Na Slovensku se množí slíďák tatarský, jehož kousnutí je velmi bolestivé a může způsobit i zdravotní problémy. Pavouk zůstává nadále chráněný, a tak by ho lidé neměli zabíjet, upozorňují úřady.
Slíďák tatarský je největším pavoukem střední Evropy, v posledních letech se rozmnožil hlavně na Slovensku. Rozpětí nohou samic může dosahovat 7 až 10 centimetrů. „Jsou tmavě hnědí, břicho mají černé, končetiny jsou světlé, zejména spodní část. Jsou hustě osrstění, chlupy jsou světle šedé barvy. Tento stepní pavouk žije pod zemí, většinou na písčitých březích řek,“ popsalo pavouka Národní toxikologické informační centrum (NTIC).
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Měli jsme strašný strach, líčí po zemětřesení Slováci. Viděli, jak se zdi domu naklánějí
Přes den se obvykle skrývá v podzemních tunelech vystlaných pavučinami. Z nor vylézá večer za účelem lovu. Na rozdíl od většiny pavouků však volí zcela jinou taktiku. Netká sítě, aby lapil kořist, ale loví skokem dlouhým až tři centimetry. Živí se hmyzem, larvami a jinými pavouky.
Přestože se podle webu regiony.zoznam.sk. na Slovensku vyskytuje jen několik populací, je v těchto dnech poměrně snadné ho zaznamenat. „V podzimních měsících migruje, a tak ho lze často spatřit, protože se snaží najít teplejší místa před nástupem chladného počasí,“ vysvětlil chovatel pavouků Michal Šebeňa a dodal, že se na Slovensku začal šířit zejména od roku 2013 a nalézt ho lze jak na zahradách, tak v domech nebo garážích.
V případě ohrožení může zaútočit i na člověka a jeho kousnutí je velmi bolestivé. Podle chovatele se pavouk ale pouze brání a není smrtelně jedovatý. Jak uvádí NTIC, podle odborníků není tento druh pavouka pro člověka nijak zvlášť nebezpečný. Může však způsobit zdravotní problémy, jako například kopřivku, sekundární infekci v místě kousnutí či různé stupně alergických reakcí.
Lidé by ho neměli zabíjet, jelikož jde o chráněný druh. „Pavouk nikdy neútočí, je plachý a neměl by se úmyslně chytat holou rukou. Pokud ho najdete, přikryjte ho nádobou a zespodu zasuňte papír, karton nebo jiný plochý předmět a vypusťte ho do volné přírody,“ radí chovatel Šebeňa.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Agresivní staford děsí pražské Řepy, útočí na lidi i psy. Vběhli mu do tlamy, hájí se majitel