reklama

Česká mince, kterou znají všude, jenom jí zkomolili jméno: tolar

Joachimsthaler, thaler neboli tolar; mince, která prvně spatřila světlo světa před 501 lety v Jáchymově, spustila napříč Evropou úplnou módní vlnu. A přitom měl málokterý z ostatních tolarů kvalitu toho českého, na níž pečlivě dohlíželi majitelé mincovního práva, rodina Šliků.

reklama

Od chvíle, kdy z nově založené mincovny v roce 1520 vyjel první oficiální tolar, až do okamžiku, kdy o osm let později Schlikové o mincovní právo zase přišli, se v Jáchymově vyrobily nejméně tři miliony těchto dnes už legendárních mincí. Z toho alespoň dvě třetiny odputovaly na evropský trh.

Původní tolar si připsal mnohá prvenství. Razil se na něj letopočet, což v té době byla víceméně novinka. Podnikaví Schlikové navíc své mince celkem drze opatřili vlastním erbem. Něco takového si žádní jiní obyčejní šlechtici v dějinách Česka do té doby nedovolili. Všechny mince od počátků mincovnictví na našem území vždycky zdobily jen a pouze symboly panovníka.

„Pravé“ versus „obyčejné“: České tolary účetní pečlivě rozlišovali

Ani jedna z těchto zajímavostí ale za úspěchem tolaru nestála. Mince si v obchodním světě rychle vydobyla věhlas a oblibu kvůli takzvané metrologické stabilitě. Jinými slovy, lidé se na jejich kvalitu mohli vždy spolehnout; i když jich jáchymovská mincovna vyrobila miliony, každý tolar vážil stejně a obsahoval stejně vysoký podíl ryzího stříbra.

Protože byly tak oblíbené, netrvalo dlouho a stříbrnou minci podobných parametrů začali vydávat i další evropští výrobci. Jméno tolar, nebo tedy spíš německy thaler, jim už zůstalo.

Zpočátku se ovšem všude úzkostlivě rozlišovalo, jde-li o pravé jáchymovské tolary, nebo o tolary, kterým se říkalo „obyčejné“. Tomu nakonec učinil přítrž tehdejší král Ferdinand I. Habsburský v roce 1547. Tehdy už Šlikové dávno neměli mincovní právo; téhož roku jim ale Ferdinand sebral i Jáchymov a přilehlá panství. Zároveň nařídil, aby v jáchymovských ražbách snížili obsah stříbra na úroveň ostatních tolarů, které se pod jeho záštitou razily v rakouských zemích.

Tolar zlevnil a zaplavil Evropu i kolonie

Tehdy se ale už do Evropy začalo dostávat stříbro z kolonií v latinské Americe. Cena tohoto drahého kovu proto klesla a z tolarů se postupně stalo mnohem dostupnější platidlo než dřív. Vznikaly různé druhy: křížový tolar, lví tolar, tolary korunní, Filipovy, burgundské…

Všechny zmíněné tolary byly stejně jako ty jáchymovské metrologicky stabilní, ale jejich daná hmotnost, ryzost a velikost se od sebe navzájem lišily. Slovem tolar, nebo přesněji německým názvem thaler, se tak nakonec označovala každá stříbrná mince vyšší hmotnosti a ryzosti. Tedy, skoro každá; v Rusku se takovým mincím říkalo jefimky. I jejich původ ale šlo do rodiště všech tolarů vystopovat; Jefim se v Rusku říká právě svatému Jáchymovi.

Tolaroví rekordmani

Na našem území se za císaře Maxmiliána II. Habsburského razil říšský tolar. Používal se v celé Svaté říši římské neuvěřitelných dvě stě let. Byl to takový prapředek dnešní euromince.

V osmnáctém století vzniknul ještě takzvaný levantský tolar Marie Terezie, který se stal hned několikanásobným rekordmanem. Konkrétně mince ražená roku 1780 je pravděpodobně nejrozšířenější mincí světa a v některých oblastech ji přijímali až do začátku 20. století. Stejně jako mnohé další, i tento tolar byl hlavně obchodní mincí. Množství, které se jich vyrazilo, je ohromující: Mluvíme zde minimálně o 320 milionech kusů, což je v přepočtu na ryzí stříbro obdivuhodných 9 tun. A to je pouze minimální odhad, podle jiných zdrojů mohlo být těchto tolarů vyrobeno i 800 milionů. A to vše za jediný rok.

Tolar, thaler, tallér, tallero, dalur, daler, dolar...

Německý název thaler si samozřejmě jednotlivé národy, které tolarovou měnu používaly, dál komolily. Maďaři stříbrné minci říkali tallér, Poláci talar, Italové tallero, Etiopané talari. Severské státy měly daler, na Islandu se používal dalur. Nizozemský název daler nakonec přešel i do angličtiny, kde tento výraz používají dodnes. I oni si ho ale zkomolili; z původních tolarů tak nakonec vznikla měna, kterou se nejen ve Spojených státech platí dodnes: dolar.

Tagy:
dolar mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru mincovní systém
PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?
Cestování

PŘEHLEDNĚ: Španělsko je velmi rizikové. Co potřebujete pro návrat z jednotlivých zemí?

Nizozemsko, Španělsko a Baleárské ostrovy se v pondělí na takzvané mapě cestovatele, která stanovuje podmínky pro příjezd z dané země, přesunou do tmavě červených území s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Pohorší si i několik dalších států – Irsko, Řecko a Monako se posunou do červené a Estonsko do oranžové kategorie. V páteční zprávě o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví.

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu
Adam Vojtěch

Sluková na kyslíku a s těžkým průběhem covidu? Vojtěch zveličil informaci z rozhlasu

Není pravda, že by beachvolejbalistka a jedna z nakažených sportovkyň Markéta Nausch Sluková byla v nemocnici s těžkým průběhem nemoci COVID-19, jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sportovní agentura, která sportovkyni zastupuje, takovou informaci vyvrátila, to samé udělal Český olympijský výbor (ČOV). Zdrojem zmatku se nakonec stala nešikovně interpretovaná zpráva z rádia, ani tam ale nepadla žádná zmínka o tom, že by sportovkyni trápil těžký průběh covidu. Ministr tím nevědomky nahrál i odpůrcům vakcín.

Šéf KSČM: Tolerovat Babiše bylo správné. Jinak bychom se ztratili v poli opozice

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen, že komunisté udělali správně, když od července 2018 do letošního dubna podporovali druhou vládu Andreje Babiše (ANO). „Nést odpovědnost nám sice snížilo preference, protestní hlasy se totiž sbírají v opozici, ale mnoho jsme toho alespoň prosadili,“ řekl ve speciálním vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové šéf komunistů.

Z internetu před domy odborníků. Popírači covidu hrozí i useknutím hlav dětem experta

Je hlavní tváří slovenského boje proti koronaviru. Infektolog Vladimír Krčméry je u našich východních sousedů nejvyhledávanějším odborníkem, který spolupracuje se slovenskou vládou. Stal se i prvním očkovaným člověkem na Slovensku, tudíž šel od začátku vakcinace příkladem. Jak ale nyní přiznává, kvůli jeho varováním a predikcím mu pravidelně chodí výhrůžky smrtí. Ty prý míří i na jeho děti.

Delta má tisíckrát větší virovou nálož. Nakažlivější respirační nemoc neznám, říká vědkyně

„Delta varianta koronaviru je jedna z nejnakažlivějších respiračních onemocnění, se kterým jsme se kdy setkali,“ uvedla Rochelle Walenská, ředitelka amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). V současné době tvoří infekčnější kmen více než 83 procent sekvenovaných případů ve Spojených státech. Drtivá většina hospitalizovaných lidí s příznaky covidu nebyla očkována.

PŘEHLEDNĚ: Na druhou dávku očkování už po třech týdnech. Jak si posunout termín?

Ministerstvo zdravotnictví opět změnilo svá pravidla. Nově si lidé mohou posunout termín a jít na druhou dávku očkování vakcínou proti koronaviru od firem Pfizer/BioNTech už po 21 dnech od první. Stačí k tomu jeden telefonát, na některých očkovacích místech dokonce i e-mail. Redakce CNN Prima NEWS podrobně sepsala, na jaké číslo zavolat, co k tomu člověk potřebuje a jak telefonát probíhá.

reklama

Domácí zpravodajství

Gott o Krajčovi: Neměl jsem k němu ideální vztah. Párkrát jsem mu to dal najevo

„K Richardu Krajčovi jsem neměl úplně ideální vztah,“ přiznává Karel Gott ve své autobiografii Má cesta za štěstím. Ta vyšla 14. července při příležitosti zpěvákových nedožitých 82. narozenin. Gott zároveň prozradil, proč jim to neklapalo a že Krajčovi poslal provokativní telegram. Časem si ale vše vyříkali a frontman kapely Kryštof nakonec napsal duet Srdce nehasnou, který Gott pět měsíců před smrtí nazpíval se svou dcerou Charlotte.

Nejtěžší chvíle Karla Gotta: Dávali mi šest měsíců života. Měl jsem ukrutné bolesti

Rok a půl poté, co se Karel Gott vyléčil z rakoviny, měl novou diagnózu, onemocnění krvetvorby. Jeho zdravotní stav se zhoršil a lékaři mu předpovídali pouze šest měsíců života. O době před smrtí napsal nejznámější český zpěvák v autobiografii Má cesta za štěstím, která vyšla 14. července při příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin. Přiznal, že měl ukrutné bolesti i halucinace.

Šmucler: Obličej mi stále nefunguje na 100 %. Očkování je třeba lidem lépe vysvětlovat

Šéf České stomatologické komory Roman Šmucler tvrdí, že část tváře, která mu ochrnula po očkování, stále nefunguje na 100 procent. O možných vedlejších účincích nicméně věděl a již dříve uvedl, že vakcinace nelituje. Jen by byl rád, kdyby se lidem vedlejší účinky vysvětlovaly lépe. Když se trhá zub, taky existuje vzácná šance, že se během zákroku třeba zlomí čelist, uvedl Šmucler na CNN Prima NEWS.

reklama