S chrápáním a s ním spojenou spánkovou apnoe se potýká řada lidí. Nyní jim ale svitla naděje na řešení problému. Ve Velké Británii zkouší moderní metodu, jak se obtíží zbavit, informují místní média.
Spánková apnoe způsobuje opakované zastavení dechu během spánku. Předpokládá se, že jí ve Spojeném království trpí přibližně osm milionů lidí, píše web The Guardian. V Česku je to podle Institutu spánkové medicíny až milion lidí. Diagnóza ale není vždy stanovena u všech případů. K nejčastější formě – obstrukční spánkové apnoe – dochází, když se stěny hrdla uvolní a zúží nebo uzavřou, což se projevuje například dusivými zvuky, hlasitým chrápáním a častým probouzením.
K TÉMATU: Spánek? Jeho podceňování vede ke zdravotním problémům. Pomoci může speciální výzva
Lidem s těmito obtížemi by ale nyní mohl ulevit nový elektronický čip, který umrtvuje nervy jazyka, píše web Independent.
Tříhodinový zákrok, při kterém byl použit implantát Genio Nyxoah, provedli lékaři v nemocnicích University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) na začátku prosince. Podstoupila jej 63letá Natalie Bollerová a během několika dní se prý cítila lépe.
UCLH se stala prvním centrem ve Velké Británii, které pacientům se spánkovou apnoe nabízí výběr ze dvou nervových stimulátorů – Genio Nyxoah nebo implantát Inspire. Obě zařízení stimulují hypoglosální nerv, který ovládá svaly jazyka, a mohou být alternativou k přístrojům pro kontinuální přetlak v dýchacích cestách (CPAP).
Přístroje CPAP jsou základní metodou léčby spánkové apnoe a představují základní metodu léčby spánkové apnoe. Pacienti při spánku nosí masku, která vhání vzduch pod tlakem do dýchacích cest. Tato metoda je údajně velmi účinná, přesto ji někteří lidé vnímají jako nepohodlnou. „Jsem velmi optimistický ohledně budoucího vývoje a věřím, že tuto technologii a implantáty budeme moci nabídnout těm správným pacientům,“ řekl odborník na ORL a spánkovou chirurgii Ryan Chin Taw Cheong.
Při operaci provedli chirurgové řez dlouhý šest centimetrů a pomocí mikroskopu zaměřili nervy, které způsobují vyplazování jazyka. Stimulátor ovládá externí čip, který se před spaním pacienta nalepí na bradu pomocí náplasti. Během dne lze náplast odstranit a čip dobít, přičemž pacienti si mohou nastavit úroveň stimulace a sledovat vývoj svého spánku v aplikaci na chytrém telefonu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Češi loni strávili na nemocenské v průměru přes 30 dní. Nejvíce marodí pracovníci tří odvětví