Stát se prostřednictvím ministerstva kultury omluvil historikovi umění Jiřímu Fajtovi za jeho odvolání z funkce ředitele Národní galerie Praha. Text omluvy dnes zveřejnilo ministerstvo kultury na svém webu. Fajta zbavil funkce před rokem exministr kultury Antonín Staněk (ČSSD).
Ministerstvo dnes uvedlo, že Staněk mezi důvody Fajtova odvolání uvedl informace, které neměly oporu ve skutkovém stavu věci. „Ministerstvo kultury České republiky se tímto Jiřímu Fajtovi za svá výše uvedená rozhodnutí učiněná tehdejším ministrem kultury omlouvá,“ píše úřad.
Staněk svůj krok zdůvodnil údajnými hospodářskými pochybeními tehdejšího ředitele Národní galerie. Fajt obvinění opakovaně odmítal, postavily se za něj desítky ředitelů zahraničních muzeí a tisíce lidí v tuzemské petici.
„Policie České republiky po provedení všech potřebných šetření odložila obě trestní oznámení podaná Ministerstvem kultury České republiky z rozhodnutí tehdejšího ministra kultury v souvislosti s odvoláním pana Jiřího Fajta z funkce generálního ředitele Národní galerie Praha jako nedůvodná. Ministerstvo kultury České republiky uznává, že tím byla způsobena újma na profesní a osobní pověsti a cti pana Jiřího Fajta, jakož i na jeho dobrém jménu," uvedlo dnes ministerstvo. Omluva je k nahlédnutí zde.
Ministerstvo kultury v pondělí ČTK potvrdilo, že obdrželo od policie informaci o odložení dvou trestních oznámení, které Staněk na Fajta podal. Spolu s ředitelem NGP loni v dubnu odvolal také ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa a také na něj a jeho předchůdce Pavla Zatloukala podal trestní oznámení. Olomoucké odborníky vinil také z hospodářských pochybení, i Soukupův tehdejší konec vyvolal velkou nevoli v odborných kruzích. Trestní oznámení na Soukupa a Zatloukala odložila policie již loni v listopadu.
Na místa obou odvolaných ředitelů Staněk před svým odchodem z ministerstva vypsal konkurzy, jeho nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD) je záhy zrušil. NGP má od loňského září druhého dočasného šéfa, Zaorálek zřídil Garanční radu NGP a v polovině letošního dubna vypsal nové výběrové řízení.
Jiří Fajt nyní působí převážně v zahraničí
„Poslední rok nepatřil zrovna k nejšťastnějším obdobím mého života. Totéž jistě bude platit pro Národní galerii. Můj vyhazov totiž z hodiny na hodinu zastavil usilovnou práci na projektu nové Národní galerie, kterou jsme se za podpory mnoha externích partnerů a podporovatelů snažili s mými kolegy po dlouhých letech stagnace a provincionalismu oživit a přivést mezi úspěšná evropská muzea umění,“ uvedl v pondělí Fajt.
Historik umění Jiří Fajt byl generálním ředitelem Národní galerie Praha od 1. července 2014, odvolán byl loni v dubnu. Do funkce byl jmenován po ročním čekání. Do galerie se vrátil po 14 letech, z instituce tehdy odešel po nástupu Milana Knížáka, který NG začal řídit v roce 1999. Po Knížákově odchodu se Fajt zúčastnil konkurzů na generálního ředitele NG v letech 2010 a 2011.
V dubnu 2010 jej výběrová komise doporučila do čela NG jmenovat, ministr úřednické vlády Václav Riedlbauch ale nechal definitivní rozhodnutí na dalším ministrovi, Jiří Besser pak vyhlásil nové výběrové řízení. Výběrová komise v květnu 2011 vybrala ekonoma Vladimíra Rösela a ministr se ve finále rozhodoval mezi ním a Fajtem. Nakonec jmenoval Rösela, kterého Besserova nástupkyně Alena Hanáková v dubnu 2013 odvolala. V červenci 2013 pak Hanáková ještě před odchodem z ministerstva rozhodla o jmenování Fajta od září 2013, funkce se ale nakonec ujal v červenci 2014, neboť Hanákové nástupci v čele ministerstva Jiří Balvín a Daniel Herman Fajtův příchod odkládali.
Fajtovo odvolání vyvolalo kritiku i vládní krizi
Jiří Fajt byl odvolán tehdejším ministrem kultury Antonínem Staňkem (ČSSD) loni v dubnu. S ním také zbavil Staněk funkce ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. V obou případech se Staněk odvolal na právní rozbor výsledku kontrol, které se v obou institucích uskutečnily. „Oba ředitelé na základě výsledků šetření ztratili mou důvěru v to, že jsou schopni hospodárně a s odpovědností dobrého hospodáře vést tak významné instituce s tak obrovským rozpočtem,“ řekl Staněk. U Fajta kritizoval také autorskou smlouvu na více než milion korun, které si tehdejší ředitel vyplatil za kurátorskou práci na výstavách a expozicích.
Zástupci opozice označili Fajtovo odvolání za snahu zavděčit se prezidentovi Miloši Zemanovi. Fajt například patřil mezi trojici vědců, které prezident Miloš Zeman v květnu 2015 odmítl jmenovat profesory, byť byli řádně navrženi a splňovali všechny podmínky. Nejmenování skončilo u soudu. Bývalý ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) po Fajtově odvolání na sociálních sítích napsal, že ho prezident Miloš Zeman před pěti lety žádal, aby Fajta do funkce neuváděl.
Po odvolání se za Jiřího Fajta postavila padesátka ředitelů z muzeí celého světa, řada významných osobností kulturního a veřejného života i petice za Staňkův odchod. Někteří partneři také s galerií odřekli spolupráci.
Odvolání bylo počátkem úvah o Staňkově odchodu z funkce. Hledání nového ministra vyústilo v dlouhá jednání na úrovni vlády i sociální demokracie. Staněk podal ke konci května demisi, prezident Miloš Zeman ji přijal až na konci července. Ministrem kultury se nakonec stal po vleklé krizi Lubomír Zaorálek, který v prvních dnech ve funkci mimo jiné zrušil výběrové řízení na šéfa NGP. NGP má od loňského září druhého dočasného šéfa, Zaorálek zřídil Garanční radu NGP a v polovině letošního dubna vypsal nové výběrové řízení. Jiří Fajt od svého odchodu z NGP působí převážně v zahraničí.
„Jsem odhodlán prokázat, že útoky mířené na mou osobu byly jen součástí štvavé kampaně bez ohledu na skutečný stav věcí,“ uvedl při své demisi Staněk v dopise premiéru Andreji Babišovi. O svých rozhodnutích ve funkci ministra napsal, že byla v souladu s jeho nejlepším vědomím a svědomím.