reklama

Vynálezci tolaru nehráli vždy fér: Schlikové byli prostě podnikavá rodina

Z obyčejných měšťanů to dotáhli až na hrabata a bohatli vždy tak trochu na hraně zákona. Světu ale dali minci, bez které by dnes neexistovaly ani slavné dolary.

reklama

První zmínky o rodině Schliků bychom našli už ve 14. století, dokud se ale chebskému obchodníkovi s textilem o století později nenarodil syn Kašpar, nebylo příliš o čem hovořit.

Kašpar Schlik byl ale z jiného těsta než jeho předkové. Na univerzitě v Boloni získal titul doktora práv a poté dostal místo na dvoře Zikmunda Lucemburského. Nejdřív pracoval jako jeho sekretář. Pak ho Zikmund povýšil do panského stavu, což otevřelo Kašparovi další kariérní možnosti, kterých okamžitě využil: Postupně se stal pronotářem, poté vicekancléřem a v roce 1433 i říšským kancléřem.

Díky svému postavení se významně zasloužil o přijetí Zikmunda za českého krále, které, jak si možná pamatujete z dějepisu, komplikovali husité; Kašpar navíc vytvářel spojnici mezi českým a říšským prostředím i v pohusitské době. To všechno mu přineslo nejen povýšení do šlechtického stavu a hraběcí titul, ale také až pohádkové bohatství, které spočívalo především v pozemcích a nemovitostech.

Dodnes se neví, jestli všechny majetky získal legálně

Kašparova pověstná cílevědomost ale možná sem tam překročila pomyslnou hranici zákona. Jako říšský kancléř měl například přístup k panovníkově pečeti a podle všeho ji použil těsně před Zikmundovou smrtí, po níž pečetidlo komisionálně zničili. Označil s ní několik prázdných pergamenů a vyrobil si tak bianco „originály“ panovnických listin.

Asi netřeba říkat, že jeho rodina tyto pergameny střežila jako nejcennější poklad. Kašpar navíc jako právník a kancléř dobře věděl, jaké náležitosti musejí majetkové listiny mít. Od originálů je tak nebylo prostě a jednoduše možné rozeznat.

Celá záležitost samozřejmě vedla k mnoha neshodám s ostatními šlechtici; Schlikové kvůli majetkovým sporům dokonce vedli se dvěma stavy domácí válku. Úplně jasné, která z majetkových práv Schliků byla pravá a která ne, ale vlastně není dodnes.

Povolení k těžbě? Ale prosím vás…

Mezi rozsáhlé majetky rodu patřilo i ostrovské panství, které po svém otci Kašparovi přebral v roce 1516 jeho syn Štěpán. Ten podnikavost rozhodně zdědil po otci, do vínku ale dostal taky pořádnou dávku štěstí – však se také narodil na Štědrý den.

Ještě téhož roku, kdy Štěpán pozemky okolo Ostrova nad Ohří získal, na nich objevili bohatá ložiska stříbrné rudy. Tedy, ono se stříbro na území dnešního Jáchymova sice objevilo už v roce 1512, ale podle zemských zákonů patřily všechny drahé kovy v podzemí panovníkovi a těžit je bylo povoleno jen s jeho výslovným souhlasem a samozřejmě podmínkou, že z bohatství dostal svůj podíl. A Schlikové právo těžby neměli.

Dokumenty z Jáchymova shořely… hned několikrát.

Vidina enormních zisků ale dokáže zázraky; Schlikové proto získali investory ze Saska, kteří dodali kromě vstupní investice i potřebnou technologii a pracovní sílu a byznys se mohl rozjet. V napůl utajeném a zcela nelegálním systému fungovaly jáchymovské doly prvních několik let. Česká stavovská obec s tím ale nebyla schopná nic udělat. Jediný problém pro Schliky představoval fakt, že se hutní stříbro nesmělo vyvážet, nebylo-li ve formě mincí.

Ty se v Jáchymově samozřejmě razit začaly. A ne ledajaké: Vznikl tu legendární stříbrný tolar, který se rozšířil po celé Evropě i do Ameriky, kde podle něj pojmenovali své dolary. Počátky jáchymovského mincování ale bohužel už navždy zůstanou zahalené v dýmu nesčetných požárů mincovny a přilehlé radnice, které spolykaly většinu úředních spisů a záznamů z tehdejší doby. Kolují o něm ovšem mnohé zajímavé zvěsti, kterým se vzhledem k rodinné historii Schliků a jejich postoji k dilematu „bohatství versus dodržování zákona“ celkem snadno věří. Například, že Schlikové mincovali a mince vyváželi už dva roky před tím, než na ražbu získali oficiální povolení.

Tagy:
Jáchymov mince tolar Česká mincovna Od tolaru k dolaru mincování Šlikové jáchymovská mincovna
Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu
Zahraničí

Podivná zranění a zmizelé doklady. Smrt aktivisty Šyšova policie vyšetřuje jako vraždu

Šéfa ukrajinské organizace, která pomáhá uprchlým Bělorusům, našli oběšeného v Kyjevském parku. Vital Šyšov se ztratil v neděli při ranním běhu. Podle ukrajinské policie mu někdo ukradl mobil a doklady. Detektivové tak začali případ vyšetřovat jako úkladnou vraždu, která měla být maskovaná sebevraždou. Za jeho smrtí podle nevládních organizací může stát režim v Bělorusku.

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok
Školství

Odložené výlety i samotka pro nakažené. Školy dostaly doporučení na nový školní rok

Celý uplynulý školní rok byl zcela odlišný od těch, na které jsou žáci zvyklí. Pandemie koronaviru způsobila studentům všech úrovní vleklé těžkosti. Řada z nich si dlouhé měsíce musela vystačit s domácí výukou. A když už se dostali do lavic, tak za velmi přísných podmínek jako je nepřetržité nošení roušek a respirátorů či povinnost nechat se testovat. Stejně tak trpěli i učitelé. Jak bude vypadat nadcházející školní rok?

Znepokojivý průzkum: Očkovaní senioři mají po půl roce jen minimum protilátek

Po půl roce od očkování proti koronaviru má podle předběžných výsledků výzkumu až 60 procent seniorů výrazně nižší nebo žádné množství protilátek. V tiskové zprávě to uvedla společnost Podané ruce, která analýzu provedla na více než 620 lidech. Podle ní bude v brzké době potřeba přeočkování třetí dávkou zranitelných skupin a také bude nutné navýšit kapacity preventivního testování pracovníků i klientů v sociálních službách.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Sparta podlehla Monaku 0:2. Zápas byl přerušen kvůli rasistickým urážkám z publika

Historicky první pohárové utkání pražské Sparty proti AS Monako skončilo porážkou. Knížecký klub v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů vyhrál na hřišti Sparty 2:0. V prvním poločase skóroval Aurélien Tchouaméni (37). Domácí ultras si následně neodpustili rasistické urážky na účet záložníka tmavé pleti. Na hřiště létaly i kelímky s pivem a zápas byl na několik minut přerušen. 14 minut po začátku druhého poločasu pak vedení Monaka navýšil Kevin Volland. Odveta v Monaku je na programu příští úterý.

Zatuchlý rybník s operátory. Češi mají druhý nejdražší mobilní internet v Evropě

Příčka, která Čechy nepotěší. Podle průzkumu nezávislého britského portálu, který sleduje ceny internetu v mobilu ve světě, mají Češi druhá nejdražší data v Evropě. Podle českých ekonomů v Tuzemsku chybí konkurenční prostředí a ceny nahoře drží velcí operátoři. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) naopak tvrdí, že operátoři zlevňují a že průzkumy nepočítají s neomezenými balíčky.

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

reklama

Domácí zpravodajství

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

reklama