Už je to půl roku, co se ruští a běloruští sportovci nemohou účastnit drtivé většiny turnajů a všemožných mezinárodních akcí. A to napříč sportovními odvětvími. Dotčená strana tento stav samozřejmě považuje za zcela nepřijatelný, ale i na Západě se najdou tací, kterým přijde plošný zákaz špatným řešením. Je jím třeba i zástupce Světové antidopingové agentury Richard McLaren.
„Způsob, jakým se s ruskými a běloruskými sportovci zachází, je nespravedlivý. Sportovci tento konflikt nezačali a nenesou odpovědnost za jeho průběh. To jsou dva dobré důvody, proč je znovu nechat soutěžit na mezinárodní úrovni. Pokud Sportovní arbitrážní soud (CAS) rozhodne ve prospěch sportovců, asociace budou nuceny jim umožnit soutěžit na světové scéně,“ vyzval McLaren k návratu vyloučených na scénu.
Jeho slova převzala trenérská ikona ruského krasobruslení Taťjana Tarasovová a tvrdí, že Západ změnil názor a hromadně chce vidět Rusy a Bělorusy soupeřit s nejlepšími. „Je hezké, že takový člověk podpořil naše sportovce. Snad jeho názor nějak ovlivní náš comeback na světové akce. Myslím, že na Západě začali chápat, že soutěže bez ruských sportovců jsou nezajímavé a podřadné,“ citovala Tarasovovou, která cepovala nejvíce olympijských a světových šampionů a šampionek ze všech krasobruslařských trenérů, agentura TASS.
Češi v KHL: Jaškin bude kapitánem. „Céčko“ dostal v klubu, kterému fandí Putin
Není tajemstvím, že ruský prezident Vladimir Putin je velkým hokejovým fanouškem. A jestli se nějaký klub řadí mezi jeho oblíbené, pak jím bude SKA Petrohrad z Kontinentální hokejové ligy. Ten patří blízkému příteli hlavy státu, oligarchovi Borisi Rotenbergovi, zatímco jeho syn ho trénuje. Kouč teď zvolil kapitánem týmu českého hokejistu Dmitrije Jaškina.
Nedlouho po 24. únoru, kdy vojska Vladimira Putina zahájila útok na Ukrajinu, se začaly jednotlivé federace otáčet k Rusům a Bělorusům zády. Mezinárodní olympijský výbor tento odmítavý postoj podpořil. S velkými akcemi mají utrum, výjimku představují například judisté a tenisté, kterým příslušné asociace dovolují účastnit se pod neutrální vlajkou.
Podporovatelé sankcí argumentují tím, že v masivně sledovaném sportovním světě ruští sportovci více či méně propagují svoji zemi. „Vzhledem k obrovské sledovanosti turnaje nechceme, aby byl zneužit k propagaci ruského režimu. A také máme obavy o bezpečí veřejnosti, hráčů a jejich rodin, proto jsme nemohli rozhodnout jinak,“ vzkázali před několika měsíci například pořadatelé tenisového Wimbledonu, když rozhodli o vyloučení ruských a běloruských hráčů. To byla výjimka, protože tenisovým asociacím WTA a ATP, které organizují turnaje mimo grandslamy, Rusové a Bělorusové nevadí.
McLaren potvrdil ruský doping
Druzí tvrdí, že aktuální přístup je značně diskriminační a činy Kremlu by neměli odnášet ti, kteří nemají s válkou nic společného. Do této skupiny patří i McLaren, který by přitom na základě svých pracovních zkušeností neměl být fandou ruského sportu.
Kanadský právník byl totiž jmenován šéfem komise Světové antidopingové agentury, která vyšetřovala státem podporovaný dopingový program v Rusku. McLarenova zpráva potvrdila, že laboratoř v Soči systémově vyměňovala vzorky, což umožnilo dopujícím ruským sportovcům, aby se i se zakázanými látkami v těle představili na domácích olympijských hrách v roce 2014.