CNN Prima News spisovatelka

spisovatelka

Výpis příspěvků ke štítku „spisovatelka“

Vyvražďování, lágry, násilí. Tchajwanští domorodci popisují Čechům nedávná utrpení

Prožili si peklo v éře japonské nadvlády i za generalissima Čankajška. „Japonci tchajwanské domorodce často fyzicky likvidovali. Za takzvaného bílého teroru, který skončil až v roce 1987, jsme zase čelili neustálému zatýkání, věznění, převýchově v pracovních táborech a občas naši lidé prostě zmizeli,“ vypráví 55letá Liglav Awu, příslušnice kmene Paiwan. Původní obyvatelé pacifického Tchaj-wanu ale pociťují diskriminaci i dnes. „Vláda nám například nevrátila zkonfiskovanou půdu. Ve srovnání s minulostí teď ale prožíváme asi nejlepší dobu,“ říká pro CNN Prima NEWS 41letý Apyang Imiq z kmene Truku. Imiq i Awu patří na Tchaj-wanu mezi žádané spisovatele a s jejich tvorbou se nyní mohli setkat i Češi.

Vrah spisovatelky Monyové zůstane za mřížemi. Po zamítnutí žádosti o propuštění zkolaboval

Vrah a bývalý manžel spisovatelky Simony Monyové zůstane ve vězení. Okresní soud nevyhověl jeho žádosti o podmíněné propuštění. Boris Ingr podle trestního senátu nesplnil podmínky pro život na svobodě, prý může být svému okolí stále nebezpečný. Odsouzený muž v soudní síni zkolaboval, další šanci na podmíněné propuštění bude mít znovu za rok.

Mí přátelé už tvoří malý hřbitov, říká spisovatelka ze zákopů. Umírají učitelé i prodavači

Smrt je všudypřítomná již od polsko-ukrajinských hranic. Stačí cestou od přechodu Korczowa/Krakovec dorazit do prvních ukrajinských obcí. Každá vesnice má válečné oběti. „Padlé hrdiny pohřbívají na čestná místa, která jsou ozdobena vlajkami. Jsou nepřehlédnutelná a opravdu je najdete téměř na každém funkčním hřbitově,“ říká o dvě hodiny později v ukrajinském Lvově dobrovolnice a zároveň spisovatelka Kateryna Kalytko. „Když to řeknu obrazně, tak jeden malý hřbitov vlastně tvoří mí padlí přátelé,“ dodá před pouličním graffiti s nápisem Sláva Ukrajině.