„Vraťte lidem zpět ztracenou svobodu,“ vyzval zakladatel Tesly a miliardář Elon Musk na poslední videokonferenci. Podle webu CNN označil nařízení k domácímu pobytu v rámci boje proti pandemii koronaviru za „fašistické“. Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg by se naopak vyhnul rychlému otevření některých míst do doby, než bude míra infekce na minimální úrovni.
Americký podnikatel Elon Musk během poslední videokonference „earnings call“ kromě běžných dat o finančních výsledcích firmy vykročil mimo zaběhnutý scénář a označil nařízení domácího pobytu uložená v rámci boje proti pandemii nového koronaviru za „fašistická“.
Pro tohle sem lidi nepřišli a nevybudovali tuhle zemi
„Vraťte lidem zpět ztracenou svobodu,“ uvedl zakladatel společností Tesla a SpaceX a zmínil také, že shutdown, tedy odstávky a omezení ekonomiky a běžného života během pandemie onemocnění COVID-19, si vybírá daň na výrobě a zajištění dodávek jeho společnosti. Musk se ohradil proti restrikcím zavedeným proti šíření viru a přirovnal je k násilnému uvěznění lidí v domovech.
„Nazval bych to násilným uvězněním lidí v domovech, z mého pohledu proti všem jejich ústavním právům, a porušováním lidských práv způsoby, které jsou hrozné a špatné,“ sdělil v průběhu videokonference s tím, že pro tohle lidé nepřišli do Ameriky a nevybudovali zde tuto zemi. „Je to urážka.“
Panika způsobí více škody než virus
Americký technologický průkopník se proti restriktivním opatřením vyjadřuje dlouhodobě a naléhá na jejich ukončení. Velmi aktivní je zejména na sociální síti Twitter. „Nyní vraťte lidem zpět jejich svobodu,“ napsal kupříkladu na Prvního máje. „Klasifikace všech úmrtí jako korony, i když korona smrt nezpůsobila, je jednoduše lež,“ uvedl o den dříve.
FREE AMERICA NOW
— Elon Musk (@elonmusk) April 29, 2020
Na konci dubna zase v jedné reakci tweetnul, že je třeba znovu otvírat opatrně a s náležitou ochranou, ale neumisťovat každého de facto do domácího vězení. V polovině března Musk uveřejnil na Twitteru příspěvek: „Můj odhad je, že panika způsobí více škody než virus, pokud se tak už nestalo.“
Zuckerberg se rychlého uvolnění obává
Mnohem opatrnější je v tomto ohledu zakladatel a šéf druhé populární sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg.
„Obávám se, že příliš rychlé opětovné otevření určitých míst předtím, než bude riziko infekce sníženo na minimální úroveň, téměř zaručí budoucí ohniska a zhoršení zdraví a ekonomických výstupů v dlouhodobém horizontu,“ uvedl Zuckerberg v rámci své poslední videokonference „earnings call“.