reklama

Spolupráce je v kosmickém výzkumu klíčová, start Crew Dragon je milníkem, tvrdí Spratek

V jakých ohledech byl přelomový nedávný start soukromé rakety Crew Dragon? Kolik stojí letenka do vesmíru? Jsme na začátku éry vesmírného turismu? A co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Hosté pořadu Silný hlas Jan Spratek z z Evropské vesmírné agentury a zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Petr Holman diskutovali na téma lidé ve vesmíru.

reklama

Astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley 30. května 2020 s novou lodí Crew Dragon ukončili devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz při přepravě mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí. Šlo o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostal lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Jak velkou a upřímnou radost měli z úspěšného startu Crew Dragon Rusové? „Celý kosmický výzkum, průzkum, věda a tak dál jsou naprosto závislé na spolupráci. Opravdu, ať už se bavíme o Evropě, Americe, o Rusku, Japonsku a všech těchto mocnostech, tak je to závislé na spolupráci,“ myslí si Jan Spratek. Podle něj „tam jistá rivalita je, musí být, je to logické, jde i o peníze, ale spolupráce je klíčová“. Denně probíhají jenom na Mezinárodní vesmírné stanici desítky experimentů v rusko-americké, ale i evropské spolupráci, a politiku by v tomto směru upozadil.

Spratek zmínil vtipnou výměnu mezi Elonem Muskem (zakladatel SpaceX) a Dmitrijem Rogozinem (ředitel agentury Roskosmos). Když prý Elon Musk prezentoval, že jednoho dne vynese ve své lodi právě lidskou posádku, Dmitrij Rogozin reagoval: „Ať si o to usilují, ať tam klidně skáčou trampolínou.“ V momentě, kdy se to podařilo, Musk vzkázal Rogozinovi, že „trampolína funguje“.

K tématu

Cena letenek

Věští komercializace letů potíže? „Ono to nese rizika i v případě, že jsou projekty financovány NASA nebo vládními agenturami,“ myslí si Petr Holman.

A kolik vlastně stojí letenka do vesmíru? „Bude zajímavé sledovat, jak ten americký počin Crew Dragon zahýbá s ruskými cenami (za cestu do vesmíru, pozn. red.), protože ta poslední vyjednaná za jedno místo v Sojuzu je 90 milionů dolarů (přes 2,1 miliardy korun),“ řekl Holman.

Jsme na začátku éry vesmírného turismu, nebo je to zatím jen hudba budoucnosti? Jak jsou na tom Češi a Česká republika v oblasti vesmírného výzkumu? Co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Proč lidé znají agenturu NASA, ale neznají ESA? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu Silný Hlas.

K tématu

Tagy: ISS NASA Musk Markéta Fialová Silný hlas Vesmír Roskosmos Silný hlas Markéty Fialové Crew Dragon ESA

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama