O možných dopadech obranné smlouvy mezi Českou republikou a USA se v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS přeli poslanci Radek Koten (SPD) a Pavel Žáček (ODS). Zatímco člen opoziční strany označuje pohyb amerických jednotek na českém území za problémový a narušující svrchovanost státu, zástupce občanských demokratů jejich přítomnost považuje za součást posílení bezpečnostní situace a za standardní plnění závazků vůči svým spojencům.
Koten v ranním vysílání Zpráv PLUS prohlásil, že důsledky obranné smlouvy mohou oslabit možnosti Česka vůči americké armádě. „Co se týče dovozu vojenského materiálu, nebude česká strana schopná vše kontrolovat, tudíž je možné, že si sem Američané mohou dovážet pokročilé zbraňové systémy, popřípadě jaderné zbraně,“ řekl. Podle něj se smlouva nedá vypovědět po dobu deseti let. „Pro SPD je jakýkoliv pobyt cizích vojsk na území České republiky i vzhledem ke zkušenosti z období po roce 1968 nepřijatelná,“ dodal.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Hádka kvůli obranné smlouvě s USA. Konečná by konečně měla přestat lhát, rozčílil se Vondra
Taková tvrzení Žáček jednoznačně odmítá a označuje některá Kotenova prohlášení za lži a připomíná dlouhodobý postoj SPD, která dlouhodobě rozporuje členství NATO a kolektivní obranu.
„Parametry smlouvy, která je v rámci NATO standardní, jsou plně zřetelné. Musíme se připravovat i v kontextu války, jež probíhá nedaleko od nás. K průjezdům amerických vojáků přes předem stanovenou trasu bude docházet vzhledem k tomu, že se jedná o našeho nejbližšího partnera,“ zareagoval s tím, že je potřeba právně tuto aktivitu vyřešit. Uvádí také, že velmi podobnou smlouvu uzavřely Spojené státy americké i s ostatními členy Aliance. „Pobyt vojsk spadá pod naši svrchovanost, parlament bude o tomto pobytu nadále rozhodovat,“ vyjádřil se ke znění smlouvy.
Spojenectví V4 je důležitější, myslí si Koten. Americká vláda Evropě dvakrát výrazně pomohla, oponoval Žáček
Okolnosti potvrzení obranné smlouvy mohou připomínat spory ohledně umístění amerického radaru, které hýbaly s veřejností v roce 2005. Tehdy se hovořilo i o tom, že by si Češi o přijetí radaru rozhodli sami v referendu. Právě SPD by v případě dohody s armádou Spojených států podobnou možnost uvítala.
Černochová míří do USA. S Austinem má podepsat klíčovou obrannou smlouvu
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) podnikne o víkendu cestu do Spojených států. Měla by se setkat s americkým ministrem obrany Lloydem Austinem v Pentagonu a společně v úterý podepsat obrannou smlouvu mezi Českem a USA.
„Vzhledem k tomu, že v rámci NATO již smlouva o vojenské spolupráci platí, je z našeho ta aktuální nadbytečná. Dá se říct, že se jedná o vazalský akt,“ řekl Koten. Vyzdvihl také, že za nejbližšího vojenského spojence Česka nepovažuje USA, nýbrž země v rámci Visegrádské čtyřky.
„Našim partnerům musíme zajistit stejné postavení, jaké máme my, abychom byli schopni naplnit naši pozici ve společenství, tedy že s Polskem tvoříme týl východního křídla. Měli bychom tedy zajistit přesun vojsk v prostoru NATO,“ reagoval Žáček.
Ten upozornil i na historickou úlohu Spojených států v nedávných dějinách Evropy. „Americká vláda dvakrát zvrátila průběh světové války. I proto musíme mít nějaké podmínky, za kterých jsou USA schopny podobné mise splňovat a realizovat. Právní jistota to bude jak pro ně, tak pro nás,“ dodal.
Poslanci v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS dále hovořili o dalších důsledcích obranné smlouvy, plnění závazků vůči členům NATO či o odvetných krocích Ruska v souvislosti s ruskou ambasádou v Praze. Celý pořad je zhlédnout výše: