reklama

Včely podle všeho umírají po postřiku řepky

Včelařům na Náchodsku začala náhle hynout včelstva. Prý těsně po provedení postřiku řepky na sousedních polích. Ten přitom podle popisu nemá být pro tento hmyz nebezpečný. Včelaři už se obrátili na odborníky i policii.

reklama

Radku Horálkovi se v sobotu kolem jedenácté dopoledne naskytl bolestný pohled na jeho úly. Zmatené včely začaly hromadně padat a hynout. Příčinou by podle něj mohla být práce na nedaleké řepce. V první chvíli napočítal přes 700 mrtvých včel zhruba hodinu poté, co zemědělec na vedlejším poli prováděl postřik.

„Zřejmě jim ten postřik vadil, i když je údajně pro včeličky nezávadný. Postřik byl prováděný za plného sluníčka, to znamená, že dělnice byly vylítlé na poli, kde chytily plnou dávku ošetřujícího přípravku,“ myslí si včelař, který má úly u domu ve Lhotkách od roku 2017. Podrobný popis použitého výrobku přitom uvádí, že pro včely by neměl být nebezpečný.

„Nevíme, jestli to tak je. Včely půjdou na rozbor, a tam nám řeknou výsledky z laboratoře. Pro mě to je novinka. Stříká se už minimálně pět let a nikde žádný problém nebyl, nevím o tom,“ uvedl Michal Jiránek, zemědělec, který na poli postřik prováděl.

Pan Horálek přitom není jediný, komu včely začaly hynout. Problém mají i další včelaři v nedalekých oblastech, například u Zblova a Studnice, kde zemědělec s postřikem na polích také pracoval. Přitom by se tomu dalo prý snadno zabránit. Existuje i databáze včelstev, tudíž je možno dát včelařům o postřiku předem vědět. Zavřeli by česna u úlů a tím včely drželi uvnitř v bezpečí. Případ už je i v rukou policie. Až závěry odborníků a vyšetřování ukáží, zda je postřik skutečně pro včely toxický a jaká bude celková škoda.

Další hlavní zprávy

Politika

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

Jaroslav Faltýnek poslechne Babiše a kvůli schůzce v restauraci skončí ve vedení ANO

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek bude na svůj post ve straně rezignovat. CNN Prima NEWS to potvrdil důvěryhodný zdroj ze Sněmovny. K rezignaci Faltýnka vyzval šéf hnutí a premiér Andrej Babiš poté, co se Faltýnek sešel ve středu večer v restauraci na Vyšehradě s ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou (za ANO). Ten má na svůj post podle výzvy Babiše rezignovat také.

reklama
Advokátka: Prymulovi jako politikovi hrozí vyšší sankce než běžným lidem
Zázračný beton v Neapoli. Alkmaar si připsal skalp i bez 13 nakažených fotbalistů
Vláda ruinuje státní kasu. Exprezident Klaus: Hlavním viníkem je ministryně Maláčová
reklama
reklama
Byla to moje chyba, kaje se Faltýnek. S Prymulou probírali v restauraci misi zdravotníků

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Organizátor protestu: Vláda se snaží do davu nasadit provokatéry, magistrát vyhrožuje
Papaláši, kteří myslí, že pro ně pravidla neplatí, píše Kalousek o Prymulovi a Faltýnkovi
Další články
reklama
reklama