reklama

Stříhat, nebo nestříhat? Klasická otázka, která v létě trápí většinu majitelů psů

„Mému psovi je v létě teplo, musím ho ostříhat,“ tak přemýšlí většina majitelů psů. Často je ale opak pravdou. Pokud ho ostříháme, zbavíme ho jeho vlastní termoregulace. V reportáži se dozvíte více o stříhání psů, vyčesávání a poradíme vám, které oleje jako doplněk stravy jsou na srst vhodné a které naopak ne.

reklama

Funkce srsti

Srst psa má obrovský význam v termoregulaci zvířete. Pes, jak známo, se nedokáže chladit pocením jako člověk, jeho potní žlázy jsou v minimálním množství a k regulaci teploty jsou nedostatečné. Hlavní mechanismus ochlazování psa je pomocí odpařování přebytečného tepla prostřednictvím slin – zrychleným dýcháním. Srst psa je dalším velkým pomocníkem v regulaci teploty psa, protože díky stavbě psí srsti je pes dokonale chráněn před vnějšími vlivy prostředí a pokud má srst s podsadou, tak má ideální prostředek k udržení tělesné teploty v zimě a ochraně proti přehřátí v létě.

  • chrání psa před vnějšími vlivy –⁠ déšť, slunce, mráz;
  • pomáhá odvodu tepla nebo odvodu tepla brání (termoregulační funkce).

Plemena psů s podsadou

Během ročního období dochází k výměně srsti podsady. Na léto pes vylíná tak, že podsada je minimální a na zimu výrazně zhuňatí a podsada je výrazná. Krátkosrstá plemena jako maďarský ohař, pinč, dobrman atp. mají i v zimním období podsadu minimální. Plemena s takovým typem srsti jsou obecně náchylnější jak k přehřátí, tak podchlazení. Plemena se středně dlouhou nebo dlouhou srstí jsou dokonale vybavena k odolávání klimatickým vlivům právě tím, že krycí srst chrání psa před deštěm, sluncem a podsada vykonává funkci termoregulační –⁠ v létě zabraňuje přehřátí psa a v zimě podchlazení.

Rizika ostříhání srsti

  • přehřátí psa vlivem pozbytí termoregulační funkce srsti;
  • spálení od slunce;
  • snížení kvality srsti psa –⁠ často se stává, že po ostříhání se rapidně zhorší kvalita srsti a nějakou dobu trvá, než nabyde původní kvality;
  • prochladnutí –⁠ opravdu není záruka, že celé léto budou tropy;
  • nachlazení v oblasti ledvin a močových cest.

Plemena psů s vlasovou strukturou srsti

Tito psi jsou bez podsady. Jejich srst se běžně upravuje střihem dle standardu plemene nebo požadavku plemene, jelikož srst roste jako vlasy. Stříháním dle standardů střihů jednotlivých plemen nezasahujeme do termoregulační funkce srsti psa (která je u tohoto typu srsti navíc minimální). Není dobrý nápad takové plemeno vzít na léto „trojkou“, protože odhalená a citlivá kůže se na slunci může spálit.

Plemena psů s hrubou srstí

Ti se udržují trimováním. Jsou majitelé, kteří místo trimování v salonech požadují stříhání nebo si psa ostříhají doma sami. Tento typ srsti nemá podsadu a k odstranění odumřelých chlupů slouží právě technika trimování a stříhání není vhodnou technikou údržby této srsti.

Zuzana Wildmannová
První pomoc pro psy

Tagy:

Hlavní zprávy

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama

Domácí zpravodajství

Adéla Elbel: Dcera má covidový syndrom. Očkujte své děti, tohle už nechci nikdy zažít

Dceru populární stand-up komičky, herečky a překladatelky Adély Elbel postihl multisystémový zánětlivý syndrom (PIMS), který zpravidla souvisí s nákazou koronavirem. Nemoc se projevila horečkami, křečemi v břiše a velkou únavou, uvedla Elbel na sociálních sítích. Ve svém příspěvku apelovala na rodiče, aby si dávali pozor a nechali své děti očkovat proti covidu. „Tohle se svým dítětem fakt nechci už nikdy zažít,“ podotkla na Facebooku.

reklama