Snoubenci odkládají svatby (zdroj: CNN Prima NEWS)
Už v loňském roce stovky snoubenců musely odkládat svatby kvůli covidu. Ani letos není situace jiná. Nevěsty vůbec netuší, jestli se třeba v dubnu nebo květnu budou moci vdát a oslavit svůj velký den s více lidmi. „Už máme pátý termín svatby, je to na palici,“ svěřila se redakci CNN Prima NEWS nevěsta Lada S.
Lada začala s přítelem plánovat svatbu loni v říjnu. Termín si tehdy stanovili na únor. „Před Vánoci se pomalu rozvolňovalo a všichni říkali, že v zimě už bude fajn. Nikdo netušil, že přijdou mutace,“ vysvětluje.
Po Novém roce se ale situace ohledně koronaviru zhoršila a majitel resortu, ve kterém Lada s partnerem plánují mít svatbu, navrhl přesunout událost na začátek března. Termín se pak ale ještě několikrát měnil. „Jak se všechno vyvíjelo, nakonec jsme se dohodli na konec března. Po tom všem, co se děje teď, jsme datum dali až na listopad,“ říká nevěsta.
Nové termíny museli přizpůsobovat i tomu, kdy zrovna bylo svatební místo volné, protože je každoročně hodně oblíbené. A také tomu, kdy měl volno farář, který má snoubence oddávat.
„Už se všemu směju, ale je to docela psychicky náročné. Občas to na mě padne. Přitom svatbu neděláme velikou, bude nás tam maximálně 35 a z toho devět dětí. Nechtěli jsme to udělat jen my a svědci. Přítel už ztratil rodiče a chtěl svatbu oslavit se sourozenci a s kamarády,“ popisuje Lada.
Svatby se v současném režimu mohou konat velmi omezeně. Může se jich účastnit maximálně 15 lidí. Do limitu se počítají i snoubenci, oddávající a matrikář. Pár si tak může na obřad pozvat maximálně 11 hostů. Kvůli omezení volného pohybu se svatba navíc může konat jen v rámci okresu, kde má bydliště jeden ze snoubenců. Druhý snoubenec a svědci mohou přes hranice okresů vycestovat.
Nevěsta se má na svatbu těšit. Má to být jeden z nejhezčích dní v životě. A já se už ani moc netěším. Spíš se bojím, co všechno zase vláda vymyslí.
Odložení svatby řeší i Natálie N. „Původní termín jsme měli 20. června 2020. V tu dobu už svatby sice být mohly, ale v dubnu nám napsali z hradu, kde máme mít obřad, že ruší veškeré akce až do konce prázdnin, že neví, co zase vláda vymyslí, tak aby nám to nerušili týden předem,“ popisuje pro CNN Prima NEWS nevěsta.
„Tak jsme svatbu posunuli o rok na 22. května 2021. Premiér před rokem říkal, že tou dobou už by mělo být vše v pořádku. Zatím pokračujeme v přípravách. Máme mít okolo 100 hostů. Když vláda větší svatby nepovolí, vezmeme se jen na úřadě s povoleným počtem hostů, a až to půjde, uděláme oslavu na zahradě jen s rautem,“ krčí rameny Natálie.
Dodává však, že taková svatba pro ni a jejího přítele bude neúplná. „Oba máme velikou rodinu a chtěli bychom je tam všechny. Ale přesouvat znovu to už nechceme. Nejlepší by bylo, kdyby povolili svatby alespoň s negativními testy. Každopádně nevěsta se má na svatbu těšit, má to být jeden z nejhezčích dní v životě. A já se už ani moc netěším. Spíš se bojím, co všechno zase vymyslí a co bude muset být jinak,“ říká.
Majitel fary: Nevím, co lidem říkat
I podle Josefa Šefla, majitele Farního dvora v Orlických horách, kde se konají svatby, jsou snoubenci zoufalí. „Už teď jsme měli mít plno. Lidé jsou z toho nešťastní – stejně jako my. Máte objednané fotografy, DJ, kapelu. A teď musíte vymýšlet nový termín. Nejhorší je, že nikdo neví, co se bude dít dál. Nevím, co mám lidem říkat, když se mě ptají,“ popisuje pro CNN Prima NEWS.
Podle něj by pomohlo, kdyby vláda nastavila jasná pravidla. „Kdyby třeba řekli, že se svatba bude moct konat, pokud budou mít svatebčané negativní testy, to by bylo fajn. Testy bychom určitě nakoupili. Je to hrozná nejistota. Lidé si něco plánují rok a vláda to na poslední chvíli zakáže a neřekne, jak to bude dál,“ zoufá si.
Politici bez reakce
Jak to bude se svatbami, řeší stovky budoucích nevěst a ženichů. Na Facebooku už loni vznikla skupina „Svatba v ohrožení“. A většina komentářů je nešťastných. „Nás svatba snad čeká 19. června o cca 65 lidech, tak bych také ráda věděla, zda to bude nějak možné,“ napsala jedna z uživatelek.
„Hodně nevěst posouvalo z loňska na letošek, pro ně to musí být ještě víc stresující,“ zní další z komentářů. „Řešíme svatbu 24. dubna. Původně jsme měli mít 70 lidí. To víme, že je nereálné. Tak přemýšlíme nad vším možným. Jestli svatbu úplně odložit na neurčito, nebo se vzít a za rok udělat oslavu,“ píše další žena.
Redakce CNN Prima NEWS s dotazem, jak to bude letos se svatbami, oslovila jak premiéra Andreje Babiše (ANO), tak vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) i vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO).
Odepsal jediný Havlíček. Nevěstám vzkazuje, že příští týdny budou ještě specifické. „Věřím, že ve druhém čtvrtletí bude situace lepší a svatby budou v důstojném režimu. Zvážíme i varianty s testováním,“ slíbil.