Českou veřejností hýbal minulý týden případ ztraceného Tadeáška. Po čtyřměsíčním kojenci z Mělnicka se v pátek rozjela rozsáhlá pátrací akce. V sobotu odpoledne pak bylo nalezeno jeho tělo. Výsledky pitvy vyloučily cizí zavinění a jako pravděpodobnou příčinu smrti policisté uvádějí syndrom náhlého úmrtí. Co to ale ve skutečnosti je?
Obecně se syndrom náhlého úmrtí popisuje jako stav, kdy dítě přestane náhle dýchat a pokud není zahájena resuscitace, dochází k úmrtí. Proč k této noční můře všech rodičů dochází, není ani v dnešní době zcela jasné. O přiblížení okolností tohoto poměrně vzácného syndromu požádala naše redakce Josefa Macka, primáře novorozeneckého oddělení v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně.
Můžete vysvětlit, co přesně syndrom náhlého úmrtí je?
Jedná se o náhlé, vzhledem k dosavadnímu zdravotnímu stavu dítěte neočekávané úmrtí, bez zřetelných a zřejmých příznaků, bez předchorobí.
Dá se v těchto případech nějak pomoci?
Teoreticky je možno se pokusit o laickou resuscitaci, ale dítě bývá nalezeno již bez známek života.
Existuje proti tomu nějaká prevence?
Neexistuje spolehlivá a prokazatelná prevence.
Jak často se u nás syndrom vyskytuje a koho postihuje?
Nejčastěji děti mezi 2. až 4. měsícem života, ale může postihnout i novorozence. V ČR je ročně identifikováno přibližně 20 dětí se syndromem náhlého úmrtí.
Hrají nějakou roli podmínky, ve kterých dítě žije?
Ano, částečně, potenciálních rizikových faktorů je ale řada, například poloha dítěte ve spánku, vyšší tělesná teplota, kuřáctví rodičů atd. Nicméně kauzální příčinná souvislost se žádným faktorem prokázána nebyla.
Dá se pitvou přesně určit, že nějaké dítě zemřelo právě kvůli syndromu náhlého úmrtí?
Nejsem si jist, spíše je snaha pátrat po identifikovatelných příčinách, provádět případná další vyšetření.