reklama

Vynálezci tolaru nehráli vždy fér: Šlikové byli prostě podnikavá rodina

Kašpar Šlik a šlikovský erb
Zdroj: volné dílo / M. Wolgemut, W. Pleydenwurff / J. Siebmacher

Z obyčejných měšťanů to dotáhli až na hrabata a bohatli vždy tak trochu na hraně zákona. Světu ale dali minci, bez které by dnes neexistovaly ani slavné dolary.

reklama

První zmínky o rodině Šliků bychom našli už ve 14. století, dokud se ale chebskému obchodníkovi s textilem o století později nenarodil syn Kašpar, nebylo příliš o čem hovořit.

Kašpar Šlik byl ale z jiného těsta než jeho předkové. Na univerzitě v Boloni získal titul doktora práv a poté dostal místo na dvoře Zikmunda Lucemburského. Nejdřív pracoval jako jeho sekretář. Pak ho Zikmund povýšil do panského stavu, což otevřelo Kašparovi další kariérní možnosti, kterých okamžitě využil: Postupně se stal pronotářem, poté vicekancléřem a v roce 1433 i říšským kancléřem.

Díky svému postavení se významně zasloužil o přijetí Zikmunda za českého krále, které, jak si možná pamatujete z dějepisu, komplikovali husité; Kašpar navíc vytvářel spojnici mezi českým a říšským prostředím i v pohusitské době. To všechno mu přineslo nejen povýšení do šlechtického stavu a hraběcí titul, ale také až pohádkové bohatství, které spočívalo především v pozemcích a nemovitostech.

Zikmundův portrét od Pisanella
Zikmundův portrét od Pisanella
Zdroj: volné dílo / Vassil

Dodnes se neví, jestli všechny majetky získal legálně

Kašparova pověstná cílevědomost ale možná sem tam překročila pomyslnou hranici zákona. Jako říšský kancléř měl například přístup k panovníkově pečeti a podle všeho ji použil těsně před Zikmundovou smrtí, po níž pečetidlo komisionálně zničili. Označil s ní několik prázdných pergamenů a vyrobil si tak bianco „originály“ panovnických listin.

Asi netřeba říkat, že jeho rodina tyto pergameny střežila jako nejcennější poklad. Kašpar navíc jako právník a kancléř dobře věděl, jaké náležitosti musejí majetkové listiny mít. Od originálů je tak nebylo prostě a jednoduše možné rozeznat.

Celá záležitost samozřejmě vedla k mnoha neshodám s ostatními šlechtici; Šlikové kvůli majetkovým sporům dokonce vedli se dvěma stavy domácí válku. Úplně jasné, která z majetkových práv Šliků byla pravá a která ne, ale vlastně není dodnes.

Štěpán Šlik
Štěpán Šlik
Zdroj: voné dílo / David Frumerie – Nationalmuseum

Povolení k těžbě? Ale prosím vás…

Mezi rozsáhlé majetky rodu patřilo i ostrovské panství, které po svém otci Kašparovi přebral v roce 1516 jeho syn Štěpán. Ten podnikavost rozhodně zdědil po otci, do vínku ale dostal taky pořádnou dávku štěstí – však se také narodil na Štědrý den.

Ještě téhož roku, kdy Štěpán pozemky okolo Ostrova nad Ohří získal, na nich objevili bohatá ložiska stříbrné rudy. Tedy, ono se stříbro na území dnešního Jáchymova sice objevilo už v roce 1512, ale podle zemských zákonů patřily všechny drahé kovy v podzemí panovníkovi a těžit je bylo povoleno jen s jeho výslovným souhlasem a samozřejmě podmínkou, že z bohatství dostal svůj podíl. A Šlikové právo těžby neměli.

Město Jáchymov
Město Jáchymov
Zdroj: CC BY-SA 3.0 / Devilsanddust

Dokumenty z Jáchymova shořely… hned několikrát.

Vidina enormních zisků ale dokáže zázraky; Šlikové proto získali investory ze Saska, kteří dodali kromě vstupní investice i potřebnou technologii a pracovní sílu a byznys se mohl rozjet. V napůl utajeném a zcela nelegálním systému fungovaly jáchymovské doly prvních několik let. Česká stavovská obec s tím ale nebyla schopná nic udělat. Jediný problém pro Šliky představoval fakt, že se hutní stříbro nesmělo vyvážet, nebylo-li ve formě mincí.

Původní jáchymovský tolar, mince z roku 1525
Původní jáchymovský tolar, mince z roku 1525
Zdroj: iStock

Ty se v Jáchymově samozřejmě razit začaly. A ne ledajaké: Vznikl tu legendární stříbrný tolar, který se rozšířil po celé Evropě i do Ameriky, kde podle něj pojmenovali své dolary. Počátky jáchymovského mincování ale bohužel už navždy zůstanou zahalené v dýmu nesčetných požárů mincovny a přilehlé radnice, které spolykaly většinu úředních spisů a záznamů z tehdejší doby. Kolují o něm ovšem mnohé zajímavé zvěsti, kterým se vzhledem k rodinné historii Šliků a jejich postoji k dilematu „bohatství versus dodržování zákona“ celkem snadno věří. Například, že Šlikové mincovali a mince vyváželi už dva roky před tím, než na ražbu získali oficiální povolení.

Tagy: Jáchymov mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru mincování Šlikové jáchymovská mincovna
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Praha

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Hanbu Rusku, křičí desítky demonstrantů před ruskou ambasádou v Praze

Stovka demonstrantů se v neděli sešla před budovou ruské ambasády v Praze a provolávala Rusku hanbu. Demonstranti tak reagovali na důvodné podezření, že do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích v roce 2014 jsou zapleteni ruští agenti. K setkání před ambasádou vyzval předseda hnutí Milion chvilek Benjamin Roll prostřednictvím svého účtu na Twitteru. Příznivců Ruska a odpůrců vyhoštění 18 ruských diplomatů se před ambasádou sešlo krátce po 14. hodině asi deset.

Havlíček: Nedovedu si představit, že by Dukovany stavěli Rusové
Komunista Luzar: Nevyvolávejme ruskou odvetu. Může to skončit špatně
Desítky střeleb za jediný měsíc. V USA umírají lidé na večírcích i v obchodech
Uděláte si obrázek sami, vzkazuje lidem Babiš. Vláda odtajní materiál BIS o Rusku a Vrběticích
reklama
reklama
Pohřeb prince Philipa obrazem: Královna Alžběta v kapli plakala, Harry se usmiřoval

Velká Británie

Domácí zpravodajství

O spojení Rusů s Vrběticemi jsem věděl, říká exministr zahraničí Petříček
Další články
reklama
reklama