Soud zamítl odvolání Afričana obžalovaného ze znásilnění. Trest mu zdvojnásobil

Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl odvolání muže, který podle soudu znásilnil na Litoměřicku šestnáctiletou dívku

Případ cizince afrického původu Abdallaha Ibrahima D., který podle obžaloby loni na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, v pondělí projednával Krajský soud v Ústí nad Labem. Krajský soud zamítl odvolání Afričana a zpřísnil mu trest na 4 roky vězení. Rozsudek je pravomocný. Cizinec nastoupí z vazby do výkonu trestu do věznice s ostrahou.

„Po zvážení způsobu útoku a jeho průběhu jsou zjevné i nejisté možnosti resocializace. Obžalovaný spáchal dva úmyslné trestné činy. V případě zločinu spáchal pohlavní styk spáchaný souloží a navíc na dítěti. Soud prvního stupně toto dostatečně nereflektoval. Trest dva roky se jeví jako nepřiměřeně mírný, nevedl k nápravě. Trest 4 roky vězení odpovídá zákonným kritériím. Pobyt obžalovaného na svobodě je nebezpečný,“ uvedl soudce.

Obžalovaný dostal od soudu také ochranné léčení. Ve věci už nemůže podat opravný prostředek, ale existuje dovolání, což je mimořádný opravný prostředek. O tom by rozhodoval Nejvyšší soud ČR. Lhůta pro podání dovolání je dvouměsíční.

Původně dva roky vězení

Abdallah Ibrahim D. kromě dvouletého vězení dostal od Okresního soudu v Litoměřicích letos v červnu i ochranné léčení. Původně mu hrozilo až 10 let vězení, podle znalců ovšem trpí schizofrenií, a tak dostal trest mírnější. Ovládací a rozpoznávací schopnosti u něj v době činu ale podle soudu zcela nevymizely a byl tak trestně odpovědným.

Podle obhájce Vlastimila Beránka cizincův duševní stav vůbec neumožňuje jakýkoli výkon vazby nebo odnětí svobody. „Nemá smysl jakkoli v tomto případě obžalovaného trestat, on neví, co spáchal, on si na to nepamatuje, má výpadky paměti. Pokud tam byla zmenšená příčetnost, soud měl upustit od trestání,“ doplnil obhájce.

S tím ale státní zástupkyně nesouhlasí. „Je namítáno procesní pochybení s tím, že nebyla respektována práva obžalovaného ohledně jazyka, který ovládá. Tyto námitky byly uplatněny již v průběhu přípravného řízení. Obžalovaný nebyl ochoten se vyjádřit, v jakém jazyce chce komunikovat a jaký chce používat. Tlumočník se s ním snažil komunikovat francouzsky i arabsky,“ uvedla státní zástupkyně Andrea Janáková s tím, že také obžaloba byla přeložena do obou jazyků.

„Nelze se ztotožnit se závěrem soudu, který uložil trest na samé spodní hranici. Poškozená si následky ponese po celý svůj život. Požaduji přísnější trest v polovině trestní sazby,“ dodala státní zástupkyně

Abdallah Ibrahim D. čelí obžalobě, že vloni v červnu na poli u obce Lukavec na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, když se vracela ze školy. Ukrást jí přitom měl také mobilní telefon. Po napadení skončila dívka v nemocnici. Sám obžalovaný tvrdil, že si to nepamatuje. Chtěl ji prý jen požádat o pomoc, ale ona začala křičet a utíkat. Dodal, že neví, zda s ní měl pohlavní styk. Jak se na její tělo dostalo jeho DNA nevysvětlil. Do Česka muž přijel vlakem ve stejný den, co ho propustili v německých Drážďanech z vězení. V zemi měl problémy se zákonem kvůli krádežím, jízdám načerno i vyhrožoval sociálním pracovníkům.

Tagy: