Svoboda: Musí nastat kompromis. Ukrajina nemůže být poražena, ale Rusko nekapituluje

Okamžité příměří na Ukrajině by přineslo úlevu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS exministr zahraničí Cyril Svoboda. Podotkl, že výsledkem konfliktu musí být kompromis, protože Ukrajina se nevzdá a Rusové rozhodně nekapitulují.

Kyjev se podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova v novém návrhu mírové dohody odchýlil od bodů, na nichž se nedávno shodly delegace obou zemí v Istanbulu. Ukrajinský představitel Mychajlo Podoljak jeho komentář odmítl.

„Ukrajina nemůže být poražena, ale také Rusko nekapituluje. Bude muset nastat kompromis, takže se musí najít přijatelná shoda. Budeme muset unést, že ruská interpretace bude nepravdivá, ale něčeho se dosáhne,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý šéf české diplomacie Svoboda.

Návrh na kompromis bude muset vzejít z ukrajinské strany, bez rad a zájmů jiných zemí. „Legitimita dohody se bude opírat o referendum. Platí, že panuje rozptyl v ukrajinské společnosti,“ podotkl exministr.

Bývalý generální konzul v Petrohradě Vladimír Votápek v pořadu 360° ještě konkrétněji vysvětlil, proč mohou mezi Ukrajinci panovat různé názory. Jisté prý je, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se nachází pod tlakem různých skupin obyvatel.

„Ti, kteří na východě trpí, si nepochybně přejí mír za každou cenu a chtějí přežít. Naopak lidé, kteří nebyli tolik zasaženi, mohou být radikalizováni. To si musí Ukrajinci vyřešit sami a bylo by nevkusné, abychom jim radili. Nesou celou tíhu války,“ konstatoval Votápek.

Jenže ne všichni jednají tak, jak by si experti představovali. Například běloruský vůdce Alexandr Lukašenko se nechal slyšet, že do jednání o ukončení války na Ukrajině musí být zapojena také jeho země. Maďarský premiér Viktor Orbán pak navrhl v rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyhlásit okamžité příměří.

„Okamžité příměří by přineslo úlevu a umožnilo civilistům dostat se humanitárními koridory z okupovaných měst a vesnic. Dostali by také jídlo a léky,“ nastínil Svoboda variantu, ke které ale s ohledem na postoje obou stran konfliktu v nejbližší době nedojde.

Nepomáháme na plné obrátky

Zástupci zemí Evropské unie se ve čtvrtek po dvou dnech jednání shodli na pátém balíku protiruských sankcí, jehož zásadní součástí je ukončení odběru uhlí z Ruska. Evropský blok také zakáže ruským lodím využívat své přístavy a nákladním dopravcům své silnice. Nové postihy se vztahují i na čtyři velké ruské banky a zákaz dovozu dalších materiálů a výrobků včetně dřeva či alkoholu.

Podle Votápka jsou ale sankce nedostatečné. „Měli bychom zesílit podporu. Je dobře, že pomáháme, ale ne na plné obrátky. Měli bychom se více snažit,“ zdůraznil. Dodal, že za dobu války byla hodnota pomoci poskytnuté Ukrajině pětkrát nižší než částka zaplacená za ruský plyn.

Svoboda přitakal, že by bylo dobré přitvrdit. „Ale důležitější je udržet jednotu. Ukrajina potřebuje zbraně a dostane je. Je potřeba, aby tamní armáda byla dobře vyzbrojená tím nejlepším vybavením,“ řekl.

Tagy: