Celosvětově rapidně narůstá počet případů rakoviny tlustého střeva. Ačkoliv se riziko vzniku kolorektálního karcinomu zvyšuje s rostoucím věkem, v poslední době postihuje stále více mladých lidí. Přesnou příčinu zatím lékaři neznají. Mezi rizikové faktory onemocnění však patří mimo jiné špatná strava a obezita. Prostřednictvím výsledků nové studie výzkumníků z American Cancer Society na problém upozorňují BBC a další zahraniční média.
Nepříznivý trend ukázala nová studie výzkumníků z American Cancer Society, neziskové organizace zaměřující se na boj s rakovinou. Experti zahrnuli do výzkumu padesát zemí světa. Zkoumali data za období mezi lety 2007 až 2017. Výsledky jsou alarmující, a to zejména pro skupinu lidí do padesáti let. „Nárůst výskytu kolorektálního karcinomu je globálním jevem,“ uvedla jedna z autorek studie Hyuna Sungová podle BBC.
ČTĚTE TAKÉ: Tříletý Lucas utrpěl vážné popáleniny. Záchranáři byli rychlí a laskaví, děkuje dojatě matka
Zatímco dříve vykazovaly vyšší počet případů převážně bohatší státy, nyní už to striktně neplatí. Rakovina tlustého střeva se častěji objevuje i v rozvojových zemích. Přesto bohaté státy nadále zůstávají na špici v počtu diagnostikovaných případů. Největší nárůst případů karcinomu u mladší skupiny pacientů do padesáti let zaznamenali na Islandu, a to až o sedm procent ročně. Nemocní ale přibývají i v Anglii, Chile, Francii, Bělorusku, Spojených státech, Austrálii či na Novém Zélandu, vyplývá ze studie.
V Česku počet případů rakoviny tlustého střeva u mladší skupiny lehce stoupl – o 0,45 procenta ročně. V kategorii padesát let a více však počet případů naopak klesl, a to o 2,79 procenta. Počty nemocných s kolorektálním karcinomem rostou ročně téměř pětkrát méně než je tomu například u zhoubného nádoru prostaty, informuje v tiskové zprávě Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Průměrný věk českých pacientů se pohybuje kolem 73 let, u nových pacientů kolem 69 let.
Kolorektální karcinom často vzniká z tzv. střevních polypů – nezhoubných výrůstků na sliznici střeva, které se postupem času mohou změnit ve zhoubné. Tato proměna však trvá dlouho, i deset až patnáct let. Kvůli tomu bývá tento typ rakoviny často diagnostikován až v pokročilých stádiích. V raných fázích jde navíc jen těžko rozpoznat. Charakteristické příznaky se totiž většinou objevují až později, upozorňuje Národní zdravotnický informační portál (NZIP).
Příznaky rakoviny tlustého střeva:
- hlen a/nebo krev na stolici nebo uvnitř stolice
- tmavá nebo černá stolice
- opakované střevní křeče a bolesti břicha
- zapáchající stolice
- nepravidelnost stolice (např. střídání průjmu a zácpy)
- nápadně úzká stolice (někdy označovaná jako „stužkovitá“ stolice)
- časté vyprazdňování stolice
- nutkání na stolici, avšak bez vyprazdňování
- silné nadýmání, někdy s nechtěným vyprazdňováním stolice nebo hlenu
- pocit plnosti
- ztráta chuti k jídlu
- nevysvětlitelný úbytek hmotnosti
- bledost a anemie
- apatie a únava
Riziko vzniku rakoviny tlustého střeva ovlivňuje celá řada faktorů. Kromě vyššího věku mezi ně patří také nadváha, kouření, nedostatek pohybu a nevhodná výživa. Právě strava hraje klíčovou roli. Jídelníček s vysokým obsahem kalorií, tuků a živočišných bílkovin není správnou cestou. Tělu neprospívá ani nedostatek vlákniny. Když chybí, nemá rakovinotvorné látky co regulovat, a tak ve střevu zůstávají déle a škodí mu, informuje NZIP.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Češi loni strávili na nemocenské v průměru přes 30 dní. Nejvíce marodí pracovníci tří odvětví