reklama

Spolupráce je v kosmickém výzkumu klíčová, start Crew Dragon je milníkem, tvrdí Spratek

V jakých ohledech byl přelomový nedávný start soukromé rakety Crew Dragon? Kolik stojí letenka do vesmíru? Jsme na začátku éry vesmírného turismu? A co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Hosté pořadu Silný hlas Jan Spratek z z Evropské vesmírné agentury a zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Petr Holman diskutovali na téma lidé ve vesmíru.

reklama

Astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley 30. května 2020 s novou lodí Crew Dragon ukončili devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz při přepravě mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí. Šlo o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostal lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Jak velkou a upřímnou radost měli z úspěšného startu Crew Dragon Rusové? „Celý kosmický výzkum, průzkum, věda a tak dál jsou naprosto závislé na spolupráci. Opravdu, ať už se bavíme o Evropě, Americe, o Rusku, Japonsku a všech těchto mocnostech, tak je to závislé na spolupráci,“ myslí si Jan Spratek. Podle něj „tam jistá rivalita je, musí být, je to logické, jde i o peníze, ale spolupráce je klíčová“. Denně probíhají jenom na Mezinárodní vesmírné stanici desítky experimentů v rusko-americké, ale i evropské spolupráci, a politiku by v tomto směru upozadil.

Spratek zmínil vtipnou výměnu mezi Elonem Muskem (zakladatel SpaceX) a Dmitrijem Rogozinem (ředitel agentury Roskosmos). Když prý Elon Musk prezentoval, že jednoho dne vynese ve své lodi právě lidskou posádku, Dmitrij Rogozin reagoval: „Ať si o to usilují, ať tam klidně skáčou trampolínou.“ V momentě, kdy se to podařilo, Musk vzkázal Rogozinovi, že „trampolína funguje“.

K tématu

Cena letenek

Věští komercializace letů potíže? „Ono to nese rizika i v případě, že jsou projekty financovány NASA nebo vládními agenturami,“ myslí si Petr Holman.

A kolik vlastně stojí letenka do vesmíru? „Bude zajímavé sledovat, jak ten americký počin Crew Dragon zahýbá s ruskými cenami (za cestu do vesmíru, pozn. red.), protože ta poslední vyjednaná za jedno místo v Sojuzu je 90 milionů dolarů (přes 2,1 miliardy korun),“ řekl Holman.

Jsme na začátku éry vesmírného turismu, nebo je to zatím jen hudba budoucnosti? Jak jsou na tom Češi a Česká republika v oblasti vesmírného výzkumu? Co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Proč lidé znají agenturu NASA, ale neznají ESA? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu Silný Hlas.

K tématu

Tagy: ISS NASA Musk Markéta Fialová Silný hlas Vesmír Roskosmos Silný hlas Markéty Fialové Crew Dragon ESA

Další hlavní zprávy

Slovensko

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Spolumajitele Penty Haščáka poslal soud do vazby. Viní ho i z praní špinavých peněz

Soud na Slovensku poslal v pátek večer do vazby spolumajitele finanční skupiny Penta Investments Jaroslava Haščáka, kterého policie v úterý zadržela a obvinila z korupce a praní špinavých peněz. Novinářům to řekl prokurátor. Obhajoba podala proti rozhodnutí soudkyně Specializovaného trestního soudu stížnost, na verdikt odvolacího soudu bude Haščák čekat ve vazbě.

Lidé si užívají rozvolněná opatření. Odborníci varují před přílišným optimismem
Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři
Blatný: Nechejme se otestovat, abychom udrželi otevřené obchody a společenský život
Pod autobusem na Jihlavsku se utrhla krajnice, vezl školáky. Tři těžce zranění
Hrozil bombami v nemocnicích, obchodech či poštách. Policisté ho dopadli v zahraničí
reklama
reklama
Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Lidé

Domácí zpravodajství

Kampaň za miliony obnoví důvěru, tvrdí Havlíčkův úřad. Bábek: Stačí změnit komunikaci
Ve věznicích kvůli covidu chybí stovky dozorců. Budou za ně zaskakovat policisté
Stovky volných termínů, jednotky zájemců. Učitelé se na covid testy zdarma nehrnou
Další články
reklama
reklama