Ztráty včelstev v ČR
Zimu nepřežila přibližně pětina včelstev v České republice. Jedná se o nejhorší ztráty od roku 2013, a právě od tohoto roku se stavy pravidelně monitorují. Včelstva dlouhodobě likviduje zejména infekční onemocnění varroáza způsobená indickým roztočem kleštíkem včelím. V tuzemsku je evidováno přes 680 tisíc včelstev a téměř šedesát tisíc včelařů.
Informace vycházejí z průzkumu katedry biochemie a katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kterého se zúčastnilo 1 729 tuzemských chovatelů včel.
Nejzasaženější je kraj Moravskoslezský, nejméně Pardubický
„Ze studie vyplývá, že ztráty včelstev za zimu 2019 nakonec činily 20,8 procenta a jsou nejvyšší od počátku monitoringu, který jsme zahájili v zimě na přelomu roku 2013 a 2014,“ uvedl pro ČTK Jiří Danihlík z Univerzity Palackého s tím, že první úhyny včelstev byly evidovány už na podzim v minulém roce. V zimě počet uhynulých včelstev pak začal rychle růst.
Včely podle všeho umírají po postřiku řepky
Včelařům na Náchodsku začala náhle hynout včelstva. Prý těsně po provedení postřiku řepky na sousedních polích. Ten přitom podle popisu nemá být pro tento hmyz nebezpečný. Včelaři už se obrátili na odborníky i policii.
Nejdrtivěji byla v letošním roce postižena včelstva v Moravskoslezském kraji, kde uplynulou zimu nepřežilo 35,2 procenta včel. Druhým nejvíce zasaženým krajem byl Olomoucký, kde uhynulo přibližně 30 procent včelstev. Naopak nejlépe zimu přečkali včelaři v Pardubickém kraji a na Vysočině, kde uhynulo 10,8 a 12,3 procenta včel.
Nejpravděpodobnější příčinou je varroáza
Podle Danihlíka přišla v uplynulé zimě řada včelařů o více než polovinu včelstev. Procento těchto respondentů ve srovnání s předchozí zimou vzrostlo. „Jedná se o nárůst o 8,6 procentního bodu na 14,6 procenta. Podobně zvýšené četnosti ztrát hlásili respondenti i po zimě na přelomu 2014 a 2015,“ dodal.
V České republice je evidováno asi 686 tisíc včelstev a téměř 60 tisíc včelařů. Vědci se na základě rozsáhlého sběru dat od včelařů snaží zjistit příčiny nepříznivého trendu a vyčíslit celkové ztráty. Nad možnými příčinami se podle Danihlíka vede debata, přičemž nejčastěji zaznívá jako příčina varroáza, jejíž vlna se pravděpodobně prohnala střední Evropou.
Zabijákem také chronická paralýza včel
Značné úhyny včel hlásí také včelaři v okolních zemích. Studie uveřejněná webem The Guardian zahrnující 130 tisíc včelařů z 25 zemí světa zase upozorňuje na strmě rostoucí výskyt smrtelného onemocnění – takzvaného viru chronické paralýzy včel.
Zatímco v roce 2010 byla například v USA prevalence viru 0,7 procenta, o čtyři roky později už dosahovala šestnácti procent. V Itálii se výskyt viru mezi lety 2009 a 2010 zdvojnásobil z pěti na deset procent. V Číně prevalence tohoto viru vzrostla meti lety 2009 a 2010 z devíti na 38 procent. Ve Velké Británii byl v roce 2007 virus zaznamenán pouze v hrabství Lincolnshire, o deset let později už byl hlášen ve většině hrabství.