Střelba v Novém Skotsku (Zdroj: CNN)
Střelec na severu kanadské provincie Nové Skotsko zabil během 12 hodin nejméně 16 lidí, včetně policistky. Podezřelý je mrtvý, zemřel patrně při přestřelce s policií. Zatím není jasné, co ho k činu motivovalo. Informovala o tom s odvoláním na kanadské úřady agentura AP, podle které se jedná o nejhorší podobný útok v kanadské historii.
Za vraždami stál patrně 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu, uvedly kanadské úřady. „Jsme si jistí, že za všemi vraždami stojí jeden člověk, který se sám pohyboval na severu provincie a který zabil několik lidí,“ řekl náčelník kanadské policie Chris Leather. Wortman útočil na své oběti u nich doma, některé domy pak zapálil.
Za vraždami stál patrně 51letý Gabriel Wortman, který byl převlečený za policistu. Zdroj: CNN
Střelba začala v sobotu odpoledne v malém pobřežním městě Portapique, zhruba 80 kilometrů severně od Halifaxu, hlavního města Nového Skotska. Policie později uvnitř jednoho z domů a před ním našla několik mrtvých těl. Policisté mají podezření, že přinejmenším první oběť byla záměrná.
Úřady obyvatele provincie před střelcem varovaly a doporučily zůstat v bezpečí domovů. Policie nejprve uvedla, že muže zatkla v neděli po přestřelce na čerpací stanici zhruba 30 kilometrů od Halifaxu. Později ale uvedla, že zemřel. O okolnostech jeho smrti novináři nemají žádné podrobnosti.
Muž, který se podle agentury AP živil jako dentista, při střelbě zabil i policistku Heidi Stevensonovou, matku dvou dětí, která u bezpečnostních sil sloužila přes 23 let. Dalšího příslušníka kanadské policie zranil.
Motiv nejasný
Není jasné, s jakým motivem střelec vraždil, podle úřadů se však s největší pravděpodobností na čin připravil předem. „Vzhledem k tomu, že tento jedinec měl k dispozici uniformu a policejní vůz, je téměř jasné, že se nejednalo o náhodný čin,“ vysvětlil Leather. Většina obětí podle vyšetřovatelů neměla na střelce žádnou vazbu. Policie prošetří i to, zda útok nesouvisel se současnou krizí okolo šíření koronaviru.
Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Držení neregistrovaných zbraní je v zemi zakázáno. Žadatel o povolení musí projít výcvikem, absolvovat psychologický test, mít dva ručitele a čistý trestní rejstřík. O získání zbrojního pasu musí být informována rodina.
Masové vraždy jsou v Kanadě relativně ojedinělé, podotýká AP. Doposud nejhorší podobný čin se odehrál v Montrealu v prosinci roku 1989, kdy střelec zabil 14 lidí a následně i sebe. Deset obětí si vyžádal útok v dubnu 2018 v Torontu, kdy muž s dodávku najel do chodců.
„Ve chvílích, jako je tato, se naše země semkne a jeden druhého navzájem podpoříme. Budeme truchlit společně s rodinami obětí a pomůžeme jim tuto těžkou chvíli překonat,“ vyjádřil se k nynější tragédii kanadský premiér Justin Trudeau.