Školky: Chceme přijímat děti z Ukrajiny, narážíme ale třeba na povinný počet záchodů

Umisťování ukrajinských dětí začíná být problém

Umísťování ukrajinských dětí do dětských kolektivů v Česku začíná být problém. Většina školek hlásí plnou kapacitu, základní školy jsou na tom o něco lépe. Například na takzvané ukrajinské jednotřídky, kterým školy většinou dávají přednost před spojováním tříd, ale není všude prostor. A rozšíření školek brání legislativní pravidla.

Plná kapacita a jazyková bariéra. To jsou zřejmě největší strašáci v otázce přijímání dětí z Ukrajiny do základních a mateřských škol. Například zřizovatel soukromé školky v Ústí nad Labem je nakloněn k přijímání dětí z Ukrajiny, má to ale háček.

„Máme plnou kapacitu, kterou bychom samozřejmě potřebovali navýšit. To je otázka, která je v legislativním rámci, jenž je potřeba vyjednat jak s hygienickou stanicí, tak i s krajským úřadem,“ uvedl zřizovatel školky Zbyněk Michal.

Jde například o počet záchodů nebo možnost udělat alespoň dočasně třídu z herny, která podle norem běžné třídě neodpovídá. Na místo učitelky pro děti uprchlíků by pak rádi přijali Ukrajinku. „Myslím, že pro ně bude příjemnější, když na ně bude mluvit ukrajinská učitelka než učitelka z České republiky, která neumí jejich jazyk,“ dodal Michal.

Chybí prostor na jednotřídky

Oproti mateřským školám jsou na tom základní školy o něco lépe. Ani tam ale není vše sluncem zalité. Například na základní škole ve Vinařské ulici v Ústí nad Labem mají zhruba 30 volných míst. Přijímat děti tedy není problém, jenže zde nemají prostory na jednotřídky pro ukrajinské děti.

V jihočeském kraji je na základních školách volná kapacita pro asi 750 žáků, v mateřských školách ale mají často problém přijmout i české děti. Například v Boršově nad Vltavou si však podle starosty Jana Zemana poradí. Počítají s pomocí maminek ukrajinských dětí, které přijdou s nimi.

„Měli bychom získat dvě nové kontejnerové buňky, které jsou velice pěkné. Budou umístěny u našeho fotbalového stadionu, kde je zároveň dětské hřiště. Tam bych si dovedl prostor pro ukrajinské děti představit, protože jsou blízko záchody i sprchy,“ doplnil starosta. Na tamní základní škole je stále 42 volných míst a děti z Ukrajiny mají dveře otevřené.

Tagy:
Sdílejte článek Facebook Twitter