
Hladík o následcích havárie v Hustopečích
V případě nehody cisteren u Hustopečí nad Bečvou jde o největší únik benzenu na světě, zdůraznil na tiskové konferenci k havárii ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Situaci označil za velmi vážnou. Krizový štáb ministerstva doporučil kraji vyhlásit stav nebezpečí, hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) však tuto možnost odmítl s tím, že z pohledu legislativy a kompetencí jde nehoda v tomto případě za státem. Hladík jeho postoj nechápe a hodlá proto s hejtmanem ještě jednat. Pokud ke shodě nedospějí ve čtvrtek, stát zřejmě připraví jiný model, řekl Hladík.
„Chci ubezpečit veřejnost a obyvatele kraje, že v tuto chvíli žádné bezprostřední nebezpečí z hlediska zdraví nehrozí. Nicméně monitorování zdrojů podzemních i povrchových vod bude v oblasti havárie probíhat nadále,“ pronesl Hladík na středeční tiskové konferenci ohledně havárie, k níž došlo začátkem března u Hustopečí nad Bečvou. Sledování stavu může trvat i roky.
K TÉMATU: Ekologie, či obrana? Falešné dilema, míní Nerudová. Černochová klima odsouvá
Hladík situaci na místě označil za mimořádně závažnou a riskantní. „Žádná havárie benzenu v takovém rozsahu nikde ve světě neproběhla,“ upozornil Hladík.
Likvidace škod podle ministra vyjde na vyšší stovky milionů korun. „Po likvidačních pracích nyní nastává druhá fáze sanace. Riziko znečištění podzemních vod a řeky Bečvy je stále vysoké. Složky záchranného systému pracují tak rychle, jak to situace a velice náročné podmínky dovolují,“ řekl Hladík.
Jednotlivé složky na místě pracují v dýchacích přístrojích a speciálních oblecích. Ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček řekl, že se jim daří situaci dobře komunikovat. „Všechna opatření jsou dělána nejrychleji, jak jen je to technicky možné,“ dodal.
Spor o vyhlášení stavu nebezpečí
Krizový štáb ministerstva rovněž doporučil hejtmanovi Oklešťkovi vyhlásit pro oblasti Hustopečí nad Bečvou stav nebezpečí. Politik to však na středeční schůzce s Hladíkem odmítl. Podle něj musí z pohledu legislativy havárii řešit stát.
Hejtman rovněž uvedl, že s ním tento návrh dopředu nikdo nekonzultoval, zatím se podle něj kraj určitě nechystá nic vyhlašovat. Poukázal přitom na fakt, že kraj u této havárie nemá kompetence – veškeré orgány, které ji řeší, spadají pod ministerstvo životního prostředí. Poznamenal také, že ekonomicky jde havárie za státem.
„Udělám samozřejmě všechny kroky ve prospěch ochrany tohoto území, ale musím to mít řádně legislativně podloženo. Vyhlásíme jakýkoliv stav, který se uzná za správný, ale řídit to bude někdo zcela jiný, kdo nám kompetenčně nepodléhá, je to celé pod životním prostředím,“ uvedl Okleštěk.
Hladík následně reagoval, že tento krok ze strany hejtmana nechápe. „Každé zdržení komplikuje sanaci (náprava škod po lidské činnosti, pozn. red.),“ uvedl.
Další schůzku má s hejtmanem dohodnutou na čtvrtek. „V tuto chvíli je nutné postupovat podle legislativy, hejtman přesto odmítá tuto věc zavést. Jsem z tohoto přístupu zděšen,“ řekl Hladík. Je podle něj třeba postupovat rychle. V tuto chvíli nevylučuje to, že vláda přistoupí k jinému modelu než ke stavu nebezpečí. Zopakoval, že náklady půjdou za státem v každém případě.
V Hustopečích na konci února vykolejil a shořel vlak převážející přes tisíc tun toxického benzenu. Odborníci upozorňují na to, že další opatření se musí udělat v co nejkratší době, aby se co nejvíce snížila další kontaminace podzemních vod benzenem.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Těžká prohra koalice ve Sněmovně. Mimořádnou schůzi neprosadila, chyběly jí dva hlasy