reklama

Smutný rekord. Letošní zimu v Česku nepřežila téměř pětina včel

Zimu nepřežila přibližně pětina včelstev v České republice. Jedná se o nejhorší ztráty od roku 2013, a právě od tohoto roku se stavy pravidelně monitorují. Včelstva dlouhodobě likviduje zejména infekční onemocnění varroáza způsobená indickým roztočem kleštíkem včelím. V tuzemsku je evidováno přes 680 tisíc včelstev a téměř šedesát tisíc včelařů.

reklama

Informace vycházejí z průzkumu katedry biochemie a katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, kterého se zúčastnilo 1 729 tuzemských chovatelů včel.

Nejzasaženější je kraj Moravskoslezský, nejméně Pardubický

„Ze studie vyplývá, že ztráty včelstev za zimu 2019 nakonec činily 20,8 procenta a jsou nejvyšší od počátku monitoringu, který jsme zahájili v zimě na přelomu roku 2013 a 2014,“ uvedl pro ČTK Jiří Danihlík z Univerzity Palackého s tím, že první úhyny včelstev byly evidovány už na podzim v minulém roce. V zimě počet uhynulých včelstev pak začal rychle růst.

Nejdrtivěji byla v letošním roce postižena včelstva v Moravskoslezském kraji, kde uplynulou zimu nepřežilo 35,2 procenta včel. Druhým nejvíce zasaženým krajem byl Olomoucký, kde uhynulo přibližně 30 procent včelstev. Naopak nejlépe zimu přečkali včelaři v Pardubickém kraji a na Vysočině, kde uhynulo 10,8 a 12,3 procenta včel.

Nejpravděpodobnější příčinou je varroáza

Podle Danihlíka přišla v uplynulé zimě řada včelařů o více než polovinu včelstev. Procento těchto respondentů ve srovnání s předchozí zimou vzrostlo. „Jedná se o nárůst o 8,6 procentního bodu na 14,6 procenta. Podobně zvýšené četnosti ztrát hlásili respondenti i po zimě na přelomu 2014 a 2015,“ dodal.

V České republice je evidováno asi 686 tisíc včelstev a téměř 60 tisíc včelařů. Vědci se na základě rozsáhlého sběru dat od včelařů snaží zjistit příčiny nepříznivého trendu a vyčíslit celkové ztráty. Nad možnými příčinami se podle Danihlíka vede debata, přičemž nejčastěji zaznívá jako příčina varroáza, jejíž vlna se pravděpodobně prohnala střední Evropou.

Zabijákem také chronická paralýza včel

Značné úhyny včel hlásí také včelaři v okolních zemích. Studie uveřejněná webem The Guardian zahrnující 130 tisíc včelařů z 25 zemí světa zase upozorňuje na strmě rostoucí výskyt smrtelného onemocnění – takzvaného viru chronické paralýzy včel.

Zatímco v roce 2010 byla například v USA prevalence viru 0,7 procenta, o čtyři roky později už dosahovala šestnácti procent. V Itálii se výskyt viru mezi lety 2009 a 2010 zdvojnásobil z pěti na deset procent. V Číně prevalence tohoto viru vzrostla meti lety 2009 a 2010 z devíti na 38 procent. Ve Velké Británii byl v roce 2007 virus zaznamenán pouze v hrabství Lincolnshire, o deset let později už byl hlášen ve většině hrabství.

Tagy:

Hlavní zprávy

Forejt: V historii úřadu prezidenta se nikdy nezkoumala pravost podpisu. Je to smutné
360°

Forejt: V historii úřadu prezidenta se nikdy nezkoumala pravost podpisu. Je to smutné

V historii prezidentské kanceláře se vůbec poprvé řeší pravost podpisu. Je to smutné, řekl bývalý šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky Jindřich Forejt. Forma komunikace, kterou zvolil tiskový odbor, není podle něj příliš šťastná, proto každý detail týkající se hospitalizace Miloše Zemana vzbuzuje pozornost, vysvětlil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Modlitby střídá hněv. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama