reklama

Včely podle všeho umírají po postřiku řepky

Včelařům na Náchodsku začala náhle hynout včelstva. Prý těsně po provedení postřiku řepky na sousedních polích. Ten přitom podle popisu nemá být pro tento hmyz nebezpečný. Včelaři už se obrátili na odborníky i policii.

reklama

Radku Horálkovi se v sobotu kolem jedenácté dopoledne naskytl bolestný pohled na jeho úly. Zmatené včely začaly hromadně padat a hynout. Příčinou by podle něj mohla být práce na nedaleké řepce. V první chvíli napočítal přes 700 mrtvých včel zhruba hodinu poté, co zemědělec na vedlejším poli prováděl postřik.

„Zřejmě jim ten postřik vadil, i když je údajně pro včeličky nezávadný. Postřik byl prováděný za plného sluníčka, to znamená, že dělnice byly vylítlé na poli, kde chytily plnou dávku ošetřujícího přípravku,“ myslí si včelař, který má úly u domu ve Lhotkách od roku 2017. Podrobný popis použitého výrobku přitom uvádí, že pro včely by neměl být nebezpečný.

„Nevíme, jestli to tak je. Včely půjdou na rozbor, a tam nám řeknou výsledky z laboratoře. Pro mě to je novinka. Stříká se už minimálně pět let a nikde žádný problém nebyl, nevím o tom,“ uvedl Michal Jiránek, zemědělec, který na poli postřik prováděl.

Pan Horálek přitom není jediný, komu včely začaly hynout. Problém mají i další včelaři v nedalekých oblastech, například u Zblova a Studnice, kde zemědělec s postřikem na polích také pracoval. Přitom by se tomu dalo prý snadno zabránit. Existuje i databáze včelstev, tudíž je možno dát včelařům o postřiku předem vědět. Zavřeli by česna u úlů a tím včely drželi uvnitř v bezpečí. Případ už je i v rukou policie. Až závěry odborníků a vyšetřování ukáží, zda je postřik skutečně pro včely toxický a jaká bude celková škoda.

Další hlavní zprávy

Politika

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

Netolický: Hamáček mi o konci v dozorčí radě nic neřekl. Zavolal mi Kuba z ODS

V ČSSD je dusno. Místo toho, aby se pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD) o svém konci v dozorčí radě České pošty dozvěděl od ministra vnitra a svého stranického šéfa Jana Hamáčka, musel mu informaci zavolat jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba z ODS. Podle Netolického může jeho odvolání souviset s výroky o cestě Hamáčka do Moskvy.

Izrael

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Střety u jeruzalémské mešity Al-Aksá: Zraněno bylo 163 Palestinců a šest policistů

Nejméně 163 Palestinců a šest izraelských policistů bylo v pátek zraněno při večerních střetech u jeruzalémské mešity Al-Aksá. S odvoláním na palestinské zdravotníky a izraelskou policii o tom napsala agentura Reuters. Střety přichází v době zvýšeného napětí kvůli možnému nucenému vystěhování několika palestinských rodin z jejich domovů ve východním Jeruzalémě.

Nové informace k útoku v Chabrech: V domě bylo další dítě, pobodaná matka přišla o oko
Obětí covidu ve světě je zřejmě dvojnásobek. Výsledky studie se týkají i Česka
Bém: Jed z ropuchy byl fenomenální zážitek, charismatičtí politici skoro vymřeli
reklama
reklama
Z každé operace musíte mít respekt, rutina neznamená fušerství, říká Pirk

360°

Domácí zpravodajství

Komentátoři: Další příšerný omyl Janka Kroupy. Hamáček se do toho ale uvrtal trochu sám
Další články
reklama
reklama