reklama

Česká mince, kterou znají všude, jenom jí zkomolili jméno: tolar

Joachimsthaler, thaler neboli tolar; mince, která prvně spatřila světlo světa před 501 lety v Jáchymově, spustila napříč Evropou úplnou módní vlnu. A přitom měl málokterý z ostatních tolarů kvalitu toho českého, na níž pečlivě dohlíželi majitelé mincovního práva, rodina Šliků.

reklama

Od chvíle, kdy z nově založené mincovny v roce 1520 vyjel první oficiální tolar, až do okamžiku, kdy o osm let později Schlikové o mincovní právo zase přišli, se v Jáchymově vyrobily nejméně tři miliony těchto dnes už legendárních mincí. Z toho alespoň dvě třetiny odputovaly na evropský trh.

Původní tolar si připsal mnohá prvenství. Razil se na něj letopočet, což v té době byla víceméně novinka. Podnikaví Schlikové navíc své mince celkem drze opatřili vlastním erbem. Něco takového si žádní jiní obyčejní šlechtici v dějinách Česka do té doby nedovolili. Všechny mince od počátků mincovnictví na našem území vždycky zdobily jen a pouze symboly panovníka.

„Pravé“ versus „obyčejné“: České tolary účetní pečlivě rozlišovali

Ani jedna z těchto zajímavostí ale za úspěchem tolaru nestála. Mince si v obchodním světě rychle vydobyla věhlas a oblibu kvůli takzvané metrologické stabilitě. Jinými slovy, lidé se na jejich kvalitu mohli vždy spolehnout; i když jich jáchymovská mincovna vyrobila miliony, každý tolar vážil stejně a obsahoval stejně vysoký podíl ryzího stříbra.

Protože byly tak oblíbené, netrvalo dlouho a stříbrnou minci podobných parametrů začali vydávat i další evropští výrobci. Jméno tolar, nebo tedy spíš německy thaler, jim už zůstalo.

Zpočátku se ovšem všude úzkostlivě rozlišovalo, jde-li o pravé jáchymovské tolary, nebo o tolary, kterým se říkalo „obyčejné“. Tomu nakonec učinil přítrž tehdejší král Ferdinand I. Habsburský v roce 1547. Tehdy už Šlikové dávno neměli mincovní právo; téhož roku jim ale Ferdinand sebral i Jáchymov a přilehlá panství. Zároveň nařídil, aby v jáchymovských ražbách snížili obsah stříbra na úroveň ostatních tolarů, které se pod jeho záštitou razily v rakouských zemích.

Tolar zlevnil a zaplavil Evropu i kolonie

Tehdy se ale už do Evropy začalo dostávat stříbro z kolonií v latinské Americe. Cena tohoto drahého kovu proto klesla a z tolarů se postupně stalo mnohem dostupnější platidlo než dřív. Vznikaly různé druhy: křížový tolar, lví tolar, tolary korunní, Filipovy, burgundské…

Všechny zmíněné tolary byly stejně jako ty jáchymovské metrologicky stabilní, ale jejich daná hmotnost, ryzost a velikost se od sebe navzájem lišily. Slovem tolar, nebo přesněji německým názvem thaler, se tak nakonec označovala každá stříbrná mince vyšší hmotnosti a ryzosti. Tedy, skoro každá; v Rusku se takovým mincím říkalo jefimky. I jejich původ ale šlo do rodiště všech tolarů vystopovat; Jefim se v Rusku říká právě svatému Jáchymovi.

Tolaroví rekordmani

Na našem území se za císaře Maxmiliána II. Habsburského razil říšský tolar. Používal se v celé Svaté říši římské neuvěřitelných dvě stě let. Byl to takový prapředek dnešní euromince.

V osmnáctém století vzniknul ještě takzvaný levantský tolar Marie Terezie, který se stal hned několikanásobným rekordmanem. Konkrétně mince ražená roku 1780 je pravděpodobně nejrozšířenější mincí světa a v některých oblastech ji přijímali až do začátku 20. století. Stejně jako mnohé další, i tento tolar byl hlavně obchodní mincí. Množství, které se jich vyrazilo, je ohromující: Mluvíme zde minimálně o 320 milionech kusů, což je v přepočtu na ryzí stříbro obdivuhodných 9 tun. A to je pouze minimální odhad, podle jiných zdrojů mohlo být těchto tolarů vyrobeno i 800 milionů. A to vše za jediný rok.

Tolar, thaler, tallér, tallero, dalur, daler, dolar...

Německý název thaler si samozřejmě jednotlivé národy, které tolarovou měnu používaly, dál komolily. Maďaři stříbrné minci říkali tallér, Poláci talar, Italové tallero, Etiopané talari. Severské státy měly daler, na Islandu se používal dalur. Nizozemský název daler nakonec přešel i do angličtiny, kde tento výraz používají dodnes. I oni si ho ale zkomolili; z původních tolarů tak nakonec vznikla měna, kterou se nejen ve Spojených státech platí dodnes: dolar.

Tagy:
dolar mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru mincovní systém

Hlavní zprávy

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09
Politika

Piráti vypoví koaliční smlouvu v Plzeňském kraji. Stěžují si na chování ODS a TOP 09

Piráti v Plzeňském kraji vypoví koaliční smlouvu. Koalici tvoří uskupení STAN + Piráti a ODS + TOP 09. Rozhodli o tom v sobotu členové Pirátské strany. Vadí jim mimo jiné Roman Jurečko v představenstvu Klatovské nemocnice. Řekl to náměstek hejtmanky pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti). O rozhodnutí členské základny budou Piráti informovat koaliční partnery ještě v sobotu, dodal. Náměstek hejtmanky pro ekonomiku, investice a majetek Pavel Karpíšek (ODS) v reakci na prohlášení Pirátů řekl, o nastalé situaci budou strany jednat. ODS a TOP 09 ale podle něj koaliční smlouvu neporušily.

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče
Počasí

Česko čeká mrazivý víkend, hrozí vítr o síle orkánu. Meteorologové varují zejména řidiče

 • Aktualizováno
 • Česko čeká o víkendu silný vítr dosahující 80 km/h, který se v neděli místy vyrovná síle orkánu. Obloha bude převážně zatažená a na horách může ojediněle sněžit. Podle meteorologů bude víkendové počasí způsobovat komplikace zejména v dopravě a energetice, největší riziko silného větru pak platí podle aktualizované výstrahy pro celou severovýchodní polovinu Čech, včetně části Středočeského kraje a Prahy.

  Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

  Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

  Masivní požár restaurace a chaty Na Tesáku. Zasahují desítky hasičů, konstrukce se zbortily

  V Hostýnských vrších shořela restaurace a chata Na Tesáku. Na místě zasahovalo 80 hasičů, obvodové konstrukce se částečně zbortily. Vyhlášen byl třetí ze čtyř stupňů požárního poplachu. V objektu byli v době požáru dva lidé, hořící budovu stihli opustit, potvrdil mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Rozsáhlý požár objekt zcela zničil.

  Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

  Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

  Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

  Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

  Marketingový expert: Schillerová si vypěstovala image lidové ženy, ale z daní občanů

  Je správně, že se politici snaží komunikovat přes sociální sítě. Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se snažila působit jako žena z lidu, používala k tomu ale peníze daňových poplatníků, řekl marketingový expert Jakub Horák ve vysílání CNN Prima NEWS. Fotografické výstupy, které nesouvisely s její prací v čele resortu, si měla podle něj platit buď sama, nebo z účtu hnutí ANO.

  Bratři ubili muže, který jim zneužil malou sestru. Statisíce lidí pro ně žádají milost

  Obrovská vlna solidarity. Více než 300 tisíc lidí už podepsalo petici požadující propuštění dvou bratrů z Texasu. Sourozenci byli minulou sobotu obviněni z vraždy svého nevlastního otce. Ten měl údajně sexuálně zneužívat jejich devítiletou sestru. Mladíci jsou ve vazbě a hrozí jim doživotní trest odnětí svobody bez možnosti podmíněného propuštění. Počty jejich příznivců u petice každým okamžikem přibývají.

  Policie prověřuje Hrad. Mohl skartovat tajnou zprávu o Vrběticích

  Policie prověřuje, zda prezidentská kancelář skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. S odkazem na tři nejmenované zdroje o tom v sobotu informovaly Český rozhlas Radiožurnál a web Respekt.cz. Detektivové podle nich na skartaci dokumentu narazili při prověřování, zda se s tajnou zprávou na Hradě neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. Policie informaci médií nekomentovala.

  reklama

  Domácí zpravodajství

  Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

  Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

  Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

  Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

  reklama