Bolesti břicha, časté průjmy, únava, nechutenství. Příznaky, které mohou připomínat běžné zažívací potíže, ale někdy značí mnohem vážnější problém. Crohnova choroba a ulcerózní kolitida – takzvané idiopatické střevní záněty postihují v Česku až 90 tisíc lidí. Nejčastěji se poprvé projeví mezi dvacátým a třicátým rokem života.
Nemoc tak zasahuje lidi v období, kdy si budují kariéru, vztahy a rodinu. Ještě před několika lety pro ně mohla znamenat život plný omezení, hospitalizací nebo dokonce invalidity. Dnes díky moderní léčbě zvládá většina pacientů běžný život a mnozí z nich si dokonce plní sny, na které by si dřív netroufli.
Příběh pacientky: Nemoc mě naučila žít jinak
Veronice Hanzlíkové zjistili ulcerózní kolitidu ve druhém ročníku vysoké školy. Zpočátku měla jen mírné příznaky, ale po náročném období plném stresu a osobní ztrátě se nemoc prudce zhoršila. „Tehdy už mi nepomáhala běžná léčba a nasadili mi biologickou terapii. Ta byla zlomem – nemoc se postupně uklidnila a já mohla začít znovu fungovat,“ vzpomíná.
Dnes je Veronika bez léků. Má manžela, tři děti, věnuje se zdravému životnímu stylu a vydala knihu o výživě. „Nemoc mě zpomalila, ale posunula úplně jinam. Naučila mě naslouchat svému tělu a změnit směr. Dnes říkám, že nemoc není selhání – je to cesta.“
Nemoc těla i psychiky
Chronické střevní záněty nejsou infekčního, ale imunitního původu – tělo přehnaně reaguje na vlastní mikroflóru. Přesná příčina zatím není známa, roli hraje genetika i životní styl. Nemoc často střídá klidná období s těmi, kdy se příznaky zhoršují. Bolesti břicha, únava nebo průjmy doprovází i psychická zátěž – nejistota, vyčerpání, ale i obavy z budoucnosti.
Inovace, které dávají naději
Zejména díky moderní centrové léčbě už nemoc nemusí znamenat zásadní omezení. Cílená terapie dokáže zmírnit příznaky, snížit riziko komplikací i nutnost hospitalizace. A nejen to – podle dat projektu Inovace pro život II realizovaného Asociací inovativního farmaceutického průmyslu, klesly za posledních deset let náklady na léčbu pacientů s Crohnovou chorobou o 28 % a u ulcerózní kolitidy o 26 %. To státu přináší nezanedbatelné úspory.
„Moderní léčba umožňuje pacientům žít aktivně, studovat, pracovat a starat se o rodinu. To přináší nejen vyšší kvalitu života, ale také úlevu zdravotnímu a sociálnímu systému,“ říká David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Budoucnost s diagnózou
V Česku dnes podstupuje moderní léčbu zhruba čtvrtina pacientů s Crohnovou chorobou a desetina s ulcerózní kolitidou. Jejich počet roste i díky tomu, že inovativní léky jsou čím dál dostupnější. A co je nejdůležitější – diagnóza už nemusí znamenat stopku pro běžný život. Příběhy lidí jako Veronika dokazují, že s včasnou pomocí a správnou terapií se dá i s vážnou nemocí žít naplno.