V lednu hrozí chřipková epidemie
V Česku přibývá případů chřipky. Epidemiolog Roman Prymula přesto očekává její epidemii až v lednu. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, nakažených koronavirem klesá. Podle odborníků je stále čas nechat se očkovat.
Počet nemocných přibývá, vrchol čekáme v lednu, hlásí epidemiologové. „My tady máme nárůst respiračních onemocnění, ale ne covidu. Ten dlouhodobě klesá, jak jsme předpovídali před měsícem, tak Vánoce budou klidné,“ řekl epidemiolog Roman Prymula.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: K lékaři jen v civilu a po adekvátní hygieně. Oznámení z čekárny na Slovensku vyvolalo vášně
Nejvíce nemocných je aktuálně mezi školními dětmi, u kterých se nákaza šíří nejrychleji. Pacientů s akutními respiračními onemocněními, kterým dominuje hlavně RS virus, ale postupně přibývá i mezi dospělými. „Přicházejí s rýmou, kašlem, s bolestmi v krku a lehkými teplotami. Je to v rozmezí 35 až 45 let,“ popsal praktický lékař Martin Pehr.
„V tuto chvíli jsme na hranici, kdy se to těžko hodnotí. Chřipka může na jedné straně překvapit, má krátkou inkubační dobu a někdy může mít velmi prudký nárůst,“ sdělil vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.
Lékaři proto radí, před nákazou se chránit buď použitím respirátoru nebo roušky. „Respirátor chrání mě, pokud nechci onemocnět. Například když musím jít na místa s větší koncentrací lidí. Naopak pokud už mám projevy nějaké respirační nákazy, prskám, kýchám, kašlu, tak bych si také měl vzít roušku,“ popsal Kynčl.
Virus chřipky vydrží nejdéle na hladkém povrchu z plastů nebo kovů, a to až dva dny. Pozor bychom si tak měli dát třeba na kliky u dveří, madla nebo telefony. A ruce po kontaktu s nimi hned dezinfikovat. „Cílená prevence je očkování, které máme proti vybraným onemocněním. Chřipka, covid, RS virus, případně pneumokoková onemocnění,“ zdůraznil Kynčl.
Podle lékařů je ideální doba na očkování do konce prosince. Je ale třeba počítat s tím, že ochrana nastupuje až za dva týdny a do té doby můžeme onemocnět.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: V boji s long covidem pomůže speciální tým expertů. Případů je poměrně hodně, říká Prymula