Starship zvládla start i zachycení nosné rakety. Se zbytkem lodi SpaceX ztratila kontakt

Ve čtvrtek krátce před půlnocí středoevropského času v Texasu odstartovala mise Starship Flight 7 společnosti SpaceX. Krátce po startu se nosná raketa vrátila na odpalovací rampu v areálu Boca Chica u mexických hranic. Návrat rakety se podařil podruhé. Zhruba 15 minut po startu ale společnost s druhou částí rakety ztratila kontakt. Start byl původně naplánován na pondělí, poté ale došlo k odložení. Raketa měla ve vzduchu strávit více než hodinu. Píše o tom také americká CNN.

Společnost SpaceX plánovala start nejvýkonnější rakety na světě na 13. ledna. Následně ale informovala, že jej odkládá o dva dny. Poté došlo ještě k dalšímu odkladu. Mise Starship Flight 7 tak odstartovala ve čtvrtek krátce po 23:30 středoevropského času ze zařízení Starbase v Boca Chica v Texasu.

Krátce po startu se nosná raketa vrátila na odpalovací rampu, se zbytkem stroje ale společnost ztratila kontakt. Tématu se věnuje i americká CNN. „Můžeme potvrdit, že jsme ztratili loď,“ uvedla Kate Ticeová ze společnosti SpaceX.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žhavý úspěch sondy NASA. Dostala se ke Slunci nejblíže v historii, expedici přežila

Při letovém testu měla být vypuštěna loď nové generace s významnými vylepšeními. Jak uvedla společnost SpaceX, v plánu byl první test rozmístění nákladu lodi Starship, uskutečnit se mělo několik experimentů při návratu do atmosféry zaměřených na zachycení a opětovné použití lodi.

Již v pátek 10. ledna společnost SpaceX na sociální síti X oznámila, že úspěšně provedla test tankování sestavené rakety Starship a posilovacího stupně Super Heavy, které dohromady dosahují výšky téměř 120 metrů. „Starship a Super Heavy byly při zkoušce startu před sedmým letovým testem naloženy téměř pěti miliony kilogramů pohonné hmoty,“ uvedla společnost.

Podle časového harmonogramu, který společnost zveřejnila na svém webu, měla raketa Starship ve vzduchu strávit více než hodinu. „Vzrušující přistání“ mělo nastat jednu hodinu, šest minut a 39 vteřin po startu.

Jediný zcela úspěšný test se tak uskutečnil v říjnu, kdy se nosná raketa vrátila na odpalovací rampu a kosmická loď uskutečnila naplánovaný let. Při šestém testovacím letu v listopadu sice loď provedla požadovaný let, ale raketa se neplánovaně zřítila do oceánu.

Všechny dosavadní testovací lety byly bez posádky, podle SpaceX má ale plavidlo v budoucnu unést až 100 lidí, nebo velké množství nákladu a vybavení.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Začala nová studená válka o Arktidu. Trump by se mohl Muska zbavit kvůli svému egu, říká Joch

Tagy: