reklama

Sláva a lesk českých mincoven: Dolar se „vrací domů“

Byla to právě jedna z našich mincoven, přesněji ta v krušnohorském Jáchymově, která dala světu tolar –⁠ minci, díky níž před staletími vznikla dolarová měna. Teď se kruh uzavírá: Česká mincovna, které razí i naše koruny, vyrábí dolarové mince.

reklama

Mincování mělo na území dnešní České republiky krušné, ale pestré začátky. Dokonce ani přesně nevíme, jak první české mincovny vypadaly. Od roku 1300 měly ale podobu takřka stejnou. Byly to prostorné budovy s dostatkem světla, ve kterých mohli z gruntu vyrobit celou minci. Tehdy také v kutnohorském Vlašském dvoře samozřejmě vznikla ta možná nejznámější česká mincovna. Zpočátku se tam razil známý Pražský groš. Ve šmitnách sdružovala mincovny Litoměřic, Kladska, Jihlavy, Opavy, Mostu i Písku.

Tato mincovna fungovala až do roku 1727 a za celou dobu své existence se v ní razilo mnoho různých platidel. Za zmínku stojí hlavně mince, která ale původně vznikla v Krušných horách: Podnikavá rodina Šliků, jíž patřila místní panství s bohatými nalezišti stříbra, založila v roce 1516 město Jáchymov. A protože jinak než ve formě mincí stříbro vyvážet nesměli, vybudovali Šlikové i mincovnu a od roku 1520 v ní razili jáchymovské tolary. Tyto mince byly tak oblíbené, že je začali napodobovat v celé Evropě i v koloniích. Samozřejmě jim ale komolili název, takže málokdo dnes tuší, že daly vzniknout i dolarové měně.

Naše současné mince se razí v České mincovně

K odkazu Jáchymovských mincmistrů se dnes hrdě hlásí Česká mincovna. Dokonce taky sídlí v horách, a to v Jizerských. Přesněji v Jablonci nad Nisou.

Společnost vznikla po rozpadu československé federace v roce 1993. Tehdy taky vyhrála výběrové řízení na dodavatele mincí pro Českou republiku a od té doby stále zůstává jedinou mincovnou, která má u nás právo pro potřeby České národní banky razit oběživo. Tedy kovové mince, se kterými se dnes a denně potkáváte v obchodech i ve svých peněženkách – naše české koruny.

Víte, že české mince jsou pokoveny mědí, zinkem a niklem, které mají antibakteriální vlastnosti? Tím snižují riziko bakteriálních onemocnění.

Posted by Česká mincovna on Friday, March 6, 2020

Do roku 2003 se mezi ně počítaly ještě desetihaléřové a dvacetihaléřové mince, po roce 2008 skončil i padesátihalíř. V současnosti nám tedy zůstaly pouze koruny, dvoukoruny, pětikoruny, desetikoruny, dvacetikoruny a padesátikoruny. Obzvlášť na poslední zmiňovanou můžeme být náležitě hrdí; stala se totiž oběžnou mincí roku 1994 ve známé anketě World Coins.

Škola mincmistrů s tradicí

Dnes už se samozřejmě na rozdíl od někdejších tolarů běžná platidla nerazí z drahých kovů. Všechny korunové mince jsou z oceli plátované niklem, mědí nebo jinými slitinami. To ale neznamená, že česká mincovna žádné zlaté a stříbrné mince nerazí. Naopak. Pro Českou národní banku se tu razí pamětní mince v různých nominálních hodnotách, a to jak ve zlatě, tak ve stříbře.

To ovšem zdaleka není celá produkce České mincovny. Možná vás to překvapí, ale na kontě má společnost také ražbu oběživa pro některé zahraniční centrální banky, například Moldavskou, Arménskou nebo Libanonskou. Vydává pamětní medaile, repliky historických mincí… Zkrátka a dobře, její produkce je obrovská a zajímavá.

Za rok tam vyrobí přes neuvěřitelných 140 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc pamětních mincí. Schopných zaměstnanců tam proto není nikdy dost a i z toho důvodu mincovna spolupracuje s jabloneckou Uměleckoprůmyslovou školou. Ta má mincování a ražbě věnovaný celý obor a řada jeho absolventů v současnosti v České mincovně působí a podílí se na výtvarných návrzích pro medaile a mince. Někteří zkušení mincmistři z České mincovny zase na jablonecké škole tento obor vyučují.

Kruh se uzavírá a dolary vznikají i u nás

Stejně jako kdysi jáchymovská mincovna je i Česká mincovna v současnosti vyhlášená také v zahraničí. Proto se tu začala vedle mincí s nominální hodnotou vyčíslenou v korunách razit i celá řada mincí dolarových. Licence poskytla Novozélandská mincovna a týkají se kromě dolarů novozélandských také dolarů fidžijských nebo třeba samojských. Mincovna tyto licence používá zejména při výrobě svých vlastních, umělecky zpracovaných investičních mincí z drahých kovů. Nabízí tak způsob, jak bezpečně uložit finanční prostředky.

Prvé, rýdzo investičné mince razené v Českej mincovni - České levy. Tieto unikátne diela spĺňajú štandardy tzv. “bullion...

Posted by Česká mincovna on Friday, March 26, 2021

Nejde ale jen o chytrou a spolehlivou investici. Díky těmto „Českým lvíčkům“ budete mít ve svém vlastnictví také nádherný umělecký kousek a symbol toho, že i v naší malé zemi se tvořily světové dějiny, když před půltisíciletím z jáchymovské mincovny vyjel první stříbrný tolar. Těžká investiční mince, vyvedená třeba zrovna ve stříbře a navíc v dolarové nominální hodnotě, by vám ho měla rozhodně právem připomenout. Bez tolaru a jedinečného umění českých mincmistrů by totiž dolary vůbec neexistovaly.

Tagy:
dolar investice mince tolar Česká mincovna zlaté mince Od tolaru k dolaru mincování jáchymovská mincovna investiční mince

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama