizikovým skóre, řekl na pondělní tiskové konferenci po jednání vlády ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). V neděli bylo v nemocnicích 6330 nakažených s COVID-19 a téměř 1100 z nich potřebovalo intenzivní péči.
Budeme tedy podle vás stále svědky výkyvů, že se to nyní na chvíli zlepší a v březnu čísla zase vystoupají?
Co do počtů nakažených asi ano, ale obávám se, že v počtu hospitalizovaných a těžkých případů sestup vůbec nezaznamenáme nebo bude velmi mírný. Vypadá to, že jsme si úmyslně nastavili zaplněnost nemocnic tak, aby to lékaři ještě tak nějak zvládali. Ale až to skončí, tak půjde polovina zdravotníků do blázince. Někteří budou mít post traumatickou stresovou poruchu a někteří se tady na to vykašlou a půjdou dělat něco jiného, nebo někam jinam. To, co jsme jim tady připravili, to je šílené a odporné.
Doporučil byste nyní rozvolnění? Pokud ano, v jaké míře?
Existuje jedna věc, která momentálně není tak úplně černá – je to relativně nízká hodnota reprodukčního čísla. Kdybychom udrželi současná opatření a nerozvolňovali, tak bychom na 2000 nakažených denně a výrazně níže klesli. Chtělo by to v současném lockdownu zůstat tři týdny, což se obávám, že naši politici nevydrží.
Podle scénářů, které představil šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, by koncem ledna mohlo být 4000 až 5000 nakažených denně. To by nestačilo?
To je málo. Je potřeba se opravdu dostat níže, aby mohla opět trochu začít fungovat karanténa a trasování, aby hygiena byla schopná vytrasovat toho, koho je potřeba, a neulehčovala si to třeba tím, že mladí, nebo ti co zalžou, že měli při kontaktu s infikovaným roušku, se trasovat nebudou.
Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně
Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.
Proč podle vás klesá počet hospitalizovaných? Když se dívám na čísla, zdá se, že je to do velké míry dáno nikoliv tím, že se lidé vyléčí, ale že zemřou.
To je bohužel pravda. Dosud byl počet zemřelých větší než úbytek postelí. To znamená, že za to, že pacienti ubývají, mohli opravdu jen zemřelí.
Máte pocit, že vás jako odborníky lidé i politici poslouchají? Před druhou, třetí a možná i čtvrtou vlnou varujete poněkolikáté.
Při té druhé vlně mě děsilo, že odpovědní lidé možná nevědí, co se blíží. Takže jsem z toho chvílemi vyšiloval. Teď už je mi jasné, že to už vědět musí. Proti tomu se už nedá nic dělat, takže vyšiluji méně.
Přijdete mi odevzdaný. Už vás to přestalo bavit, lidi varovat?
Mě to nebavilo nikdy. Posly špatných zpráv si veřejnost zrovna dvakrát nehýčká. Už v tom nejsem sám. Jsou i takoví jako pan profesor Hel nebo Horeřší, prezident Kubek a spousta dalších, kteří předtím nebyli tak vidět. Už to není jen na mně.
Kdybyste mohl něco doporučit vládě nebo občanům, co by to bylo?
Tak třeba vládě a opozici. Proboha nechte vyklesat počty pacientů, nebo se z toho zdravotníci zblázní. Ano, opatření jsou nepříjemná, a tedy nepopulární, ale je třeba to ještě chvíli vydržet. Jinak jsou dosavadní oběti a finanční ztráty v podstatě zbytečné. Zatím postupujeme tak, že jen počkáme, až opatření zaberou a šíření viru se zastaví, a potom hned rozvolníme. To je úplně špatně. Jeden by dokonce řekl, že je to jak u blbých na dvorečku.