Spolupráce je v kosmickém výzkumu klíčová, start Crew Dragon je milníkem, tvrdí Spratek

Lidé ve vesmíru

V jakých ohledech byl přelomový nedávný start soukromé rakety Crew Dragon? Kolik stojí letenka do vesmíru? Jsme na začátku éry vesmírného turismu? A co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Hosté pořadu Silný hlas Jan Spratek z z Evropské vesmírné agentury a zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Petr Holman diskutovali na téma lidé ve vesmíru.

Astronauti NASA Robert Behnken a Douglas Hurley 30. května 2020 s novou lodí Crew Dragon ukončili devítiletou závislost USA na ruských lodích Sojuz při přepravě mezi Zemí a Mezinárodní vesmírnou stanicí. Šlo o první let amerických astronautů americkou lodí z území Spojených států od roku 2011, kdy NASA ukončila program raketoplánů. Úřad proto také tuto událost označil jako Launch America (Start Amerika). Historické je ale zejména to, že do vesmíru dostal lidskou posádku poprvé soukromý dopravce. Crew Dragon i nosná raketa Falcon 9 patří společnosti SpaceX podnikatele Elona Muska.

Jak velkou a upřímnou radost měli z úspěšného startu Crew Dragon Rusové? „Celý kosmický výzkum, průzkum, věda a tak dál jsou naprosto závislé na spolupráci. Opravdu, ať už se bavíme o Evropě, Americe, o Rusku, Japonsku a všech těchto mocnostech, tak je to závislé na spolupráci,“ myslí si Jan Spratek. Podle něj „tam jistá rivalita je, musí být, je to logické, jde i o peníze, ale spolupráce je klíčová“. Denně probíhají jenom na Mezinárodní vesmírné stanici desítky experimentů v rusko-americké, ale i evropské spolupráci, a politiku by v tomto směru upozadil.

Spratek zmínil vtipnou výměnu mezi Elonem Muskem (zakladatel SpaceX) a Dmitrijem Rogozinem (ředitel agentury Roskosmos). Když prý Elon Musk prezentoval, že jednoho dne vynese ve své lodi právě lidskou posádku, Dmitrij Rogozin reagoval: „Ať si o to usilují, ať tam klidně skáčou trampolínou.“ V momentě, kdy se to podařilo, Musk vzkázal Rogozinovi, že „trampolína funguje“.

Cena letenek

Věští komercializace letů potíže? „Ono to nese rizika i v případě, že jsou projekty financovány NASA nebo vládními agenturami,“ myslí si Petr Holman.

A kolik vlastně stojí letenka do vesmíru? „Bude zajímavé sledovat, jak ten americký počin Crew Dragon zahýbá s ruskými cenami (za cestu do vesmíru, pozn. red.), protože ta poslední vyjednaná za jedno místo v Sojuzu je 90 milionů dolarů (přes 2,1 miliardy korun),“ řekl Holman.

Jsme na začátku éry vesmírného turismu, nebo je to zatím jen hudba budoucnosti? Jak jsou na tom Češi a Česká republika v oblasti vesmírného výzkumu? Co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Proč lidé znají agenturu NASA, ale neznají ESA? Odpovědi nejen na tyto otázky se dozvíte v přiloženém pořadu Silný Hlas.

Tagy: