Do pondělní stávky proti krokům vlády se zapojí hodinovým zastavením výroby stovky firem z průmyslu, může to být až milion zaměstnanců. V automobilce Škoda Auto se výroba zastaví ve všech výrobních závodech na dvě hodiny, odboráři očekávají na happeningu účast nejméně 8 000 zaměstnanců. Na tiskové konferenci Průmyslové aliance odborových svazů to ve středu řekli předseda svazu KOVO Roman Ďurčo a předák odborů automobilky Jaroslav Povšík.
„Přestože prioritou pro nás je, aby byly meetingy ve fabrikách, tak jsme se dohodli, že velký počet našich členů přijede na demonstraci do Prahy na Malostranské náměstí od 13:00, kde opravdu vyjádříme protest proti vládě a proti jejím krokům,“ řekl Ďurčo. Chybí podle něj zejména sociální dialog. „V říjnu jsme za průmyslovou alianci odborových svazů oslovili ministra Jurečku, aby se s námi sešel k předčasným důchodům, a dostali jsme termín 20. prosince,“ dodal.
MOHLA BY VÁS ZAJÍMAT MAPA: Seznam škol zapojených do stávky se plní. Podívejte se, jak to bude v pondělí u vás
„Zastavíme práci kultivovanou formou,“ uvedl Povšík. Půjde podle něj o největší protest od roku 2015 a má být paralelou na generální stávku. V Mladé Boleslavi začne shromážděním na třídě Václava Klementa. Protestující z ranní i odpolední směny budou pracovat o hodinu méně, neodpracovanou hodinu vykážou jako překážku na straně zaměstnance. Happening začne ve 12:00, hlavní program ve 13:15.
V pondělí se k chystané stávce připojily také další odborové svazy, například potravinářů. „V potravinářství jsme taky naštvaní na vládu a na její ignorování sociálního dialogu,“ řekl předseda nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu Tomáš Vančura. Zatím se k protestu přihlásily nižší desítky podniků z potravinářství, postupně se přidávají další. Výrobu zastaví na hodinu nebo méně.
Z Třineckých železáren vypraví v pondělí do Prahy dva autobusy, podnik omezí výrobu. „Pokud chce vláda, aby i Třinecké železárny šly ve šlépějích Liberty Ostrava, tak se jim to daří nadměrně dobře, protože my začneme být nekonkurenceschopní vůči Evropě a světu a likvidujeme si svůj průmysl,“ řekl novinářům předseda základní organizace odborového svazu KOVO Třineckých železáren Marcel Pielesz. Železárny zaměstnávají téměř 6 900 lidí.
K protestům se připojí také odborový svaz pracovníků v energetice a chemickém průmyslu. „U nás to připojení bude trošku jinou formou, naši zaměstnanci jsou součástí kritické infrastruktury,“ řekl předseda svazu Karel Klusák. Zaměstnanci vyjádří svůj názor například samolepkou nebo podpisem na podpisovém archu.
Den protestů vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na pondělí 27. listopadu. ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 31 svazů s asi 270 tisíci členy. Z nich zhruba 77 700 je ve svazu KOVO.
Stávkovat budou také školy a školky. Podívejte se na reportáž: