I když je vláda podle ústavy odpovědná Sněmovně, ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) dal poslancům opět najevo, že ho to nezajímá. „Sorry, nebudu chodit na písemné interpelace,“ prohlásil ve čtvrtek v dolní parlamentní komoře.
Poslankyně Karla Maříková (SPD) Babišovi při ústních interpelacích vyčetla, že se vůbec neúčastní interpelací písemných. Ty se konají ve čtvrtek dopoledne.
„Máte pravdu, paní poslankyně, na písemné interpelace, které se mění na ústní, což považuji za blbost, nechodím. A ani chodit nebudu. Už jsem to řekl stokrát. Vy mi napíšete, já vám napíšu,“ prohlásil Babiš.
Vzápětí se pustil do pirátských poslanců. „Piráti mi 31krát napsali, co dělám. Tak jsem jim 31krát odpověděl. Pak mi psali zase, co dělám. To už jsem jim neodpověděl,“ uvedl Babiš.
„Takže nebudu chodit, sorry. Ale vy tady máte tolik zákonů, které potřebujete schválit. Místo toho potřebujete chodit na kameru, aby vás občané slyšeli,“ vmetl opoziční poslankyni.
Interpelace jsou otázky poslanců na členy vlády. Poslanci se na ně mohou obracet s dotazy buď písemně, nebo prostřednictvím ústních interpelací. Na interpelace jsou vyhrazeny čtvrtky, pokud zrovna v týdnu jedná Sněmovna. Odpovědi na písemné interpelace se projednávají od 9 do 11 hodin, odpovědi na ústní interpelace na předsedu a členy vlády od 14:30 do 18 hodin.
Sněmovna je žvanírna, říkával s oblibou Babiš
Vedení Sněmovny v minulosti chtělo interpelace upravit tak, aby byly přitažlivější jak pro členy vlády, tak i pro poslance a veřejnost. Nakonec se ale nic nezměnilo.
Už v minulosti dával Babiš najevo, jak mu interpelace přijdou zbytečné. Vloni v lednu se kvůli tomu pohádal s pirátským předsedou klubu Jakubem Michálkem, který Babišovi vmetl, že na písemných interpelacích má jen 16procentní účast. Michálek se tehdy Babiše doslova zeptal, proč nechodí do práce.
Premiér tenkrát Michálkovi opáčil, že písemné interpelace jsou nesmysl a měly by se zrušit. Babiš také v minulosti Sněmovnu několikrát označil za žvanírnu.
To, že je vláda podle ústavy odpovědná Poslanecké sněmovně, Babiš v potaz nebere. Vypovídá o tom i jeho účast při projednávání zákonů v dolní komoře. V tomto volebním období Babiš chyběl při 79 procentech hlasování.
Babiš dlouhodobě prosazuje klouzavý mandát. To znamená, že poslanci, kteří by se stali členy vlády, by se vzdali mandátu ve Sněmovně. Část opozice však varuje, že ministři a premiér by do Sněmovny nechodili už vůbec.
Zavedení klouzavého mandátu se právě řeší. Novelu ústavy tento týden Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Je ale otázkou, jestli se do voleb stihne schválit. Pro ústavní změnu je potřeba 120 hlasů a nutný souhlas Senátu.