reklama

Soud zamítl odvolání Afričana obžalovaného ze znásilnění. Trest mu zdvojnásobil

Případ cizince afrického původu Abdallaha Ibrahima D., který podle obžaloby loni na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, v pondělí projednával Krajský soud v Ústí nad Labem. Krajský soud zamítl odvolání Afričana a zpřísnil mu trest na 4 roky vězení. Rozsudek je pravomocný. Cizinec nastoupí z vazby do výkonu trestu do věznice s ostrahou.

reklama

„Po zvážení způsobu útoku a jeho průběhu jsou zjevné i nejisté možnosti resocializace. Obžalovaný spáchal dva úmyslné trestné činy. V případě zločinu spáchal pohlavní styk spáchaný souloží a navíc na dítěti. Soud prvního stupně toto dostatečně nereflektoval. Trest dva roky se jeví jako nepřiměřeně mírný, nevedl k nápravě. Trest 4 roky vězení odpovídá zákonným kritériím. Pobyt obžalovaného na svobodě je nebezpečný,“ uvedl soudce.

Obžalovaný dostal od soudu také ochranné léčení. Ve věci už nemůže podat opravný prostředek, ale existuje dovolání, což je mimořádný opravný prostředek. O tom by rozhodoval Nejvyšší soud ČR. Lhůta pro podání dovolání je dvouměsíční.

Původně dva roky vězení

Abdallah Ibrahim D. kromě dvouletého vězení dostal od Okresního soudu v Litoměřicích letos v červnu i ochranné léčení. Původně mu hrozilo až 10 let vězení, podle znalců ovšem trpí schizofrenií, a tak dostal trest mírnější. Ovládací a rozpoznávací schopnosti u něj v době činu ale podle soudu zcela nevymizely a byl tak trestně odpovědným.

Podle obhájce Vlastimila Beránka cizincův duševní stav vůbec neumožňuje jakýkoli výkon vazby nebo odnětí svobody. „Nemá smysl jakkoli v tomto případě obžalovaného trestat, on neví, co spáchal, on si na to nepamatuje, má výpadky paměti. Pokud tam byla zmenšená příčetnost, soud měl upustit od trestání,“ doplnil obhájce.

S tím ale státní zástupkyně nesouhlasí. „Je namítáno procesní pochybení s tím, že nebyla respektována práva obžalovaného ohledně jazyka, který ovládá. Tyto námitky byly uplatněny již v průběhu přípravného řízení. Obžalovaný nebyl ochoten se vyjádřit, v jakém jazyce chce komunikovat a jaký chce používat. Tlumočník se s ním snažil komunikovat francouzsky i arabsky,“ uvedla státní zástupkyně Andrea Janáková s tím, že také obžaloba byla přeložena do obou jazyků.

„Nelze se ztotožnit se závěrem soudu, který uložil trest na samé spodní hranici. Poškozená si následky ponese po celý svůj život. Požaduji přísnější trest v polovině trestní sazby,“ dodala státní zástupkyně

Abdallah Ibrahim D. čelí obžalobě, že vloni v červnu na poli u obce Lukavec na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, když se vracela ze školy. Ukrást jí přitom měl také mobilní telefon. Po napadení skončila dívka v nemocnici. Sám obžalovaný tvrdil, že si to nepamatuje. Chtěl ji prý jen požádat o pomoc, ale ona začala křičet a utíkat. Dodal, že neví, zda s ní měl pohlavní styk. Jak se na její tělo dostalo jeho DNA nevysvětlil. Do Česka muž přijel vlakem ve stejný den, co ho propustili v německých Drážďanech z vězení. V zemi měl problémy se zákonem kvůli krádežím, jízdám načerno i vyhrožoval sociálním pracovníkům.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá
Politika

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil
Školství

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Tisíce domácností bez proudu. Bouře Barra udeřila na Irsko, ovlivní i počasí v Česku?

Bouře Barra v úterý zasáhla Britské ostrovy, konkrétně Irsko. Bez elektřiny je tam už 56 tisíc domácností. Do země přinesla vichr o rychlosti více až 130 km/h. Ve středu by pak měla okluzní fronta, která s bouří souvisí, doputovat i nad pevninskou Evropu, ovlivnit tak může okrajově i počasí v Česku. Český hydrometeorologický ústav ale žádná varování zatím nevydal. Vliv bouře by tak neměl být nijak extrémní.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama