Spíte méně než šest hodin? Odstrašující model ukazuje, jak dlouhodobý deficit ničí vaše tělo

Varovný prst pro ty, kteří dostatečně nespí, vytvořila britská společnost Bensons for Beds ve spolupráci s odborníky. Jde o odstrašující vizualizaci, která na virtuální modelce Hannah ukazuje, jaké důsledky může mít chronický nedostatek spánku pro lidské tělo v horizontu 25 let. Spánkový deficit podle odborníků zhoršuje paměť, oslabuje imunitu, má vliv na srdce i záda a v neposlední řadě zanechává stopy na vzhledu.

Dospělý člověk potřebuje asi 7 až 8 hodin spánku, uvádí Národní zdravotnický informační portál (NZIP). „Noční spánek je ta nejdůležitější věc, kterou mohou lidé udělat pro své zdraví,“ zdůrazňuje. Aktivní lidé, kteří dlouhodobě spí podstatně méně, si obvykle zdřímnou ještě během dne. Pokud však lidé začnou své spánkové potřeby odbývat, může to mít vážné následky.

ČTĚTE TAKÉ: Konec problémů s chrápáním? Pomůže čip, slibují experti. Nová metoda by ulevila milionům lidí

Na význam dostatečného a kvalitního spánku se rozhodla mimo jiné upozornit britská společnost Bensons for Beds. Oslovila lékařku a spánkovou expertku Sophii Bostockovou a ve spolupráci s ní připravila vizualizaci toho, jak bude člověk s dlouhodobým deficitem spánku vypadat za 25 let. Model dostal jméno Hannah. „Je ukázkou komplexního vlivu, který má spánek na udržení celkového zdraví,“ poznamenala Bostocková v tiskové zprávě.

Absence spánku u Hannah zhoršila její krátkodobou i dlouhodobou paměť. Dlouhé noci a brzké vstávání u ní oslabily imunitní systém a je tak náchylnější k nachlazení nebo chřipce. Spánkový deficit může navíc negativně ovlivnit zdraví srdce a zvýšit riziko vzniku různých kardiovaskulárních onemocnění. Bez spánku také extrémně trpí záda.

Spánkový deficit ale zanechal šrámy i na vzhledu virtuální modelky. Způsobil u ní vypadávání vlasů. Známkou nevyspání jsou i zarudlá, povislá a oteklá oční víčka a tmavé kruhy pod očima, kolem kterých má jemné vrásky.

S narušeným režimem je zároveň narušena i sekrece některých hormonů, například růstový hormon ghrelin, který reguluje chuť k jídlu, nebo leptin regulující sytost. Hormonální nerovnováha proto vede Hannah k nočnímu mlsání. Přejídá se a tloustne zejména v oblasti břicha. Únava jí v hubnutí nepomáhá, kvůli nedostatku spánku je totiž příliš unavená na cvičení.

Spánek patří mezi základní biologické potřeby a jeho význam je pro tělo nenahraditelný. Je proto nezbytné vytvořit si pravidelnou spánkovou rutinu. Pro začátek může pomoci dodržování některých základních pravidel – například optimální teplota mezi 16 až 18 °C a suchý vzduch v ložnici, kvalitní matrace nebo vynechání alkoholu a těžkých jídel na noc. Pokud nic nezabírá, je dobré obrátit se na lékaře, zdůrazňuje NZIP.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Přibývá případů chřipky. Kdy experti očekávají epidemii a jak se chránit?

Tagy:
zdraví spánek porucha spánku věda a technika vzhled nedostatek spánku vědecký výzkum Národní zdravotnický informační portál nemoci a zdravotní potíže Bensons for Beds