Vypadá to, že čím více je situace v Česku katastrofální, tím více vláda zmatkuje. Jen na přelomu února a března měnila svá nařízení více než v pěti případech. Kromě zákazu jíst ve firemních jídelnách musela upravovat opatření pro rybáře nebo ohledně nošení dvou roušek.
Nejnovější změna se týká rybářů. Až do pátku měli výjimku a mohli chytat ryby i po zákazu vycházení, který začíná ve 21:00 a končí v pět hodin ráno. Od pátku 5. března je individuální lov ryb na udici povolen pouze na území katastru obce v místě trvalého pobytu nebo bydliště rybáře od 5:00 do 20:59.
Snad největší rozruch vzbudilo nařízení, kterým vláda zakázala stravování v závodních jídelnách. V praxi to však znamenalo, že by se najíst nemohli ani zdravotníci v nemocnicích. Některé průmyslové podniky zase nemají vhodné prostory pro konzumaci jídla.
Po kritice vláda zákaz hned následující den zrušila. V závodních jídelnách se jíst může, u stolu ale musí být jen jeden člověk. V případě dlouhých stolů musejí být mezi lidmi rozestupy dva metry nebo mechanické přepážky, které brání šíření kapének.
Podobný osud nastal u příkazu nošení dvou roušek. 22. února vláda vydala nařízení, že kdo nebude mít respirátor FFP2 nebo KN95, postačí mu dvě chirurgické roušky. 26. února vláda nařízení změnila. Odborníci varovali před tím, že dvě roušky přes sebe nedávají smysl a jsou kontraproduktivní.
Podle ministerstva zdravotnictví bylo nařízení ohledně nošení dvou roušek pouze přechodné, dokud si lidé nepořídí respirátory požadované kategorie.
Myslivci už na hon nemůžou
Nedávno se také měnila pravidla pro myslivecké hony. Ještě do čtvrtka 4. března byly povoleny při dodržování rozestupů. Od pátku už však stát myslivecké hony zakázal úplně.
„Vláda zasedá každý den a přijímá stovky rozhodnutí. Když něco uděláme špatně, uvědomíme si to a řekneme, že to bylo špatně,“ hájil vládu v neděli v ČT ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Případů, kdy vláda nařízení chaoticky měnila, je ale ještě mnohem více. V prosinci nařídila zákaz prodeje alkoholu z okének restaurací. Lidé si tak nemohli odnášet například ani pivo ve džbánku nebo v plastové lahvi domů.
Kafe v pytlíku
Cílem kabinetu bylo omezit konzumaci alkoholu na veřejnosti. „Úmyslem vlády rozhodně nebylo zakázat prodej piva s sebou, když si ho lidé chtějí vypít doma,“ napsal tehdy na Twitter premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet nakonec opatření změnil a prodej piva s sebou povolil.
Další nešťastná formulace se týkala prodeje kávy. Vláda loni v prosinci omylem zakázala prodej nealkoholických nápojů s sebou. V praxi to znamenalo, že si lidé nemohli z okýnka odnést čaj ani kávu. Nařízení se nakonec také upravilo a prodej kávy byl možný. Mezi tím mnozí prodejci prodávali kávu s sebou alespoň zabalenou, krom kelímku s víčkem také v papírovém pytlíku.