Velmi účinný způsob kontroly neukázněných řidičů zavádí slovenská policie. Pomocí dronů si posvítí na dopravní přestupky i celkovou dopravní situaci. Pro notorické silniční piráty půjde o velmi těžkého protivníka, protože přítomnost dronu je za jízdy autem prakticky nezjistitelná. V Česku se stejná metoda v masovém měřítku zatím nepoužívá.
Měření rychlosti stacionárními radary, radary v policejních autech či na klasických trojnožkách jsou osvědčené, byť často snadno předvídatelné, prostředky na postihování řidičů, kteří překročili povolenou rychlost. Mnohem nebezpečnější ale mnohdy bývají porušení jiných dopravních předpisů, jako je nedání přednosti v jízdě, předjíždění na plné čáře nebo v nepřehledném terénu, otáčení na nebezpečných místech a podobně. Ve všech těchto případech budou nyní slovenským policistům pomáhat drony, jak ukazuje video zveřejněné na sociální síti.
NOVINKA VO VÝBAVE DOPRAVNEJ POLÍCIE: POLICAJNÉ DRONY - PRE VODIČOV PRAKTICKY NEVIDITEĽNÉ Dopravná polícia sa posúva a...
Posted by Polícia Slovenskej republiky on Tuesday, May 17, 2022
V Česku zatím jen nárazově
Drony jsou v dozoru nad silničním provozem už hojně používány napříč Evropou, česká policie je zatím využívá jenom ad hoc a v omezeném množství. Třeba nedávno při akci středočeské policie, která se zaměřovala na dodržování bezpečných rozestupů mezi jedoucími auty. Přestupků bylo zjištěno nemalé množství, policie ale zatím k pokutování prohřešků nepřistoupila – neexistuje pro to legální důvod.
Policejní mluvčí Michaela Richterová vysvětlila, jak takové měření funguje: „Technik nejprve dronu určí dva pevné body. Čas, za který řidič tyto body projede, určuje vzdálenost mezi jedoucími vozidly. Bezpečnou vzdálenost mezi vozidly si můžeme ukázat na následujícím příkladu – vozidlo, které jede před vámi, mine u silnice nějaký pevný bod (například strom či dopravní značku) a vy byste k tomuto bodu neměli dojet dříve než za dvě vteřiny. Samozřejmě záleží na stavu komunikace, na počasí, na schopnostech řidiče, ale i na stavu vozidla. Když dobu brzdění prodlužují, je doporučován větší rozestup mezi vozidly.“
Speciální drony v barvách policie, které jsou vybaveny speciálními technologiemi včetně termovize, využívají příslušníci zákona například také například na sledování pohybu osob v odlehlých chatových oblastech nebo při masových veřejných akcích.