Svědek o úniku látky v Jablonci: Nemohl jsem dýchat, syn je na JIP. Policie má podezření

Svědek o úniku neznámé látky v Jablonci

Jaká látka v úterý večer unikla v domě ve Skelné ulici v Jablonci nad Nisou, stále není jasné. V nemocnicích skončilo se zdravotními potížemi 37 lidí, upřesnili ve středu ráno hasiči. Podle informací CNN Prima NEWS vyšetřují případ i policisté. Pracují s možností, že se v domě nacházela varna pervitinu. Do domu se ve středu začali vracet jeho obyvatelé, asistují jim při tom policisté i specialisté hasičů, kteří prověřují, zda v bytě není nebezpečná koncentrace nějakých látek.

Policisté podle informací CNN Prima NEWS prohlédli jeden z bytů, v němž měli podezření, že se varna drog nachází. Údajně ale nic neodhalili. Přesto jde o jednu z variant, s níž policie pracuje. Případ zatím vyšetřuje jako obecné ohrožení.

Hasiči ve středu ráno upřesnili, že v nemocnicích skončilo 37 lidí, předchozí zprávy hovořily o 33. „Bylo to hlavně z preventivních důvodů k dalšímu dovyšetření. Byl mezi nimi i jeden náš záchranář,“ uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Do nemocnic záchranáři převezli i dva policisty a devět hasičů. Propouštět by je mohli lékaři začít odpoledne.

„V tuto chvíli pečujeme o 16 pacientů, žádný z nich nemá závažné zdravotní potíže. Stěžují si na pálení v krku, podráždění dýchacích cest,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí jablonecké nemocnice Jana Válková.

Hasiči ve středu dělali v domě opakovaná měření, odhalili jen stopové množství neznámé chemikálie. Vzorky zkoumali pracovníci chemické laboratoře z Institutu ochrany obyvatelstva v Lázních Bohdaneč. „Výsledky rozboru z chemické laboratoře z odebraných vzorků obsahovaly pravděpodobně tyto látky: organická rozpouštědla, hexilenglykol, methylbenzandehyd, acetylaceton, dimethylbenzandehyd, toluen,“ uvedli odpoledne liberečtí hasiči na Twitteru.

Přestože zatím stále není jasné, jaká látka lidem problémy způsobila, už v úterý večer kontaktovala jablonecká nemocnice Toxikologické informační středisko Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. „V případě podezření na jakoukoliv otravu totiž naše pracoviště zásobuje léky, antidoty, antiséry nebo antiinfektivy celou republiku,“ uvedla ve středu nemocnice na sociálních sítích. Hasiči podle nemocnice identifikovali toxickou látku podobnou kyanidům, konkrétně akrylonitril.

Nemohl jsem se nadechnout, popsal svědek

Únik neznámé dráždivé látky ve Skelné ulici oznámil na operační středisko hasičů jeden z obyvatel domu v úterý před 18:00. Pro CNN Prima NEWS celou událost popsal. „Když jsem přišel domů a otevřel jsem dveře, nemohl jsem se nadechnout. Strašný kašel, špatně se mi dýchalo, měl jsem pocit na zvracení. Dávivé, dusivé. Nikdy jsem se s tím nesetkal,“ uvedl Václav Král.

Doplnil, že nejvíce podráždění cítil na chodbě panelového domu. „Do bytu se to nedostalo. Ale nebyl tu žádný kouř, nic viditelného. Šlo to asi zespoda, ze sklepa, a stoupalo nahoru. Syn je na JIP, manželka na interně. Já jsem z nemocnice odešel, cítil jsem se dobře,“ doplnil svědek.

Tagy: