reklama

Soud zamítl odvolání Afričana obžalovaného ze znásilnění. Trest mu zdvojnásobil

Případ cizince afrického původu Abdallaha Ibrahima D., který podle obžaloby loni na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, v pondělí projednával Krajský soud v Ústí nad Labem. Krajský soud zamítl odvolání Afričana a zpřísnil mu trest na 4 roky vězení. Rozsudek je pravomocný. Cizinec nastoupí z vazby do výkonu trestu do věznice s ostrahou.

reklama

„Po zvážení způsobu útoku a jeho průběhu jsou zjevné i nejisté možnosti resocializace. Obžalovaný spáchal dva úmyslné trestné činy. V případě zločinu spáchal pohlavní styk spáchaný souloží a navíc na dítěti. Soud prvního stupně toto dostatečně nereflektoval. Trest dva roky se jeví jako nepřiměřeně mírný, nevedl k nápravě. Trest 4 roky vězení odpovídá zákonným kritériím. Pobyt obžalovaného na svobodě je nebezpečný,“ uvedl soudce.

Obžalovaný dostal od soudu také ochranné léčení. Ve věci už nemůže podat opravný prostředek, ale existuje dovolání, což je mimořádný opravný prostředek. O tom by rozhodoval Nejvyšší soud ČR. Lhůta pro podání dovolání je dvouměsíční.

Původně dva roky vězení

Abdallah Ibrahim D. kromě dvouletého vězení dostal od Okresního soudu v Litoměřicích letos v červnu i ochranné léčení. Původně mu hrozilo až 10 let vězení, podle znalců ovšem trpí schizofrenií, a tak dostal trest mírnější. Ovládací a rozpoznávací schopnosti u něj v době činu ale podle soudu zcela nevymizely a byl tak trestně odpovědným.

Podle obhájce Vlastimila Beránka cizincův duševní stav vůbec neumožňuje jakýkoli výkon vazby nebo odnětí svobody. „Nemá smysl jakkoli v tomto případě obžalovaného trestat, on neví, co spáchal, on si na to nepamatuje, má výpadky paměti. Pokud tam byla zmenšená příčetnost, soud měl upustit od trestání,“ doplnil obhájce.

S tím ale státní zástupkyně nesouhlasí. „Je namítáno procesní pochybení s tím, že nebyla respektována práva obžalovaného ohledně jazyka, který ovládá. Tyto námitky byly uplatněny již v průběhu přípravného řízení. Obžalovaný nebyl ochoten se vyjádřit, v jakém jazyce chce komunikovat a jaký chce používat. Tlumočník se s ním snažil komunikovat francouzsky i arabsky,“ uvedla státní zástupkyně Andrea Janáková s tím, že také obžaloba byla přeložena do obou jazyků.

„Nelze se ztotožnit se závěrem soudu, který uložil trest na samé spodní hranici. Poškozená si následky ponese po celý svůj život. Požaduji přísnější trest v polovině trestní sazby,“ dodala státní zástupkyně

Abdallah Ibrahim D. čelí obžalobě, že vloni v červnu na poli u obce Lukavec na Litoměřicku znásilnil nezletilou dívku, když se vracela ze školy. Ukrást jí přitom měl také mobilní telefon. Po napadení skončila dívka v nemocnici. Sám obžalovaný tvrdil, že si to nepamatuje. Chtěl ji prý jen požádat o pomoc, ale ona začala křičet a utíkat. Dodal, že neví, zda s ní měl pohlavní styk. Jak se na její tělo dostalo jeho DNA nevysvětlil. Do Česka muž přijel vlakem ve stejný den, co ho propustili v německých Drážďanech z vězení. V zemi měl problémy se zákonem kvůli krádežím, jízdám načerno i vyhrožoval sociálním pracovníkům.

K tématu

Další hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem

Diskusi rozpoutalo video s úterním zákroku policistů v ostravské městské části Poruba. Skupina strážníků se snažila identifikovat dvojici občanů nedodržujících hygienická opatření, poté si přivolala na pomoc státní polici. Ke konci patnáctiminutového záznamu několik policistů tvrdě zpacifikuje ženu s malým dítětem, která neměla nasazenou roušku ani respirátor.

Rozhovor

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman

Česko se řítí z kopce proti zdi a do řízení epidemie musí podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly zasáhnout prezident Miloš Zeman. Odborový předák to řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Zároveň také uvedl, že kritiku Andreje Babiše bere jako ocenění a potvrzení toho, že z něj má strach. Středula se dále rozpovídal i o své kandidatuře na prezidenta nebo případné účasti v Zemanově úřednické vládě.

Slovenská koaliční krize: Nespokojené strany hrozí odchodem, chtějí rekonstrukci vlády
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Miliardář Sehnal se nechal přednostně naočkovat. Přemluvili mě moji zubaři, hájí se
Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí
Sledujte ŽIVĚ: Poslanci projednají stavbu bloku v Dukovanech či pět týdnů dovolené
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Muž zmlátil seniora v metru kvůli roušce, hledá ho policie
Další články
reklama
reklama