reklama

SLEDUJTE ŽIVĚ: Pomůže investice Prahy do škol řešit bytovou krizi? V Obecním domě budou diskutovat politici, ekonomové i architekti

Dnes v Obecním domě v rámci Summitu architektury a rozvoje proběhne velká debata mezi politiky, ekonomy, investory, urbanisty i architekty. Diskutovat budou o stavebním zákoně, Metropolitním plánu nebo financování a výstavbě nových škol a školek v hlavním městě. Vystoupí ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, náměstek pražského primátora Petr Hlaváček, ředitel Institutu plánování a rozvoje (IPR) Ondřej Boháč nebo ředitel městského developera Petr Urbánek. Druhá část debaty s architekty Evou Jiřičnou, Jakubem Ciglerem nebo Pavlem Hniličkou bude věnovaná moderní architektuře a plánování a urbanismu velkých měst. Živý přenos bude vysílán na stránkách www.arch.rozvoj.cz, kde je kompletní program s tématy i hosty.

reklama

Jedním ze stěžejních témat summitu jsou investičně prioritní stavby Prahy a to, zda by mezi ně měla patřit i výstavba škol a školek. Jak vyplývá ze statistik ministerstva školství, za většinou nových škol a školek v hlavním městě v posledních 15 letech stojí soukromý sektor. Chybějící koncepce financování a výstavby vzdělávacích zařízení v Praze ale brzdí rozvoj velkých brownfieldů, kde by mohly vznikat nové čtvrti a dostupné byty.

Praha si vytvořila rekordní finanční rezervy, v pololetí hospodařila dokonce s desetimiliardovým přebytkem. V oblasti dopravy nebo kultury plánuje velké investiční projekty, jako je výstavba nové linky metra D nebo připravovaná stavba Vltavské filharmonie. Ve výstavbě škol a školek ale za soukromým sektorem pokulhává. Kdo by měl výstavbu škol a školek financovat? Má na ně Praha dostatek financí?

Diskutovat o tom budou zástupci Prahy, ekonomové, investoři a další odborníci. K tématu se vedle Petra Hlaváčka vyjádří například také ředitel investičního odboru MHMP Petr Kalina, ekonom a partner KPMG Pavel Kliment, ředitel 4ct a předseda CRE a Sdružení pro architekturu a rozvoj Tomáš Ctibor, zakladatel a šéf Central Group Dušan Kunovský nebo výkonný ředitel CPI Property Group Zdeněk Havelka.

Dalším z témat summitu bude letos schválený nový stavební zákon a jeho uvádění do praxe. Kromě ministryně Dostálové vystoupí její náměstkyně Marcela Pavlová nebo poslanci Martin Kupka a Martin Kolovratník. O průběhu projednávání Metropolitního plánu a vyřizování změn stávajícího územního plánu Prahy bude mluvit Petr Hlaváček, Ondřej Boháč nebo starosta Prahy 9 Tomáš Portlík.

Druhý blok summitu bude od 11:30 věnovaný moderní architektuře, urbanismu a územnímu plánování. O tom, jak podpořit zájem veřejnosti a politiků o moderní architekturu a vznik nových unikátních staveb v ČR, o budově plánované Vltavské filharmonie nebo o úspěšných zkušenostech z ČR a zahraničí s územním plánováním a urbanismem velkých měst, budou diskutovat Petr Hlaváček, Ondřej Boháč, Tomáš Ctibor a také architekti Eva Jiřičná, Pavel Hnilička, Jakub Cigler nebo Zdeněk Fránek.

Summity pořádá vždy na jaře a na podzim Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR), které je nezávislou iniciativou odborníků z oborů architektury, stavebnictví, ekonomiky a práva. Cílem tohoto think-tanku je podporovat pozitivní stavební rozvoj a zájem o moderní architekturu. Více informací o činnosti SAR a dřívějších Summitech architektury a rozvoje je k dispozici na www.arch-rozvoj.cz.

Hlavní zprávy

Vlhová se pustila do extrenéra: Ubližoval mi, byla jsem pro něj stroj a mohl mě zničit

Letos v březnu dotáhla slovenská lyžařka Petra Vlhová dílo do konce a dosáhla na velký křišťálový glóbus za vítězství ve Světovém poháru. O tom, jak se holka ze sídliště dostala na sjezdařský vrchol, bude pojednávat její biografie, která vyjde v listopadu. V ní rodačka z Liptovského Mikuláše poodkrývá zajímavé detaily své kariéry včetně strastí, které si „užila“ s italským trenérem Liviem Magonim.

Právník: Zemanovi při podpisu nikdo ruku nevedl. Jde ale o to, zda byl schopen jednat

Není podstatné, jakou nemoc má Miloš Zeman diagnostikovanou, ale zda byl v moment podpisu svolání Poslanecké sněmovny svéprávný. Ve vysílání CNN Prima NEWS to uvedl právník a odborník na zdravotnické právo Ondřej Dostál (Piráti). „Dokonce ani není podstatné, jestli je v pracovní neschopnosti. Důležité je, zda v daný moment, kdy dokument podepsal, byl schopen jednat,“ reagoval po zveřejnění videa, na němž je vidět prezident, jak na jednotce intenzivní péče dokument podepisuje.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

ČEZ vyhlásil kalamitní stav. Bez elektřiny zůstaly po vichřici desítky tisíc domovů

Společnost ČEZ Distribuce kvůli následkům silného větru vyhlásila kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod. K 19:00 firma evidovala ještě 85 tisíc odběrných míst bez elektřiny a pracovala na opravě 189 poruch na vedení vysokého napětí. Oznámila to mluvčí Skupiny ČEZ Soňa Holingerová.

KOMENTÁŘ: Máš pěkný zadek aneb Když se z nepřípustného chování stane folklór

Je leden 2019. Sedím v newsroomu, připravuji se na zprávy. Kolega, který sedí naproti, si přinese ke stolu oběd, ten zavoní až ke mně. Zvednu se, nakloním se nad jeho talíř, protože mezi lidmi v redakci tu obecně panuje uvolněná a přátelská atmosféra. Chvíli si povídáme o tom, jak jeho žena skvěle vaří. Vzápětí mi na Messengeru pípne zpráva od kolegy, který vedle něj sedí ob místo. „To bylo moc pěkné, jak ses k němu naklonila. Nechceš se na to kuře podívat ještě jednou? :P“ Posílám mu GIF s chlapečkem, který zvedá oči v sloup. Začínám se cítit nepohodlně v šatech z kostymérny, které mají, hodnoceno zpětně, jemný „vysílatelný“ výstřih. „To byl kompliment, ty osobo,” odpovídá, „nemůžu Ti psát jenom o brexitu.”

Zeit gewonnen, alles gewonnen. Co znamenají slova, kterými Zeman rozesmál Vondráčka?

Kancelář prezidenta republiky ve čtvrtek zveřejnila video, na kterém Miloš Zeman z nemocničního lůžka podepisuje rozhodnutí o svolání ustavující schůze Sněmovny 8. listopadu. Na záznamu také z úst prezidenta zazněla slova „Zeit gewonnen, alles gewonnen“, o čemž už se dříve v souvislosti s návštěvou u Zemana zmiňoval předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Co tato čtyři německá slovíčka vlastně znamenají?

reklama

Domácí zpravodajství

PŘEHLEDNĚ: Jak budou probíhat kontroly v restauracích a kdo může na test zdarma?

Kvůli rapidně se zhoršující epidemické situaci v Česku vláda přikročila ke zpřísnění koronavirových opatření. Nově bude muset personál restaurací a dalších podniků kontrolovat certifikáty svých hostů. Dále skončí pojišťovnou hrazené testování na COVID-19 pro dospělé, zkrátí se platnost provedených testů i doba karantény a v neposlední řadě se obnoví povinnost nosit respirátory ve všech vnitřních prostorech. Přinášíme vám přehled nově schválených vládních restrikcí.

Mynář má strach. Během brífinku si nacvičoval, co řekne vyšetřovatelům, zní z opozice

Reakce na čtvrteční vystoupení hradního kancléře Vratislava Mynáře na tiskové konferenci na sebe nenechaly dlouho čekat. Z opozice se na jeho hlavu valí především výtky a kritika. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová podotkla, že kancléřův exkurz do historie kulhal na obě nohy. Petr Gazdík (STAN) naopak podotkl, že mu tisková konference evokovala Mynářův nácvik výpovědi před vyšetřovatelem. „Považuji to za rétorické cvičení,“ řekl.

Vichřice Ignác lámala stromy a komplikovala dopravu. V Dolním Slezsku živel zabíjel

Aktualizováno

Českou republiku ve čtvrtek zasáhla silná vichřice. Vítr působil potíže zejména v západní polovině země, kde vyvracel stromy, lámal větve, někde poničil střechy. Hasiči do podvečera vyjížděli v souvislosti s počasím k více než 3 200 případů. Popadané stromy na několika místech zastavily dopravu a energetici kvůli větrnému počasí zaznamenali přes 300 tisíc odběrných míst bez elektřiny, zejména ve středních Čechách. Společnost ČEZ kvůli tomu večer vyhlásila na části svého distribučního území kalamitní stav. Větrno bylo i v dalších evropských státech. V Polsku si vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných.

reklama