reklama

Sláva a lesk českých mincoven: Dolar se „vrací domů“

Byla to právě jedna z našich mincoven, přesněji ta v krušnohorském Jáchymově, která dala světu tolar –⁠ minci, díky níž před staletími vznikla dolarová měna. Teď se kruh uzavírá: Česká mincovna, které razí i naše koruny, vyrábí dolarové mince.

reklama

Mincování mělo na území dnešní České republiky krušné, ale pestré začátky. Dokonce ani přesně nevíme, jak první české mincovny vypadaly. Od roku 1300 měly ale podobu takřka stejnou. Byly to prostorné budovy s dostatkem světla, ve kterých mohli z gruntu vyrobit celou minci. Tehdy také v kutnohorském Vlašském dvoře samozřejmě vznikla ta možná nejznámější česká mincovna. Zpočátku se tam razil známý Pražský groš. Ve šmitnách sdružovala mincovny Litoměřic, Kladska, Jihlavy, Opavy, Mostu i Písku.

Tato mincovna fungovala až do roku 1727 a za celou dobu své existence se v ní razilo mnoho různých platidel. Za zmínku stojí hlavně mince, která ale původně vznikla v Krušných horách: Podnikavá rodina Šliků, jíž patřila místní panství s bohatými nalezišti stříbra, založila v roce 1516 město Jáchymov. A protože jinak než ve formě mincí stříbro vyvážet nesměli, vybudovali Šlikové i mincovnu a od roku 1520 v ní razili jáchymovské tolary. Tyto mince byly tak oblíbené, že je začali napodobovat v celé Evropě i v koloniích. Samozřejmě jim ale komolili název, takže málokdo dnes tuší, že daly vzniknout i dolarové měně.

Naše současné mince se razí v České mincovně

K odkazu Jáchymovských mincmistrů se dnes hrdě hlásí Česká mincovna. Dokonce taky sídlí v horách, a to v Jizerských. Přesněji v Jablonci nad Nisou.

Společnost vznikla po rozpadu československé federace v roce 1993. Tehdy taky vyhrála výběrové řízení na dodavatele mincí pro Českou republiku a od té doby stále zůstává jedinou mincovnou, která má u nás právo pro potřeby České národní banky razit oběživo. Tedy kovové mince, se kterými se dnes a denně potkáváte v obchodech i ve svých peněženkách – naše české koruny.

Víte, že české mince jsou pokoveny mědí, zinkem a niklem, které mají antibakteriální vlastnosti? Tím snižují riziko bakteriálních onemocnění.

Posted by Česká mincovna on Friday, March 6, 2020

Do roku 2003 se mezi ně počítaly ještě desetihaléřové a dvacetihaléřové mince, po roce 2008 skončil i padesátihalíř. V současnosti nám tedy zůstaly pouze koruny, dvoukoruny, pětikoruny, desetikoruny, dvacetikoruny a padesátikoruny. Obzvlášť na poslední zmiňovanou můžeme být náležitě hrdí; stala se totiž oběžnou mincí roku 1994 ve známé anketě World Coins.

Škola mincmistrů s tradicí

Dnes už se samozřejmě na rozdíl od někdejších tolarů běžná platidla nerazí z drahých kovů. Všechny korunové mince jsou z oceli plátované niklem, mědí nebo jinými slitinami. To ale neznamená, že česká mincovna žádné zlaté a stříbrné mince nerazí. Naopak. Pro Českou národní banku se tu razí pamětní mince v různých nominálních hodnotách, a to jak ve zlatě, tak ve stříbře.

To ovšem zdaleka není celá produkce České mincovny. Možná vás to překvapí, ale na kontě má společnost také ražbu oběživa pro některé zahraniční centrální banky, například Moldavskou, Arménskou nebo Libanonskou. Vydává pamětní medaile, repliky historických mincí… Zkrátka a dobře, její produkce je obrovská a zajímavá.

Za rok tam vyrobí přes neuvěřitelných 140 milionů kusů oběžných mincí a 300 tisíc pamětních mincí. Schopných zaměstnanců tam proto není nikdy dost a i z toho důvodu mincovna spolupracuje s jabloneckou Uměleckoprůmyslovou školou. Ta má mincování a ražbě věnovaný celý obor a řada jeho absolventů v současnosti v České mincovně působí a podílí se na výtvarných návrzích pro medaile a mince. Někteří zkušení mincmistři z České mincovny zase na jablonecké škole tento obor vyučují.

Kruh se uzavírá a dolary vznikají i u nás

Stejně jako kdysi jáchymovská mincovna je i Česká mincovna v současnosti vyhlášená také v zahraničí. Proto se tu začala vedle mincí s nominální hodnotou vyčíslenou v korunách razit i celá řada mincí dolarových. Licence poskytla Novozélandská mincovna a týkají se kromě dolarů novozélandských také dolarů fidžijských nebo třeba samojských. Mincovna tyto licence používá zejména při výrobě svých vlastních, umělecky zpracovaných investičních mincí z drahých kovů. Nabízí tak způsob, jak bezpečně uložit finanční prostředky.

Prvé, rýdzo investičné mince razené v Českej mincovni - České levy. Tieto unikátne diela spĺňajú štandardy tzv. “bullion...

Posted by Česká mincovna on Friday, March 26, 2021

Nejde ale jen o chytrou a spolehlivou investici. Díky těmto „Českým lvíčkům“ budete mít ve svém vlastnictví také nádherný umělecký kousek a symbol toho, že i v naší malé zemi se tvořily světové dějiny, když před půltisíciletím z jáchymovské mincovny vyjel první stříbrný tolar. Těžká investiční mince, vyvedená třeba zrovna ve stříbře a navíc v dolarové nominální hodnotě, by vám ho měla rozhodně právem připomenout. Bez tolaru a jedinečného umění českých mincmistrů by totiž dolary vůbec neexistovaly.

Tagy:
dolar investice mince tolar Česká mincovna zlaté mince Od tolaru k dolaru mincování jáchymovská mincovna investiční mince
Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice
360°

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul
Koronavirus

Noční můra, kritizují české děti karanténu na Maltě. Zbytečné emoce, mírní věc konzul

Nepříliš povedený výlet na Maltu zažili mladí Češi a Slováci. Na ostrov poblíž Itálie vyrazili na jazykový pobyt, ale kvůli nákaze koronavirem jedné ze studentek museli do karantény. Zde si děti a mladiství stěžovali na její podmínky. Tvrdili, že k jídlu dostávají syrové maso a další nekvalitní jídlo, nebo že jim místní personál neuklízí a v pokojích se tak hromadí odpadky. Český konzul na Maltě ovšem jejich vyjádření mírní a hlásí, že podmínky rozhodně nebyly tak dramatické.

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Olympiáda se do Japonska vrací počtvrté. Na prvních hrách zazářila Věra Čáslavská

Tokio, Sapporo, Nagano a letos opět Tokio. V zemi vycházejícího slunce již počtvrté vzplane olympijský plamen. První olympiáda v Japonsku se odehrála v roce 1964 a pro ostrovní císařství představovala zásadní historický milník. Japonci úspěšným uspořádáním letních her ukázali, že i na hlavu poražený národ dokáže znovu vstát z popela. Pro českou gymnastku Věru Čáslavskou znamenalo Tokio také start její zlaté olympijské kariéry.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama