Smutné déjà vu. Čísla opět rostou, v pondělí přibylo 4239 případů covidu

graf přírůstků za 7 dní

V pondělí přibylo v ČR 4 239 případů covidu, o 666 víc než před týdnem. Počet zemřelých od března přesáhl 9 000. Stoupl také počet hospitalizovaných. Index protiepidemického systému PES je dál na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně opatření, zatímco v ČR dál platí třetí stupeň.

Vyplývá to z dnešních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Index protiepidemického systému PES je k dnešku znovu na 64 bodech. Třetí den je tak nad hranicí čtvrtého stupně pohotovosti. V Česku ale dál platí třetí stupeň a ministerstvo zatím přechod na vyšší stupeň nechystá.

Pokud je index rizika PES tři a více dnů vyšší než úroveň současného stupně pohotovosti, měla vláda podle metodiky PES zvážit přechod na vyšší stupeň. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale v pondělí po jednání kabinetu řekl, že ministerstvo zatím nenavrhuje přechod do čtvrtého stupně. Zároveň ale ministerstvo od středy částečně zpřísňuje opatření proti covidu oproti krokům daným tabulkou opatření PES pro třetí stupeň. Omezilo například otevírací dobu restaurací.

Ministerstvo rovněž připravuje změnu výpočtu indexu PES, kdy se budou kromě tzv. PCR testů na COVID-19 započítávat i rychlejší antigenní testy. Podle Blatného to zlepší rizikové skóre PES.

Tagy:
nemocnice testy statistiky opatření ANO 2011 vláda Česko koronavirus COVID-19 Jan Blatný česko Ministerstvo zdravotnictví České republiky Protiepidemický systém České republiky