Stejně jako filmový John Wick, kterého hraje Keanu Reeves, jsou i nové sloučeniny objevené vědci účinnými zabijáky. Jen místo padouchů zabíjejí houby. A nejde o dobrosrdečné muchomůrky ani něžné bedly, ale nebezpečné plísně, proti nimž lidstvo nemá zatím obranu.
Výzkumníci z Leibnizova institutu v Německu zjistili, že některé bakterie přirozeně obsahují sloučeniny účinné při hubení hub napadajících rostliny a lidi. Vědci je pojmenovali keanumyciny A, B a C — podle herce Keanu Reevese.
Keanu proti plísním
Tři tyto keanumyciny, které se běžně vyskytují v bakteriích žijících v půdě a vodě, vědci izolovali a testovali jejich smrtící vlastnosti. Zjistili, že sloučeniny dokážou zcela vymazat améby a plísně, na kterých si ostatní umělé léky zatím vylámaly zuby.
Na povrch se dere „zombie virus“. Tisíce let staré nebezpečí může nakazit i lidi, varují vědci
Tání permafrostu v Arktidě může podle vědců mít katastrofální dopady na životní prostředí a lidské zdraví. Kvůli rostoucím teplotám v této oblasti hrozí možnost „probuzení“ takzvaných zombie virů. Ty jsou podle výzkumníků schopné zůstat aktivní a infekční i po tisíciletích, informuje web stanice CNN.
„Zabíjejí tak účinně, že jsme je pojmenovali po Keanu Reevesovi, protože i on je ve svých rolích extrémně smrtící,“ uvedl hlavní autor studie Sebastian Götze.
Výsledky byly pro jeho tým naprosto úžasné. Keanumyciny totiž byly nejúčinnější při hubení Botrytis cinerea — houby, která způsobuje plíseň šedou. Tato dobře známá houba ničí například jahody a víno. Zemědělci obvykle používají chemické fungicidy, aby zabránili jejímu růstu, ale výsledky nejsou ani zdaleka ideální.
Autoři teď testují možnost, že by se daly touto přirozenou cestou zasahovat přímo plísní napadené rostliny. To by jim poskytlo biologicky čistou možnost ochrany, která po sobě nezanechává chemikálie ani v půdě, ani v samotné sklizni.
Nemáme zbraň proti parazitickým houbám
Vědci také tvrdí, že by to mohlo pomoci s další krizí — lidskými houbovými infekcemi, které se stávají stále odolnějšími vůči jakékoliv léčbě. Keanumyciny jsou účinné při léčbě lidské patogenní houby zodpovědné za kvasinkové infekce a nejsou pro člověka toxické, dodávají autoři studie.
„Máme tady krizi. Chybí nám účinné prostředky proti agresivním plísňovým nemocem. Spousta parazitických hub napadajících lidi je už odolná proti antimykotikům — hlavně proto, že se ve velkém množství používají v zemědělství,“ dodávají autoři s tím, že právě jejich výzkum by lidstvu mohl dát nástroj, který konečně pomůže.