Vědci z observatoře Jodrell Bank nedaleko Manchesteru ve Velké Británii rozplétají jednu ze záhad současné astronomie. Během uplynulých čtyř let využívali Lovellův teleskop ke sledování takzvaných rychlých rádiových záblesků (fast radio bursts) a přišli s překvapivými záběry. Uvedl to web manchester.ac.uk.
Ze vzorku 32 záblesků vykazoval jeden z nich během 157 dnů cyklicky se opakující vzorec. Sestával z 90 dní vyzařování rádiových vln a 67denního období klidu, záblesk je známý pod číselným zařazením FRB 121102.
Objev poskytuje další vodítka k odhalení, odkud tyto a další tajemné rádiové záblesky skutečně přichází. Jejich přítomnost v opakujících se sekvencích naznačuje přímé napojení na rotaci obří hvězdy, neutronové hvězdy nebo černé díry. „Vzhledem k tomu, že jde teprve o druhý systém, který moduluje záblesky tímto způsobem, je výsledek vzrušující,“ říká doktor Kaustubh Rajwade z univerzity v britském Manchesteru.
Kdo záblesky vysílá?
Je nutné dodat, že aktivita FRB 121102 byla zachycena už před osmi lety a její cyklus byl zaznamenán o čtyři roky později. Až nyní ale došlo na rozklíčování vzorce a možnost záblesky dále zkoumat. „Tenhle úžasný objev ale pouze podtrhuje, jak málo toho o rychlých rádiových záblescích víme,“ říká Duncan Lorimer z Univerzity v Západní Virginii v USA. Dodává, že k načrtnutí jasnějšího obrazu bude nutné zkoumat záblesky mnohem déle, a až k jejich zdroji.
Rychlé rádiové záblesky fascinují vědce už od prvního objevu v roce 2007. Vyvstávají totiž otázky, zda nemůže jít o vzkazy od jiných civilizací, což nejde s určitostí potvrdit, ani vyvrátit. Z nejrůznějších koutků vesmírů lidé na Zemi zachytili již stovky „vzkazů“, jen hrstka z nich se však opakovala.