reklama

Sláva a lesk českých mincoven: Dolar se „vrací domů“

Novozélandské dolarové mince
Zdroj: iStock

Byla to právě jedna z našich mincoven, přesněji ta v krušnohorském Jáchymově, která dala světu tolar –⁠ minci, díky níž před staletími vznikla dolarová měna. Teď se kruh uzavírá: Česká mincovna, které razí i naše koruny, vyrábí dolarové mince.

reklama

Mincování mělo na území dnešní České republiky krušné, ale pestré začátky. Dokonce ani přesně nevíme, jak první české mincovny vypadaly. Od roku 1300 měly ale podobu takřka stejnou. Byly to prostorné budovy s dostatkem světla, ve kterých mohli z gruntu vyrobit celou minci. Tehdy také v kutnohorském Vlašském dvoře samozřejmě vznikla ta možná nejznámější česká mincovna. Zpočátku se tam razil známý Pražský groš. Ve šmitnách sdružovala mincovny Litoměřic, Kladska, Jihlavy, Opavy, Mostu i Písku.

Rekonstrukce mincovny ve Vlašském dvoře
Rekonstrukce mincovny ve Vlašském dvoře
Zdroj: CC BY-SA 3.0 / Ondřej Kořínek

Tato mincovna fungovala až do roku 1727 a za celou dobu své existence se v ní razilo mnoho různých platidel. Za zmínku stojí hlavně mince, která ale původně vznikla v Krušných horách: Podnikavá rodina Šliků, jíž patřila místní panství s bohatými nalezišti stříbra, založila v roce 1516 město Jáchymov. A protože jinak než ve formě mincí stříbro vyvážet nesměli, vybudovali Šlikové i mincovnu a od roku 1520 v ní razili jáchymovské tolary. Tyto mince byly tak oblíbené, že je začali napodobovat v celé Evropě i v koloniích. Samozřejmě jim ale komolili název, takže málokdo dnes tuší, že daly vzniknout i dolarové měně.

Dolarová měna
Dolarová měna
Zdroj: iStock

Naše současné mince se razí v České mincovně

K odkazu Jáchymovských mincmistrů se dnes hrdě hlásí Česká mincovna. Dokonce taky sídlí v horách, a to v Jizerských. Přesněji v Jablonci nad Nisou.

Společnost vznikla po rozpadu československé federace v roce 1993. Tehdy taky vyhrála výběrové řízení na dodavatele mincí pro Českou republiku a od té doby stále zůstává jedinou mincovnou, která má u nás právo pro potřeby České národní banky razit oběživo. Tedy kovové mince, se kterými se dnes a denně potkáváte v obchodech i ve svých peněženkách – naše české koruny.

Víte, že české mince jsou pokoveny mědí, zinkem a niklem, které mají antibakteriální vlastnosti? Tím snižují riziko bakteriálních onemocnění.

Posted by Česká mincovna on Friday, March 6, 2020

Do roku 2003 se mezi ně počítaly ještě desetihaléřové a dvacetihaléřové mince, po roce 2008 skončil i padesátihalíř. V současnosti nám tedy zůstaly pouze koruny, dvoukoruny, pětikoruny, desetikoruny, dvacetikoruny a padesátikoruny. Obzvlášť na poslední zmiňovanou můžeme být náležitě hrdí; stala se totiž oběžnou mincí roku 1994 ve známé anketě World Coins.

Padesátikoruna
Padesátikoruna
Zdroj: iStock

Škola mincmistrů s tradicí

Dnes už se samozřejmě na rozdíl od někdejších tolarů běžná platidla nerazí z drahých kovů. Všechny korunové mince jsou z oceli plátované niklem, mědí nebo jinými slitinami. To ale neznamená, že česká mincovna žádné zlaté a stříbrné mince nerazí. Naopak. Pro Českou národní banku se tu razí pamětní mince v různých nominálních hodnotách, a to jak ve zlatě, tak ve stříbře.

To ovšem zdaleka není celá produkce České mincovny. Možná vás to překvapí, ale na kontě má společnost také ražbu oběživa pro některé zahraniční centrální banky, například Moldavskou, Arménskou nebo Libanonskou. Vydává pamětní medaile, repliky historických mincí… Zkrátka a dobře, její produkce je obrovská a zajímavá.

Za rok tam vyrobí až neuvěřitelných 500 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc pamětních mincí. Schopných zaměstnanců tam proto není nikdy dost a i z toho důvodu mincovna spolupracuje s jabloneckou Uměleckoprůmyslovou školou. Ta má mincování a ražbě věnovaný celý obor a řada jeho absolventů v současnosti v České mincovně působí a podílí se na výtvarných návrzích pro medaile a mince. Někteří zkušení mincmistři z České mincovny zase na jablonecké škole tento obor vyučují.

Kruh se uzavírá a dolary vznikají i u nás

Stejně jako kdysi jáchymovská mincovna je i Česká mincovna v současnosti vyhlášená také v zahraničí. Proto se tu začala vedle mincí s nominální hodnotou vyčíslenou v korunách razit i celá řada mincí dolarových. Licence poskytla Novozélandská mincovna a týkají se kromě dolarů novozélandských také dolarů fidžijských nebo třeba samojských. Mincovna tyto licence používá zejména při výrobě svých vlastních, umělecky zpracovaných investičních mincí z drahých kovů. Nabízí tak způsob, jak bezpečně uložit finanční prostředky.

Prvé, rýdzo investičné mince razené v Českej mincovni - České levy. Tieto unikátne diela spĺňajú štandardy tzv. “bullion...

Posted by Česká mincovna on Friday, March 26, 2021

Nejde ale jen o chytrou a spolehlivou investici. Díky těmto „Českým lvíčkům“ budete mít ve svém vlastnictví také nádherný umělecký kousek a symbol toho, že i v naší malé zemi se tvořily světové dějiny, když před půltisíciletím z jáchymovské mincovny vyjel první stříbrný tolar. Těžká investiční mince, vyvedená třeba zrovna ve stříbře a navíc v dolarové nominální hodnotě, by vám ho měla rozhodně právem připomenout. Bez tolaru a jedinečného umění českých mincmistrů by totiž dolary vůbec neexistovaly.

Tagy: dolar investice mince tolar Česká mincovna zlaté mince Od tolaru k dolaru mincování jáchymovská mincovna investiční mince
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Jako rozbalování Kinder vajíčka, lidé jsou zmatení. Arenbergera kritizuje nejen opozice

Je to ostuda, pokračuje vládní chaos a lidé už jsou zoufalí. Opoziční politici kritizují sobotní rozhodnutí ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO), který v pondělí navrhne vládě, aby i nadále omezila shromažďování maximálně na dvě osoby. To se dotkne také amatérských sportovců, kteří už se těšili na kolektivní aktivity. Návrh se tak nelibí ani sportovním organizacím, bývalý premiér Mirek Topolánek přirovnal situaci ke Kinder vajíčku.

Slavia, nebo Sparta? Poslanci se vsadili, kdo vyhraje derby. Nacher může leštit vitrínu
Romana nemohla ovládat tělo. V 38 letech si vyslechla krutou diagnózu: Parkinsonova nemoc
Průlom století: Fyzici jsou na stopě neznámé síle, která ovlivňuje částice v přírodě
Konspirátoři zneužívají tragickou smrt Petra Kellnera. Šíří o něm bizarní teorie
reklama
reklama
Tomský: Philip si sňatkem s Alžbětou zkazil kariéru, Harryho unesla šílená ženská

Velká Británie

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama