reklama

„Stát na spolky kouká skrz prsty.“ Proč jen městské útulky na záchranu zvířat nestačí?

V roce 2018 provedli inspektoři Státní veterinární správy ČR 2004 kontrol v chovech, kde převažovali psi. V 649 případech bylo zjištěno porušení veterinárního zákona. Týkalo se to i tří nejpočetnějších chovů, ve kterých inspektoři napočítali v jednom případě 212 psů, v druhém 145 psů a ve třetím 109 psů. Nejpočetnějším chovem byla množírna v Kamenici nad Lipou. Všech 212 psů tehdy převzaly zvířecí spolky. Městské útulky v okolí na něco takového totiž neměly kapacitu.

reklama

V roce 2018 provedli inspektoři Státní veterinární správy ČR 2004 kontrol v chovech, kde převažovali psi. V 649 případech bylo zjištěno porušení veterinárního zákona. Týkalo se to i tří nejpočetnějších chovů, ve kterých inspektoři napočítali v jednom případě 212 psů, v druhém 145 psů a ve třetím 109 psů. Nejpočetnějším chovem byla množírna v Kamenici nad Lipou. Všech 212 psů tehdy převzaly zvířecí spolky. Městské útulky v okolí na něco takového totiž neměly kapacitu.

Jde jen o jeden případ z mnoha, kdy spolky doslova vytrhly trn z paty státní správě. Mohou se totiž s majiteli domluvit a skrze darovací smlouvu převzít zvířata do péče. Těm se tak pomoci dostane dříve, než by „úřednický šiml“ docválal do cíle. To ale vidí jako problém ředitel Státní veterinární správy ČR Zbyněk Semerád. „Stává se, že si (spolky, pozn.red.) najdou problémový chov, přesvědčí chovatele, aby jim zvířata dal s tím, že se o ně postarají, ale pak se zvířaty obchodují,“ řekl v rozhovoru pro MF Dnes.

Jak je to v praxi? „Mně osobně se velmi často stává, že se na mě obrátí příbuzní lidí, kteří mají problémový chov nebo samotní chovatelé zvířat a řeknou – nezvládáme to, byla tady veterinární správa, ale my s tím chceme něco udělat,“ říká Kateřina Pangrácová z Depozita Beruška. V jednom z případů šlo o smečku asi sedmdesáti psů. „Veterinární správa do protokolu napsala, že je sice vše v pořádku, ale že doporučují snížit počet psů,“ vzpomíná Pangrácová. Na Depozitum Beruška se proto obrátil syn majitelky s prosbou o pomoc. Jednalo se o nesocializovaná zvířata, z nichž některá byla vážně nemocná.

Příspěvky od obcí? Nedostáváme

V současné době má pod sebou spolek Kateřiny Pangrácové mimo jiné osmnáct psů a tři feny se štěňaty – všichni pochází z přemnožené smečky a do depozita se dostali v zuboženém stavu. Jeden pes nepřežil. „Všichni byli vyhublí na kost, některé fenky měly nádory na mléčných lištách, jedna fenka měla již velký a otevřený nádor na mléčné liště, jedna fenka má těžkou dermatitidu a kvůli tomu zhnisané celé bříško a hnisavý zánět v uších, dlouhosrstí psi byli zadredovaní a ty dredy obalené bahnem a výkaly,“ popisuje Pangrácová.

Po přijmu následovala veterina, u některých i hospitalizace. „Lidé si často neuvědomují, že psi z množíren a množících se smeček vyžadují péči 24 hodin denně,“ říká Kateřina Pangrácová a poukazuje nejen na zdravotní problémy, ale především na nulové hygienické návyky a chybějící socializaci. S potřebným vybavením pomáhají dárci, vše je totiž hrazeno spolkem. „Většinou si při příjmu psa žádné poplatky nebereme, ono to ani moc nejde. Z těch podmínek odkud psy odebíráme… to prostě nejde. Náklady leží pak plně na spolku. V tomto je také rozdíl mezi útulkem a spolkem. Útulek má za každého psa peníze od obce, s níž má smlouvu, to my ne.“ Takto početné příjmy zvířat má přitom středočeské depozitum jednou až dvakrát do roka. „Nejčastěji to jsou množírny, nezvládnuté chovy (kde se psi množí mezi sebou a majitel si neví rady), jednou jsme měli příjem více psů jako nechtěné dědictví,“ vysvětluje Pangrácová.

Takové i mnohem početnější příjmy nejsou ničím výjimečným ani v jiných koutech republiky. Přesto, že je řeší v drtivé většině právě spolky, se jim mnohdy dostává „jen“ podpory od řadových občanů. „Mám pocit, že stát na nás kouká skrz prsty a hledá možnosti jak nám naší práci co nejvíce znepříjemňovat. Stát bere a uznává jen útulky, ale ty berou pouze psy toulavé a opuštěné. A kdo se má ujmout psů, kteří jsou odebraní od majitelů nebo majitel jejich péči již nezvládá a je jich třeba kolem čtyř desítek?“ Stejně, jako Kateřina Pangrácová, se ptají i další spolky, které mohou zvířata zachraňovat jen díky dárcům z řad veřejnosti.

Někdy stačí poradit

Ne vždy ale musí jít přímo o odebírání zvířat. Na žimský útulek (zapsaný spolek) se před několika lety obrátili sousedé majitelky psa, který byl extrémně pohublý a majitelka ho měla po dobu své nepřítomnosti zavírat do chlívku na zahradě. „Na místo jsme jeli, volali KVS, tam nám bylo sděleno, že podnět máme poslat emailem a že mají měsíc na vyřízení a provedení kontroly,“ popisuje Kateřina Hadrabová z AniDef – útulek Žim.

Jak se podařilo zjistit, jednalo se o psího seniora, který ničil vybavení domu v případě, že zůstal doma sám. Kvůli jeho kondici a věku hrozilo, že pro něj budou mít tehdy nízké venkovní teploty zdravotní následky. „Majitelce jsme proto sehnali palety a matraci, aby měl pes teplé ležení tam, kam ho přes den musela zavírat, dovezli jsme jí na naše náklady kvalitnější krmivo i obleček pro psa, dali doporučení, jak o něj pečovat, aby přibral. Kontaktovali jsme i jejího veterináře,“ líčí Hadrabová. Podle ní zájmem útulků a spolků není přijímat co nejvíce zvířat, ale snažit se řešit situaci na místě a zvířata odebrat pouze v případě, že není jiná možnost. Spolky tak fungují nejen jako záchranáři, ale i jako poradci. A zároveň se snaží šířit osvětu, která může pomoci snižovat stav odebraných zvířat každým rokem.

Tagy:

Hlavní zprávy

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog
Prezidentské volby 2023

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama