reklama

Jáchymov postavili na stříbře. Vešel do dějin díky jediné minci

Krušnohorské město začalo jako hornická osada, kde se v rozporu s platnými zákony země těžilo stříbro. Poprvé tam také vyrazili minci, díky níž existuje většina dnešních měn. Třeba i americký dolar.

reklama

Štěpán Schlik, který Jáchymov založil, se narodil na Štědrý den. Možná právě proto měl v životě takové štěstí: V roce 1516, kdy na něj po jeho otci přešly pozemky v malebném krušnohorském údolí nedaleko města Ostrov, tam objevili jedno z nejbohatších nalezišť stříbra, které jsme kdy v Česku měli. Rozhodl se tam proto založit město; v okolí nalezišť stejně vyrůstal jeden hornický dům za druhým.

Původně mu říkali prostě a jednoduše Thal, Údolí. O rok později ale osadu zasvětili patronovi obchodníků s plátnem, svatému Jáchymovi. Svatého Jáchyma si Schlikové jako patrona města vybrali kvůli své rodinné historii. Předtím, než díky podnikavosti a místy až nelegální vynalézavosti Kašpara Schlika dostali hraběcí titul, byli obyčejnými měšťany a jejich rodinný byznys spočíval právě v prodeji textilu.

Joachimsthaler Guldengroschen

Rychle vznikající městečko se tedy přejmenovalo na Jáchymov – St. Joachimsthal. Brzy navíc dostalo od krále Ludvíka Jagellonského status svobodného horního města. Téhož roku se tu navíc začala razit mince, která během několika let dobyla Evropu: slavný jáchymovský tolar.

Původně se těmto stříbrným mincím říkalo zdlouhavě Joachimsthaler Guldengroschen, jáchymovské zlatníkové groše. Název se ale samozřejmě krátil a krátil, až zbyl jen thaler – nebo česky tolar.

Jáchymovské tolary byly světovými unikáty, a to hned z několika důvodů. Jako první mince v historii světa je zdobil erb Šliků, tedy obyčejné hraběcí rodiny. To byla tehdy velká troufalost – dřívější peníze vždycky nesly pouze a jedině znak panovnického rodu.

Okamžitě si získaly popularitu díky své stabilní hodnotě a kvalitě, na kterou Schlikové úzkostlivě dohlíželi. Na podíl 94 procent ryzího stříbra se mohli u jáchymovského tolaru všichni spolehnout; za hranice se jich proto během pár let vyvezly miliony a mince se rozšířily po celé Evropě. Staly se tak notoricky známé, že jejich název zlidověl. Nakonec podle nich pojmenovali svou měnu i Američané – jejich dolar totiž také začínal jako stříbrná mince.

Vtipné je, že Schlikové tolary sice vymysleli, vyráběli ve vlastní mincovně a opatřili vlastním erbem, platit své zaměstnance jimi ale nemohli. Ne, že by to měli zakázané, ale jejich mince měly tak vysokou hodnotu, že je na vyplácení mezd prostě použít nešlo. Tolary byly zkrátka vhodnější pro použití na finančním trhu než v běžném provozu. I proto se těchto původních thalerů dochovalo tak málo, i když do zahraničí jich doputovaly miliony: V okolních zemích je tavili a vyráběli z nich svoje, lokální, a hlavně méně hodnotné a tedy praktičtější mince.

Jedno z nejsvobodnějších ale také nejnebezpečnějších povolání

Horníci, kteří pracovali pro Schliky, samozřejmě neostrouhali. Schlikové pro ně za své tolary nakoupili drobnější mince, a těmi pak své zaměstnance vypláceli. Havířů si vážili; šlo koneckonců o jedno z nejdůležitějších povolání a horníci se ve středověku těšili mnohým výsadám. Měli vlastní soudnictví, měli privilegium svobodného pohybu a jistý výdělek. Jejich osady jsou základem obrovského procenta českých měst a obcí.

Na druhou stranu opravdu denně riskovali životy. Nebylo neobvyklé, že se ženy horníků staly vdovami třeba sedmkrát za sebou. Byla to opravdu zvláštní, semknutá a také z pochopitelných důvodů velmi pobožná komunita s vlastní, specifickou mluvou.

Do Jáchymova se během prvních let sjeli havíři ze všech koutů Čech, Saska, Tyrol i Porýní. Není divu, že už v roce 1518 měla nová obec 3 000 obyvatel a počet stále rostl a rostl. Šlikové šli pokroku naproti a dali zřídit například špitál, knihovnu nebo dívčí školu. A město pod jejich správou vzkvétalo dál, i přesto, že jim král Ferdinand I. v roce 1528 zakázal tolary razit a vrátil udělené mincovní privilegium zpět pod správu koruny.

Jáchymov po odchodu Schliků zažil požáry, úpadek i peklo

Dvacet let od chvíle, kdy v oblasti narazili na první stříbrnou žílu, už mělo město obyvatel 18 000 a stalo se druhým nejlidnatějším v zemi. Schlikové v něm působili ještě dalších 11 roků, pak je o něj Habsburkové definitivně připravili, stejně jako o práva na přilehlé statky.

Tím ale samozřejmě Jáchymovská historie neskončila. Město ale bohužel zažilo i velmi temná období. Obzvlášť po druhé světové válce, kdy z místních uranových dolů komunisté stvořili děsivý pracovní tábor, kterému se říkalo Jáchymovské peklo.

Dnes v městečku žije asi 2 500 obyvatel a je z něj hlavně lázeňská destinace s jedinečným historickým centrem. To se možná podaří nechat zapsat na mezinárodní listinu památek UNESCO; hornická krajina v jeho okolí už na tomto slavném seznamu je od roku 2019.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě
Zahraničí

Tým vedený českým vědcem objevil unikátního živočicha. Žije na jediném místě na světě

Mezinárodní tým vedený českým vědcem Josefem Bryjou nalezl a popsal nový druh hlodavce – myš harennskou. Tyto myši žijí jen v horských lesích Etiopské vysočiny. Studii o drobném savci publikoval časopis Organisms Diversity & Evolution, uvedli zástupci Akademie věd ČR (AV). Tým tvoří vědci z Ústavu biologie obratlovců AV, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Severtsovova ústavu Ruské akademie věd.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Zlínští lékaři provedli unikátní operaci. Pacientce pomůže na nohy nepotřebná kost

Naprosto unikátní operaci ve středu provedli lékaři v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně. Zákrok podstoupila pacientka, která skončila po autonehodě upoutaná na lůžko s rozdrceným bércem. Lékaři použili zdravou část lýtkové kosti, aby nahradili chybějící kus kosti holenní, která je ve spodní části nohy hlavní. Žena by tak mohla v budoucnu znovu chodit.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama