Vláda zintenzivňuje státní intervence v boji proti suchu. Nově se tak počítá se zřízením komisí, které budou vyhlašovat tzv. stavy sucha a rozhodovat o opatřeních, které by měly zabránit vyhrocení situace a zároveň zajistit dostatek vody pro občany, nemocnice a elektrárny. Novela vodního zákona navíc počítá s tím, že budou moci zakázat i povolené odběry vody u jednotlivých vlastníků vodohospodářských zařízení.
„Mezi nejdůležitější novinky, které novela zavádí, patří povinnost zpracování plánu pro zvládání sucha a stavu nedostatku vody. Tyto plány zpracuje každý kraj a vznikne i plán pro celou Českou republiku,“ přibližil novelu ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novela bude také dávat možnost propojení vodohospodářských soustav v rámci regionů, ale i nadregionů.
Jednotlivé kraje dostanou za úkol sbírat informace ohledně stavu vody na jejich území. Navíc budou navrhovat i nouzová opatření v případě stavu sucha a zpracovávat plány ohledně vodohospodářských soustav na jejich území. V čele bude stát hejtman a dalšími členy budou zástupci krajských úřadů, správců povodí, Českého hydrometeorologického ústavu, hasičů, hygieniků a policie.
Toman také vysvětlil, že novela vodního zákona stanovuje i hierarchii priorit způsobu užívání vody. „Prioritou je zajistit funkčnost důležité infrastruktury a zásobování obyvatel pitnou vodou,“ sdělil novinářům. Zákon bude nově umožňovat regulaci vody z vodovodu a umožní i provozovateli vodovodu regulovat „omezení nebo přerušení dodávek pitné vody“.
Třicet miliard na boj se suchem
Celorepublikové plány a plány, které budou pokrývat více regionů najednou, bude zastřešovat ministerstvo zemědělství a ministerstvo životního prostředí. Financování ochranných opatření státu by mělo být zajištěno i v rámci tzv. Národního investičního plánu. Podrobnosti tohoto plánu zatím veřejnosti představeny nebyly. Premiér ale už dříve řekl, že do prohlubování vrtů a studen chce vláda nalít více než 24 miliard korun. Nejvíce těchto projektů by mělo být realizováno ve Středočeském kraji. Dalších 6 miliard chce potom vláda poslat na obnovu vodovodů, jedním z projektů by mělo být například vybudování přivaděče Praha – Kladno nebo posílení kapacity Východočeské vodárenské soustavy Náchod – Hradec Králové.
Úprava zákona o státních hmotných rezervách
Součástí boje proti suchu je také úprava zákona o hmotných rezervách, která umožní na základě žádostí poskytnout cisterny na vodu, technická zařízení na čerpání vody a úpravny vody. Na úpravu zákona již dlouho apeloval premiér Andrej Babiš, který doporučil ministryni financí, aby zvážila odprodej vzácných kovů v rámci státních hmotných rezerv výměnou za nakoupení cisteren na pitnou vodu. „Zvažuje se varianta odprodat některé položky a nahradit je komoditami potřebnými pro moderní průmyslová odvětví (např. skladování energie) či jinými aktuálně potřebnými položkami (např. prostředky pro zajištění pitné vody),“ uvedl před časem pro redakci TV Prima mluvčí ministerstva financí Jan Piskáček.