Farmaceutická společnost AstraZeneca v pondělí oznámila, že její vakcína proti COVID-19 vyvinutá Oxfordskou univerzitou může mít až zhruba 90procentní účinnost. Údajně nemá jakékoliv vážné vedlejší účinky, uvedla podle zahraničních médií švédsko-britská společnost v tiskové zprávě. Již dříve o úspěšnosti svých vakcín informovaly společnosti Moderna a Pfizer.
Očkovací látka je při předcházení nákaze COVID-19 podle firmy účinná z 90 procent, pokud očkovaný dostane nejprve polovinu dávky a za měsíc pak dávku plnou. Firma zkoušela i jiný dávkovací režim, při kterém byly aplikovány dvě plné dávky v rozmezí nejméně jednoho měsíce. V takovém případě dosahovala účinnost vakcíny 62 procent.
Testované osoby vakcínu měly snášet dobře
AstraZeneca ujišťuje, že podávání vakcíny neprovázely žádné vážné vedlejší účinky a lidé, kteří se testů účastnili, ji dobře snášeli v obou dávkovacích režimech. „Potvrdilo se, že bude vysoce účinná proti COVID-19,“ uvedl podle agentury Reuters generální ředitel firmy AstraZeneca Pascal Soriot.
Konkrétně Británie ještě letos dostane 20 milionů dávek a do konce prvního kvartálu 2021 na 70 milionů dávek. Chengová také zdůraznila, že firma bude udržovat zásoby aktivní látky pro výrobu vakcíny, zatímco bude čekat na její schválení jednotlivými lékovými regulátory ve světě.
Jaká je úspěšnost vakcín Moderny a Pfizeru?
Pondělní novinka přichází poté, co se slibnými výsledky ohledně účinnosti svých vakcín pochlubily také dvě americké farmaceutické společnosti. První z nich, firma Moderna, oznámila, že její experimentální vakcína zatím dosahuje účinnosti 94,6 procenta.
Druhá farmaceutická společnost, Pfizer, zmínila, že její vakcína vyvinutá ve spolupráci s německou firmou BioNTech má až 95procentní účinnost. Ještě v letošním roce chce o svém pokroku informovat rovněž firma Johnson & Johnson.